30.09.2010 Moja Beba

Sedmodnevni „kurs učenja spavanja“

prema dr Olvenu Vilsonu

Nema više besanih noći!

Ako je vaša beba „noćna ptica“, budi se ili neće da spava, pratite naš sedmodnevni plan i videćete da će se sve promeniti!

Jutra dočekujete s podočnjacima, a u glavi vam zuji jer ste proveli još jednu besanu noć? Poznata vam je ova priča i jedva čekate da joj dođe kraj? Nema sumnje, vaša beba je „noćna ptica“, međutim, morate da je naučite da prespava noć.
Da biste bebu naterali da spava preko cele noći, morate da budete uporni i da poštujete isti redosled postupaka svake večeri, kako bi ona stekla naviku spavanja. Taj redosled može da bude „kupanje, sisanje, ljuljuškanje, pričica, spavanjac“, a može biti i drugačiji. Važno je da ga ne menjate i da ga se striktno pridržavate. Kada nakon nekoliko dana postignete cilj i beba zaspi, nastavite da sprovodite plan sve dok on ne postane rutina. Veoma je važno i to da nakon poslednje radnje u nizu napravite adekvatnu atmosferu: spustite roletne, navucite zavese i prigušite svetlo. Beba će brzo naučiti da sve to zajedno znači da je došlo vreme za spavanje. Nemojte da joj dajete flašicu tokom noći, ne obraćajte joj se i ne palite svetlo… Vremenom će prestati da se budi noću i da traži pažnju.

SEDMODNEVNI KURS UČENJA SPAVANJA
(ono što treba ponavljati svake večeri, u toku sedam dana)

KORAK 1 – VREME JE ZA SPAVANJE
Odredite vreme za „kupanje, hranjenje, ušuškivanje, stavljanje u krevetac“. Čak i veoma male bebe brzo će se navići na redosled radnji, pa će vremenom shvatiti kada je vreme za spavanje.

KORAK 2 – IZAĐITE IZ SOBE, PA SE VRATITE
Ušuškajte bebu, poljubite je za laku noć, a zatim napustite sobu. Recite joj da ćete se vratiti, a zatim to i učinite, da bi beba shvatila da niste zauvek nestali.

KORAK 3 – POLJUPCI U TIŠINI
Kada primetite da se beba umirila i da tone u san, nema više priče, maženja, igranja i nuđenja flašice. Dok ne bude potpuno zaspala, samo je ovlaš poljubite u ručicu i proverite da li je sve u redu.

KORAK 4 – IZBEGAVAJTE KONTAKT OČIMA
Udaljite se od krevetića na razdaljinu sa koje ćete moći da vidite bebu, ali ne i ona vas. Pratite šta se dešava, da li se umirila ili se još uvek meškolji, ali nemojte da joj prilazite. Ako počne da plače, priđite joj, poljubite je i ušuškajte.

KORAK 5 – VRATITE SE
Ako beba još uvek nije zaspala, vratite se i ponovo je poljubite. Kada bude shvatila da ćete se s vremena na vreme pojavljivati, neće biti potrebe da vas doziva plačem. Nemojte joj se obraćati, to će je samo razbuditi.

KORAK 6 – NEKA ZNA DA STE TU
Čak i kada bude zatvorila oči, vratite se da proverite da li je pokrivena. Neće joj smetati ako je budete obasipali poljupcima dok spava. Veoma je važno da se beba ne oseti usamljenom i da zna da ste vi u njenoj blizini i kada vas ne vidi.

KORAK 7 – „GRAĐENJE“ POVERENJA
Ponavljajte ceo proces sve dok beba ne zaspi. Možda ćete se na početku „treninga“ po sto puta vraćati do krevetića, ali ćete, iz večeri u veče, sve ređe to činiti.

KORAK 8 – NE ODUSTAJTE!
Nakon otprilike pet dana može se desiti da neće uopšte da zaspi, ali nemojte da odustajete od plana! Iskustvo govori da je potrebno sedam dana da beba shvati da nakon kupanja, hranjenja i prigušivanja svetla sledi – spavanje!

Savet dr Olvena
Tačno je da ovaj „trening“ zahteva dosta vremena i da je za njegovo uspešno sprovođenje potrebno mnogo strpljenja. Međutim, svi koji su bili istrajni, uspeli su da nauče dete da prespava noć. Nekim roditeljima je bilo potrebno samo pet dana, nekima deset, ali se trud svima isplatio!

KOLIKO SNA JE POTREBNO BEBI?
Koliko će beba spavati u velikoj meri zavisi i od njenog karaktera, pa tako neke spavaju po ceo dan, a neke jedva „sastave“ nekoliko sati sna. Ipak, postoji „mera spavanja“ koja se odnosi na uzrast deteta.

0-3 MESECA
Većina beba spava od 16 do 18 sati na dan, uglavnom nakon presvlačenja i hranjenja. U ovom uzrastu, bebe se prilagođavaju životu izvan maminog stomaka, pa je prirodno da se veoma često bude, pogotovo u toku noći.

3-6 MESECI
Kako beba raste, tako se smanjuju njene potrebe za dnevnim spavanjem. Ipak, ne bi trebalo da spava manje od 13 sati dnevno, od čega na spavanje u toku dana „otpada“ oko tri sata. Pošto se beba sada više ne hrani na svaka tri sata, možete polako početi sa „treningom“ noćnog spavanja.

6-12 MESECI
Ovo je pravo vreme da bebu naučite da spava tokom cele noći. Ukupno vreme spavanja sada se svodi na 13 sati dnevno, što znači da preko dana treba da spava dva puta po dva sata, a noću devet. Ovo je idealno vreme da sprovedete u delo naš sedmodnevni plan „učenja spavanja“.

12-24 MESECA
Potrebe za snom sada se svode na oko 12 sati u toku dana, s tim što dete treba da spava dva-tri sata popodne, a ostatak se odnosi na noćno spavanje. Većina dece uzrasta od dve godine spavaju u toku dana samo sat vremena, dok noću spavaju devet sati „u komadu“.

2-4 GODINE
U ovom uzrastu deci je potrebno desetak sati sna, uglavnom noćnog. Neka deca već sa dve godine prestanu da spavaju popodne, ali većina to čini sa tri-četiri godine. Ako vaše dete neće da spava tokom dana, ne mora, ali treba da miruje najmanje pola sata.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

još iz kategorije