Kada dođe hladno vreme, opasnost od infekcija povećava se čak nekoliko puta u odnosu na ostala godišnja doba. U zdravoj ishrani je ključ vašeg zdravlja, u to nema dileme.
Foto: Guliver/Thinkstock
Zdrava ishrana, naročitom u toku zimskog perioda, od presudnog je značaja za vaše zdravlje. Obogatite svoje obroke povrćem i voćem, zaboravite na brzu i kaloričnu hranu. To ne znači da ne smete pojesti nešto malo masnije, ali jedan vitaminski obrok dnevno i te kako će vam prijati.
Za očuvanje i pravilnu funkciju imunološkog sistema, važna je pravilna ishrana. Dnevni jelovnik trebalo bi da bude sastavljen od hranljivih i kvalitetnih namirnica. Jedite namirnice koje sadrže antioksidanse, probiotike i vitamine, samo izbegavajte šećere. Ove namirnice pomoći će vam da ojačate imunitet i ostanete zdravi usprkos svemu…
Meso
– Potrudite se da jedete zdravu i nemasnu hranu bogatu proteinima. Od mesa treba koristiti ribu, morske plodove, piletinu, ćuretinu i junetinu jer sadrže cink koji pomaže proizvodnju belih krvnih zrnaca za borbu protiv infekcija.
– Pritom, izbegavajte preterani unos masne hrane i prostih šećera, te pohovanje i prženje u dubokom ulju. Hranu pripremajte na pari, žar ploči ili u foliji, grilujte, barite i blanširajte.
– Kada je reč o masnoćama, preporučuju se maslinovo, laneno i sojino ulje, dok upotrebu životinjskih masti treba svesti na minimum.
– Izbegavajte konzervisane proizvode, kobasice, kulen, mesne nareske, paštete, čvarke, “brzu hranu”…
– Unos tečnosti veoma je važan, te svakodnevno jedite čorbice od mesnog bujona ili od povrća kuvanog u supi od goveđe kosti.
Integralne žitarice
– Žitarice sa celovitim zrnom neophodne su jer daju kvalitetnu energiju zbog visokog sadržaja složenih ugljenih hidrata. Nutritivne vrednosti neobrađenog zrna neuporedivo su veće od onih koje imaju prerađene žitarice. Ove namirnice sadrže dragocene minerale cink i selen, kao i gvožđe, fosfor, magnezijum i bakar, a bogate su vitaminima B kompleksa, te vitaminom E, koji je moćan antioksidant.
Jogurt
– Kao najjača imunoishrana (bogata probioticima i prebioticima) navodi se jogurt i fermentisani mlečni proizvodi koji sprečavaju razmnožavanje loših bakterija u crevima, gde se i stvara imunitet. Ovaj mlečni proizvod bogat je kvalitetnim proteinima, kalcijumom, vitaminom B2 i vitaminom B12. Preporučena dnevna doza jogurta sa dodatim probiotskim kulturama iznosi oko 2,5 dl, a sve preko toga može da iritira crevni sistem. Dnevna doza običnog jogurta iznosi oko 5 dl.
Kojim još namirnicama možete ojačati vaš imunitet, kao i kako da napravite ukusne mešavine i napitke od njih pogledajte OVDE…