06.12.2010 Moja Beba

Nežni dodir, zlata vredan

Ako je beba sita i suva, ali i dalje plače, ono što joj je potrebno najverovatnije je vaš dodir!

Može se reći da je dodir neophodan za normalan razvoj deteta i zato se o tome posebno vodi računa u prvim danima prevremeno rođenih beba. U praksi se pokazalo da uz redovnu terapeutsku masažu deca dobijaju na težini i brže sazrevaju.

Blagotvorna masaža
Masaža je jedno od najstarijih terapeutskih sredstava koja se primenjuju u cilju ublažavanja tegoba. Danas se zbog svojih izuzetno pozitivnih dejstava primenjuje i ako je osoba zdrava, u cilju unapređenja zdravlja. Primenjuje se i na decu i sasvim male bebe. Naravno, koju tehniku ćemo odabrati zavisi od toga šta želimo da postignemo i kojeg uzrasta je osoba koju masiramo.
Redovnom primenom masaže može se doprineti tome da beba brže zaspi, da više jede, a vrlo često je oslobađa grčeva ili ih makar ublažuje.
Zahvaljujući masaži roditelji ostvaraju bolju komunikaciju sa detetom, postavljajući dobru osnovu za odnos roditelj-dete, posebno kada je reč o ocu kojem je uvek mnogo teže da ostvari kontakt sa bebom.

Što pre, to bolje!

* Sa masažom može da se počne odmah nakon rođenja bebe, bez ikakvog straha. To će bebi čak mnogo pomoći u navikavanju na novu sredinu. Jedino treba voditi računa o pupčanom patrljku, ako još uvek nije otpao. U prvim nedeljama može se primeniti nekoliko zahvata u trajanju od 2-3 minuta, a već nakon navršenih mesec dana i čitav program koji traje 10-15 minuta.
* Najbolje vreme za izvođenje masaže jeste kada je beba raspoložena, a naravno u dobrom rasopoloženju treba da je i osoba koja vrši masažu. Najbolje je da to bude pola sata nakon jela da beba, zbog gladi, ne bi bila uznemirena, i da nakon masaže usledi kupanje koje će bebu potpuno opustiti. Ovo su preporuke kojih se ne treba držati po svaku cenu, vremenom roditelj će i sam prepoznati idealno vreme za masažu.
* Prostorija treba da bude dobro ugrejana jer se masaža ne radi preko odeće. Ruke osobe koja sprovodi masažu moraju da budu tople, bez nakita na njima, a nokti treba da budu uredno podsečeni kako ne bi povredili nežnu bebinu kožu.
* Za masažu može da se koristi ulje za bebe ili prirodno ulje za masažu (najbolje bademovo), i to tako što se nekoliko kapi nakapa na dlanove. Pritisak rukama ne treba da bude prejak jer će se beba u tom slučaju rasplakati, ali ne i preslab.
* Dobro je masažu započeti masiranjem grudnog koša, jer je beba tako okrenuta licem osobi koja je masira, a time se obezbeđuje osećaj sigurnosti koji omogućava da se opusti, a u isto vreme osoba koja masira po izrazu bebinog lica može da proceni da li su pritisak i tempo zadovoljavajući.

Koje su prednosti masaže?

* Masaža, pored umirujućeg i opuštajućeg efekta, povoljno utiče i na varenje hrane i pražnjenje creva, te može da zameni i lekove koji se daju bebama koje imaju problema sa stolicom.
* Imunološki sistem jača što znači da je beba otporna i retko bolesna. Ovo je rezultat izbacivanja toksina, što se postiže redovnom masažom.
* Mišići i zglobovi postaju elastični što omogućava pravilan razvoj motorike deteta.
* Bebina koža koju masiramo biće zdravlja i sjajnija, sa boljim tonusom a preko kože se uspostavlja i bolja cirkulacija krvi.
* Masaža bebe izuzetno pozitivno utiče i na roditelje, omogućava im bolji kontakt sa bebom, povećava osećaj sigurnosti i povećava njihovo samopouzdanje u komunikaciji sa njom, što će za rezultat imati kvalitetniji odnos roditelj-dete. Kada se savlada strah i prevaziđe nesigurnost, a beba se navikne na ovu novu aktivnost, ti trenuci postaju pravo uživanje za celu porodicu

PROCES MASAŽE:
Grudi, stomačić i nožice
1. Ruke su položene na grudnom košu i pomeraju se kružnim pokretima nagore ka ramenima;

2. Nakon nekoliko pokreta spuštamo ruke na stomak i pravimo kružne pokrete u pravcu kazaljke na satu;

3. Dok masiramo, držimo bebu za ručni zglob i ne masiramo lakat, završavamo sa ispravljanjem prstiju da se šaka otvori – kada završimo sa jednom izmasiramo i drugu ruku i pređemo na masažu nogu;

4. Najpre izmasiramo taban pritiskajući palcem koren prstiju, zatim spoljašnju ivicu stopala a na kraju pritiskamo sredinu pete;

5. Jednom rukom držimo skočni zglob, a drugom masiramo potkolenicu i natkolenicu, odozdo nagore, ne pristiskajući koleno i potkolenu jamu;

6. Posebnu pažnju poklanjamo masaži prstiju na nogama, svakog prsta posebno;

Ramena, leđa i kičma

7. U toku masaže prednje strane tela beba se opustila, pa je okretanje na stomak neće previše uznemiriti. Svakako treba da nastavite da joj pričate ili pevušite, da bi i dalje bila opuštena, bez obzira na to što sada ne vidi osobu koja je masira.

8. Obema rukama kružnim pokretima odozdo nagore masiramo bebina leđa, a nakon nekoliko pokreta palčevima lagano pristiskamo mišiće uz kičmeni stub;

9. Na kraju, izmasiramo bebine noge i stopala. Ovde je veoma važno da zadržimo bebu u položaju na stomačiću jer će podižući glavicu i ramena jačati leđne i vratne mišiće.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije