Kako se boriti sa alergijama u trudnoći?
Alergije mogu i te kako predstavljati problem trudnicama, naročito ako se radi o sezonskim alergijama. Tokom prolećnih meseci, aprila, maja aktueln...
pročitaj jošU poslednje vreme mnogo se govori o tome da prekomerna upotreba sredstava za čišćenje u domaćinstvu škodi bebinom zdravlju i slabi njen imunitet. Ipak, postoje određeni standardi kojih se ipak treba pridržavati…
Vaša beba je propuzala i vi se pitate treba li sada da perete podove svakog dana ili je dovoljno da to učinite jednom ili dvaput nedeljno? Pošto sada dodiruje sve i svašta, treba li svakodnevno dezinfikovati sve površine u stanu? Prašina? Treba li je brisati svakodnevno ili…
Zlatna sredina
Pitanja je mnogo a odgovor samo jedan: održavajte stan čistim, ali ne i prečistim. „Da bi se bebin imunitet razvijao i postao sposoban da se bori protiv mikroorganizama, on mora, pre svega, da se susretne s njima. Budete li držali dete pod staklenim zvonom, uskratićete mu tu mogućnost i, suprotno vašem uverenju, preteranim održavanjem higijene povećaćete mogućnost nastanka alergije. Zašto je to tako? Zato što je imunitet ‘živ’ i mora da ‘uči’ da raspoznaje ‘neprijatelje’. Ne bude li se susretao s njima, počeće da se bori čak i protiv bezazlenih neprijatelja kao što je kućna prašina„, tvrdi pedijatar Lindzi Vort, autorka knjige „Uzroci alergija kod beba“. Naravno, baš kao što detetu škodi prečisto okruženje, jednako mu šteti i nečisto. Prema tome, držite se zlatne sredine i poslušajte nekoliko saveta o održavanju nužne higijene u vašem stanu.
Kuhinja
Radne površine na kojima se priprema hrana moraju biti besprekorno čiste. Perite ih svakodnevno antibakterijskim sredstvima i obavezno osušite papirnim ubrusima pošto se mikroorganizmi najbrže razvijaju u vlažnoj sredini.
Bočice i oprema
Sve dok beba ne navrši godinu dana redovno sterilišite njene bočice, pribor i dude. Da li ćete to činiti pomoću električnog sterlizatora ili u ključaloj vodi, sasvim je sve jedno.
Podovi i tepisi
Čim vaš bebac počne da puzi i istražuje okolinu, povećava se mogućnost da strpa u usta nešto što ne bi trebalo. Zbog toga bi trebalo svakodnevno da usisavate tepihe, ne toliko zbog prašine koliko zbog opasnosti da dete proguta neki predmet kojim bi se moglo zadaviti (novčić, čep, opušak i slično.) Nameštaj prebrišite dva puta nedeljno.
Kupatilo
Posle kupanja pažljivo operite kadicu, ali i bebine igračkice. Međutim, mnogo važnije od samog pranja jeste da ih dobro osušite. Ukoliko vaše kupatilo ima prozor, držite ga otvorenim sve dok ne izađe para, pošto će se, u suprotnom, sve navlažiti i time postati odlična podloga za razvoj mikroorganizama. Svaka dva dana prebrišite celo kupatilo blagim dezinfekcionim sredstvom.
Ruke
Ruke su pravi „poligon“ za bakterije, pa ih zato treba prati mlakom vodom i sapunom – što je češće moguće. S obzirom na to da mame često peru posuđe i bebine stvarčice, ruke su im maltene stalno u vodi, tako da teško mogu biti nečiste. Ipak, vodite računa da temeljno operete ruke pre dojenja, nakon što bebi promenite pelenu i pre nego što počnete da joj pripremate hranu. Osim toga, naučite dete da odmalena redovno pere ručice – sve ostalo je manje važno.
Autor: Life Content
Za osnovce i srednjoškolce u Srbji završava se letnji raspust i nova školska godina počinje sutra, ali ni ovaj 1. septembar neće proći bez štrajka ...
pročitaj jošAko ste trudni, verovatno ćete od mama koje poznajete slušati razne priče o ovom, zasigurno jedinstvenom iskustvu. Neke to smatraju najlepšim oseća...
pročitaj jošKoliko je lepota postala važna u današnjem svetu pokazala je najnovija studija koja je došla do iznenađujućih rezultata. Čak dve trećine tinejdžerk...
pročitaj još