24.02.2016 Razvoj bebe

Nicanje zubića – bez muke i bola

Pomozite svom mališanu da što lakše prebrodi ovu fazu. Za vas smo odabrali najbolje savete stručnjaka i iskusnih mama!

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

NAŠ STRUČNI SAVETNIK
Miloš Novaković, stomatolog

Nicanje mlečnih zubića, kao i bebine prve reči, ispunjava roditelje ponosom. Međutim, neizmerna sreća često je u senci zabrinutosti – bolne desni, suze u očima mezimčeta i neprespavane noći obično se prikradaju zajedno s prvim zubićima. Zubić prvenac najranije niče tri meseca nakon rođenja, a najčešće se dešava da se to dogodi kada je beba stara oko šest meseci. Ako je pak vaše dete nešto starije, a zubića nema na vidiku – ne brinite, jer kod nekih mališana prvi zubić pojavljuje se tek oko prvog rođendana, dok mu se još devetnaest mlečnih drugara pridružuje do treće godine. Koliko god da je vaš bebac star, nicanje prvih zubića za njega će biti bolno, ali, srećom, postoji mnogo stvari koje možete uraditi kako biste pomogli svom mezimcu da što lakše, katkad i uz dražestan osmejak, podnese bol. Za vas smo izabrali najbolje savete stručnjaka, ali i roditelja koji su već prebrodili tu ”boljku”.

Prepoznajte signale

Ako vaše dete balavi više nego inače, gura ručicu u usta, razdražljivo je, obraščići su mu crveni a desni otečene, zubići se najverovatnije spremaju da probiju desni. Ovaj proces ponekad je praćen blago povišenom temperaturom i slabijim apetitom, međutim, mnogi roditelji s nicanjem prvih zuba često povezuju tegobe koje nemaju veze s tim (curenje iz nosa, izostanak redovne stolice ili groznica ne znače da bebini zubići rastu, već da se dete razbolelo). ”Ne treba ovakve tegobe odmah povezivati s nicanjem zubića, već je važno potražiti njihove uzroke i odmah preduzeti odgovarajuće mere”, upozorava doktor Miloš Novaković.

Masirajte bebine desni

Ako lagano protrljate bebine desni, pružićete joj olakšanje i donekle otkloniti bol. To možete učiniti prethodno sterilisanom vlažnom gazom ili prstom, s tim što morate voditi računa o tome da dobro operete ruke kako bakterije ne bi završile u ustima vašeg mališana. ”Kada su mojoj kćerki nicali zubići, pomogla sam joj tako što sam joj prstom trljala desni. To svaki roditelj može da uradi, ne košta ništa, a zaista je delotvorno”, kaže tridesetogodišnja mama Marija, čija mezimica Anita sada ima tri godine.

Kliknite dalje za nastavak teksta —>




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije