Vežbanje u trudnoći: Koje vežbe su zabranjene u trudnoći
Trudnoća nije razlog za odustajanje od fizičkih aktivnosti, ali neke od njih je bolje odložiti
pročitaj jošBez mnogo napora možete olakšati tegobe u leđima i bolove u butinama za vreme trudnoće i pripremiti se za lakši porođaj uz ove lagane vežbe i istezanje.
Prve četiri vežbe su posebno dobre tokom prvih nekoliko meseci trudnoće, a poslednje tri će pomoći vašem telu kada stomačić naraste. Ova istezanja će vas takođe smiriti i opustiti, posebno ako ih radite redovno.
Usredsredite se na svoje disanje: polako i duboko udahnite, a zatim izdahnite širom otvorenih usta.
Sedite na jastuk leđima naslonjeni na zid, savijte kolena i stavite tabane zajedno. Dok izdišete, pustite da vam se bedra u potpunosti opuste. Ova vežba će pomoći da lagano istegnete unutrašnje delove butina koji drže najveći deo vaše težine.
Da bi porođaj bio lakši, glava vaše bebe treba da se pomeri u pravi položaj – ka dole. Čučanj može pomoći u tome, a gravitacija će vam u tome olakšati. Stanite iza stolice, držeći se za njen naslon, sa nogama malo širim od širine kukova, a stopala okrenite ka spolja. Savijte kolena, tako da vam zadnjica ostane nazad, kao da ćete sesti na stolicu. Trebalo bi da osetite kako vam se karlica širi dok savijate kolena.
Ovu vežbu možete da pokušate i na pilates lopti.
Ovo će vam pomoći da proširite karlicu i promenite položaj bebe tako da vam bude okrenuta prema leđima. Postavite stolicu uz zid ali dobro proverite da li je stabilna. Stanite pored stolice i stavite levu ruku na zid radi stabilnosti. Levu nogu podignite na stolicu i usmerite koleno i stopalo prema zidu. Zadržite iskorak nekoliko sekundi, a zatim ponovite na drugoj strani.
Ako osećate da vam vaša beba pritiska kičmu, ovo će ublažiti pritisak. Pažljivo se oslonite na ruke i kolena, držite kolena široko razmaknuta, a ruke samo malo šire od ramena. Leđa bi trebala biti ravna.
Polako prebacite težinu u krug u smeru kazaljke na satu tako što ćete se nagnuti preko desne ruke, zatim preko desnog kuka, pa levog kuka, pre nego što krenete napred preko leve ruke. Zatim kružite telom u smeru suprotnom od kazaljke na satu.
Težina vašeg stomačića opterećuje leđa kako porođaj napreduje, pa odvojite malo vremena da istegnete kičmu i mišiće leđa.
Kleknite na pod i raširite kolena, a zatim spustite guzu preko stopala i ispružite se napred, tako da su vam ruke ispružene ispred sebe, a šake ravne na podu.
Ako osećate da su vam kontrakcije intenzivne i bolne, ovaj položaj može pomoći vašem telu da se malo odmori. Postavite stolicu uz zid ili koristite stranu kreveta. Kleknite na pod i oslonite laktove na stolicu, u širini ramena.
Spojite dlanove ruku, a zatim uperite vrhove prstiju ka plafonu i opustite vrat ka dole. Oslonite čelo na ivicu stolice, stavite peškir ili jastuk ispod čela, ako vam je potrebno.
Držite leđa uspravno, a zatim nagnite karlicu i savijte leđa tako da vam kičma bude okrenuta nagore i napolje. Udahnite tri puta polako, a zatim se odmorite i ponovite kada budete spremni.
Tokom poslednjih nedelja, ovaj položaj može otvoriti vašu karlicu kako bi se napravio taj ključni deo dodatnog prostora za glavu vaše bebe koji će pomoći da se lakše provuče.
Oslonite se na ruke i kolena, a zatim raširite noge i spustite se na laktove. Sada polako pomerite težinu tela unazad, savijajući se prema podu. Pauzirajte, a zatim polako ponovo pomerite težinu tela napred na laktove.
Istraživači iz Londona upozoravaju da bi buduće majke koje se odluče za carski rez trebalo da budu svesne ove opasnosti... [caption id="attachme...
pročitaj jošŽelele mi da mislimo o tome ili ne, činjenica je da porođaj nije lak (najblaže rečeno).Ipak, postoje načini na koje žena sebi može da olakša prolazak kroz faze porođaja.
pročitaj jošDva velika naučna istraživanja, na gotovo milion mališana, pokazuju da mame koje se reše na epidural nemaju razloga za brigu
pročitaj još