Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošPrirodno je osećati se pomalo uznemireno kada beba dođe na svet. Za neke ljude strahovi u roditeljstvu mogu predstavljati pravi problem i može im zatrebati stručna pomoć. Postnatalna anksioznost može se dogoditi svakom roditelju, na sreću, danas je dostupna velika podrška, a na vama je pre svega da prepoznate znakove.
Anksioznost je osećanje jače od običnog stresa zbog neke konkretne situacije. Ovo osećanje teško se kontroliše i može se desiti bilo kome bez bilo kakvog posebnog razloga. Anksioznost koja se razvija nakon što se beba rodi naziva se postnatalna anksioznost i vrlo je česta. Pogađa jednog od deset novih roditelja. Simptomi postnatalne anksioznosti su:
Oba poremećaja se mogu javiti istovremeno. Postnatalna depresija uključuje loše raspoloženje koje traje duže od dve nedelje i uz nju se uglavnom javlja gubitak interesovanja za sve normalne aktivnosti. Javlja se osećaj tuge, nezadovoljstva i beznađa. Teško je koncentrisati se, imate smanjen apetit i loše spavate.
I anksioznost i depresija događaju se često kada se beba rodi. U kombinaciji sa svakodnevnim izazovima, nedostatak sna i osećanje preopterećenosti kod novih roditelja može izazvati osećaj nesposobnosti. Zato je važno da tražite pomoć od stručne osobe kako biste se što pre vratili uživanju sa svojim novorođenčetom.
Nakon što se zbog prepoznatih simptoma obratite lekaru, oni će nakon razgovora utvrditi da li zaista patite od ovog psihičkog poremećaja. Nekada se dijagnoza uspostavlja pomoću razgovora, nekada pomoću upitnika, a često lekari zahtevaju i razgovor sa partnerom anksiozne osobe.
Ukoliko lekar utvrdi da imate blagu anksioznost, možda će vam biti dovoljni razgovori. Sa druge strane, ukoliko imate teži oblik anksioznosti, onda lečenje može zahtevati psihološke terapije i lekove. Lekar će vas uputiti u vaše stanje i sve što zahteva vaše lečenje.
Postnatalna anksioznost utiče na nečije roditeljske sposobnosti i može vas sprečiti da budete najbolji roditelj koji možete biti. Ukoliko imate neke od ovih simptoma pobrinite se da što pre dobijete adekvatnu terapiju kako biste se što pre vratili uživanju u svojoj bebi.
Roditelji u Srbiji ubuduće neće moći da tuku svoju mališane, jer prednacrt Građanskog zakonika predviđa zabranu fizičkog kažnjavanja dece. T...
pročitaj jošSvi znamo da slušanje omiljenih tonova podiže raspoloženje, kao i da pevanje i ples stimuliše naše telo na oslobađanje hormona dobrog raspoloženja....
pročitaj jošEvo nekoliko saveta za sve mame koje bi volele da podele brigu odeci sa svojim partnerima. Prihvatanje svih uloga i obaveza jednom kad stigne beba ...
pročitaj još