14.06.2013 Vaspitanje

5 loših navika koje izluđuju roditelje

Mališani naprosto uživaju u određenim aktivnostima zbog kojih roditelji često „čupaju kosu“! Objasnićemo o čemu se radi i zašto deci pričinjavaju zadovoljstvo…

lose navike

Najčešće je reč o sisanju palca, grickanju noktiju, igranju kosom, čačkanju nosa i zadržavanju daha. To je pet navika na koje se roditelji najčešće žale. Iako vas to često nervira, pa čak i zabrinjava, opustite se. U većini slučajeva, one su samo faza normalnog razvojnog procesa, te nisu razlog za uzbunu. čak i ako vaše dete sisa palac, dok drugom rukom vrti pramen kosice, ne treba da se iznenadite, jer se ove navike često javljuju „združene“.

1. Grickanje noktiju

Jedna od najčešćih loših navika u detinjstvu jeste grickanje noktiju. Neke studije pokazuju da 40 posto dece između pete i osamnaeste godine grize nokte na rukama, a ponekad dete razvije i naviku grickanja noktiju nožnih prstiju. Devojčice i dečaci podjednako razvijaju ovu naviku u ranijem dobu, međutim, kako odrastaju, dečaci su češći „grickači noktiju“.

2. Vrtenje pramena kose

Devojčice često vrte, glade ili povlače kosu. Ta se navika može pojaviti u ranom detinjstvu, a traje do adolescentskog doba. Neke devojčice je razvijaju tek u adolescenciji.

3. Čačkanje nosa

„Kopanje“ nosa je navika koja obično započinje u djetinjstvu, ali se često nastavi i kada deca porastu. U to nije teško poverovati s obzirom na to da je istraživanje iz 1995. godine pokazalo kako i 1 posto odraslih redovno čačka nos.

4. Sisanje palca

Izbor sisanja palca sasvim je slučajan, a rezultira time što palac dolazi u kontakt s ustima usled nasumičnih pokreta koje dete izvodi. Neka deca sisaju sve prste, čak i celu šaku, a čak 45 posto dvogodišnjaka sisa palac. Ali, dobra vest je da to čini samo pet odsto jedanaestogodišnjaka.

5. Zadržavanje daha

Kada je Širli Templ u nekom filmu zapretila da će „držati dah dok ne poplavi“, kako bi bilo po njenom, filmska publika se smejala. Ali, kada dvogodišnje dete pokuša da učini istu stvar, to zaista uplaši roditelje. Zadržavanje daha može početi u ranom djetinjstvu, dete to može da čini već sa šest meseci, i obično se javlja kod napete ili veoma aktivne dece. U nekim slučajevima, ono može da zadržava dah dok ne padne u nesvest. Najčešće zadržavaju dah jednom nedeljno, premda neka deca to čine i češće.

Izvor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije