Pripremite telo za DRUGU BEBU!
Za većinu mama trudnoća je najlepši period u životu, ali ne treba smetnuti s uma da je tih devet meseci veliki izazov za organizam. Zato, pre nego ...
pročitaj jošUkoliko je buduća mama zdrava, njena će trudnoća najverovatnije proći bez ikakvih problema. Međutim, žene su sklone da se brinu i kada za to nema razloga. Poslušajte naše savete, pa će vaše drugo stanje proteći bez nepotrebne glavobolje.
Poverite se partneru
Čim saznate da ste u drugom stanju, sve počinje da se okreće oko bebe u vašem stomaku. Međutim, pored kvalitetne medicinske nege, potrebni su vam i saosećanje, razumevanje za brige i strahove – ukratko, mesto gde ćete moći da kažete sve što vam je na srcu. To mesto morate potražiti unutar svoje porodice, tačnije, u svom životnom partneru.
Ne slušajte priče o teškim porođajima
Većina trudnica o porođaju počinje da razmišlja u takozvanim „školicama za trudnice“ i to od sedmog meseca trudnoće. Držite se podalje od žena koje prepričavaju horor priče o teškim porođajima i stravičnim bolovima koje su pritom morale pretrpeti! Svaki je porođaj priča za sebe i zato se nemojte opterećivati nepotrebnim strahovima.
Jedite „šarene“ namirnice
Zaboravite tablice i vagu – postoji i jednostavniji način da se u toku trudnoće zdravo hranite te da se pritom ne opterećujete. Dovoljno je da u svoju ishranu ubacite nešto povrća, sveže salate i voća pa da budete sigurni da konzumirate dovoljno vitamina i minerala. Pokušajte da kombinujete boje: svakog dana jedite što „šarenije“ namirnice.
Pijte mnogo raznovrsne tečnosti
Podstaknite rad bubrega i ubrzajte metabolizam pijući mnogo tečnosti. Voćni sokovi i mleko jesu zdravi, ali nećete moći popiti dva litra soka ili mleka na dan. Najvažnije je da kombinujete razne vrste tečnosti. Malo mineralne vode, malo obične vode, šolju-dve biljnog čaja, čašu voćnog soka bez šećera – na taj način obezbedićete svom organizmu mnogo korisnih materija.
Zatvor? Jednostavno rešenje jeste disanje
Hormoni koji se pojačano luče u toku trudnoće, nažalost, ulenjuju creva. Pored toga, preparati gvožđa i magnezijuma, koji se često propisuju budućim majkama, još više doprinose zatvoru. Pored mekinja, pomažu kretanje, šetnja, gimnastika i sportske aktivnosti bez preteranog naprezanja. Tako se podstiče disanje stomaka, čime se i creva pokreću.
Neka vam noći budu što udobnije!
Teško da ćete u poslednjim mesecima trudnoće moći mirno prespavati celu noć. Ne možete da se namestite, morate u toalet, beba se probudila pa je rešila da se protegne… Ipak, pokušajte sebi da olakšate spavanje tako što ćete se podbočiti nekim jastukom i pronaći što udobniji položaj. Na tržištu postoje jastuci u obliku polumeseca, specijalno dizajnirani za trudnice i dojilje. Imaćete bolji san ukoliko vam partner pre odlaska u krevet izmasira stopala lavandinim uljem.
Uživajte u smišljanju imena za bebu
Ako vam na ultrazvučnom pregledu lekar nije saopštio pol deteta, ili vi jednostavno niste želeli da ga saznate, svejedno razmislite o imenu deteta pre nego što se ono rodi. Opustite se u naručju partnera, svako do vas neka uzme list papira i neka zapiše predloge za ime devojčice i dečaka. Zatim razmenite spiskove, eliminiše imena koja vam se ne dopadaju, a od preostalih zajedno izaberite po jedno.
Autor: Life Content, M.K.
Iako se o tome ne govori uvek, spontani pobačaj je prilično čest. U stvari, otprilike 15% potvrđenih trudnoća završava se pobačajem. Međutim, to s...
pročitaj jošHormonske, telesne i ostale promene utiču na to da gotovo sve trudnice sanjaju neverovatne snove, od kojih i strahuju, smatrajući da nešto predskaz...
pročitaj jošUdobnost, osim postojanja obostrane seksualne želje, mora biti najveća briga. Nekada je to teško izvesti, naročito u poodmakloj trudnoći, kada ženi...
pročitaj još