Trudnice u Jagodini oduševljene gestom jednog Dejana… Da je više takvih!
Trudnice u Jagodini svakog dana mogu da se počaste besplatnim kokicama, a prodavac Dejan Stošić ističe da je to njegov doprinos protiv bele kuge u ...
pročitaj jošSaznali ste da patite od šećerne bolesti u trudnoći i – plašite se komplikacija? Nema razloga za paniku, jer ovaj poremećaj može se držati pod kontrolom
Ovaj privremeni oblik šećerne bolesti nastaje u slučajevima kad organizam trudnice nije u stanju da proizvede i iskoristi insulin koji mu je potreban. Gestacijski dijabetes može uticati na to da beba bude prekrupna, što dalje ponekad izaziva komplikacije u trudnoći, prevremeni porođaj, probleme s disajnim organima i suviše nizak nivo šećera kod novorođenčeta.
Treba znati…
Gestacijski dijabetes izlaže i majku i bebu riziku od pojave dijabetesa tipa 2 posle porođaja. Istraživanja pokazuju da čak 60% žena koje su u trudnoći imale gestacijski dijabetes – dobije dijabetes tipa 2 pet do deset godina posle porođaja.
Povećan rizik za gestacijski dijabetes imaju žene koje su bile gojazne pre trudnoće, kao i one što imaju predijabetes ili visok krvni pritisak. U ovu grupu takođe spadaju pripadnice lepšeg pola koje imaju genetske predispozicije za dijabetes tipa 2, ali i sindrom policističnih jajnika.
Šta vam najviše šteti?
Danas se većina ljudi hrani glukozom, to jest koristi ugljene hidrate kao primarni izvor energije. Problem s ovakvom ishranom jeste povišen nivo šećera u krvi, povećana rezistentnost na insulin i nemogućnost organizma da iskoristi i sagori telesne masti. To ujedno objašnjava vezu između gojaznosti i dijabetesa, kao i zašto je važno ne ugojiti se previše u samoj trudnoći. Veoma je bitno da vodite računa o hrani koju koristite kao gorivo za organizam i bebin razvoj.
Hrana koju treba da izbegavate
Rafinisani šećeri, poput čokolada i slatkiša. Ove namirnice veoma brzo podižu nivo šećera u krvi.
Svi sokovi s dodatkom šećera. Kad pijete zaslađena pića, šećeri odlaze direktno u krvotok, a ne odigrava se proces varenja, u kojem bi se ti šećeri razložili, što je uobičajeno kad jedete celo voće. Čak i kad pijete sveže ceđene sokove, ili one napravljene u sokovniku, pazite da odnos povrća i voća uvek bude 2:1, kako biste umanjili količinu fruktoze koja direktno prodire u krvotok.
Transmasti – nalaze se u brzoj hrani, margarinu i bilo kojoj masnoći koja je veštačkim putem pretvorena u čvrst oblik. Koristite kokosovo ulje, ulje semenki grožđa ili puter.
Prerađevine, to jest namirnice s aditivima i konzervansima koje imaju neobično dug rok upotrebe. Njih svakako izbegavajte, bilo da ste trudni ili ne. Umesto njih, jedite svežu hranu koja ne može dugo stajati u frižideru.
Hrana koju treba da jedete
Zdrave masti, koje se postepeno i efikasno koriste kao energija. Tako pomažu da se nivo šećera u krvi održava stabilnim, što ih čini boljim izvorom goriva za organizam od ugljenih hidrata.
Proteini sadržani u nemasnom mesu (piletina, ćuretina riba). Ovakva ishrana podstičete promenu glukogeneze u organizmu, pa se telo navikava da crpi energiju iz proteina i zdravih masti, a ne iz ugljenih hidrata.
Šareno i raznovrsno povrće. Bogato je vitaminima, mineralima, vodom, dijetalnim vlaknima, fitohemikalijama i antioksidansima, to jest svim onim što je neophodno za zdravu ishranu. Zbog niske kalorijske vrednosti i malog udela ugljenih hidrata, povrće je uvek dobar izbor za sve žene kojima preti opasnost od gestacijskog dijabetesa.
Hrana bogata vlaknima. Ishrana zasnovana na namirnicama bogatim vlaknima dokazano poboljšava glikemiju i osetljivost na insulin, a ujedno pozitivno utiče na lučenje leptina (hormona koji signalizira glad). U namirnice bogate dijetalnim vlaknima spadaju čija semenke, karfiol, brokoli, prokelj, korenasto povrće, artičoke i sveže mlevene semenke lana.
Voće, koje je bogato vitaminima, mineralima i vlaknima. Za bolji glikemijski balans, treba ga jesti u kombinaciji s orašastim plodovima ili puterom od badema, lešnika, oraha… Uzimajte plodove s nižim glikemijskim indeksom, ipak – budite oprezni s količinama.
Fotografija: dogachov/ iStock / Getty Images Plus via Gettyimages
Trudnice u Jagodini svakog dana mogu da se počaste besplatnim kokicama, a prodavac Dejan Stošić ističe da je to njegov doprinos protiv bele kuge u ...
pročitaj jošBritansko ministarstvo zdravlja preporučilo je trudnicama i ženama koje doje bebe da tokom zimskih meseci povećaju unos vitamina D kako bi smanjile...
pročitaj jošGostujući u jednoj emisiji, ruska fitoterapeutkinja dr Irina Stefanovska, objasnila je kako uz pomoć njenog melema, žene mogu da skinu svakog dana ...
pročitaj još