Čulo dodira je prvo koje stičemo i poslednje koje nas napušta, pa stoga ne treba da čudi što nas milovanje i nežni dodiri najbolje opuštaju. Tako je i s bebama…
Foto: Gulliver/Thinkstock
Koža, kao najveći i najosetljiviji ljudski organ predstavlja naš prvi komunikacijski kanal. Neki je čak nazivaju i spoljnim mozgom. Čulo dodira omogućava organizmu da prima razne senzacije iz spoljnjeg sveta, te da tako spoznaje svoju okolinu. Razvoj i rast kože te njena osetljivost menjaju se tokom života, ali to sve zavisi i od kvaliteta spoljnjih stimulacija koje prima. Jedan od načina podsticanja i unapređenja razvoja, pogotovo u najranijim mesecima bebinog života, realizuje se upravo dodirom. Koliko često ljubimo, grlimo, nosimo, masiramo svoju bebu/dete sve češće su teme blogova, članaka, foruma, ali i istraživanja, stručnih radova. Verovatno s razlogom.
Zašto dodir?
Vreme je postalo luksuz, a brz život, prezaposlenost, otkazi, svakodnevni problemi i frustracije – stil života većine populacije. Nažalost, često nam se dešava da upravo zbog takvog životnog stila zaboravljamo da je kvalitetno vreme provedeno s mališanima neophodno za uspešan i pravilan razvoj, pogotovo u prvim godinama života. Jedno je biti prisutan tokom odrastanja, a drugo samo mu prisustvovati. Osluškivanje bebe te razumevanje i prihvatanje njenih komunikacijskih veština vodi u spontani dijalog. Upravo taj dijalog neophodan je da bi se razvio intiman odnos između roditelja i dece, unutar kog nas, hteli mi to priznati ili ne, same bebe uče kako postati roditelj. Masaža beba, kao jedan od esencijalnih i neophodnih sastojaka zdravog odrastanja, predstavlja prvenstveno prirodan, interaktivan pristup, putem kog možemo biti samo na dobitku, kako mi kao roditelji, tako i naša deca danas, odnosno odrasli ljudi sutra.
Blagodati masaže
Iskustva porodica koji su prošle kroz obuku, pokazuju da ovaj program ima mnoštvo blagodati, kako za bebu, tako i za čitavu porodicu. Najpreglednije je možda navesti uopštenu selekciju tih benefita, kao što su: interakcija, stimulacija, olakšanje i relaksacija.
Interakcija u sklopu masaže unapređuje:
– promociju vezivanja s bebom verbalnu i neverbalnu komunikaciju,
– razvoj poverenja i samopouzdanja,
– korišćenje svih čula,
– osećanje ljubavi i poštovanja.
Masaža može stimulisati:
– cirkulaciju,
– digestivni sistem,
– hormonski i imunološki sistem,
– koordinaciju i ravnotežu,
– učenje i koncentraciju,
– mišićni razvoj i rast,
– telesnu svesnost.
Masaža beba može da olakša:
– gasove i grčeve,
– mišićnu napetost i lakšu bol, rast zubića,zatvor.
Masaža promoviše relaksaciju kroz:
– bebin bolji san,
– fleksibilnost mišićnog tonusa,
– regulaciju ponašanja,
– obostranu smirenosti,
– redukovanje hormona stresa.
Pored navedenih prednosti, valja pomenuti i neke od benefita koje roditelji mogu dobiti kroz obuku, kao što su: bolje razumevanje svoje bebe i otkrivanje njene jedinstvenosti, kvalitetno provedeno vreme sa detetom, povećavanje samopouzdanja te unapređenja roditeljskih veština, smanjenje mogućnosti postnatalne depresije, druženje s drugim roditeljima. Korist od ove obuke može se reflektovati i dublje, na celu familiju, ali i na društvo u kom živimo.