
Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošTridesete se smatraju najboljim godinama za majčinstvo. Žene, naime, u tim godinama obično imaju stabilan odnos sa partnerom i karijeru, što su odlični početni uslovi za stvaranje porodice.
Ako ste u dugoj, stabilnoj vezi, odnos sa partnerom je zreo i prošli ste već mnogo toga pre nego što ćete se upustiti u najveću avanturu – roditeljstvo.
To je dobra vest. Loša vest je sposobnost začeća u ranim i kasnim tridesetim godinama. Što više odmiče četvrta decenija, plodnost se smanjuje. Stručnjaci zato savetuju ženama da ne čekaju sa decom ako su u tridesetim, posebno ako žele više od jednog deteta.
Prednosti
Verovatno imate veće prihode i materijalno ste stabilniji nego u dvadesetima, jer ste imali vremena da se dokažete u poslovnom svetu..
Dovoljno ste mladi da imate dovoljno energije da se posvetite detetu, izdržate neprospavane noći i trčanje za mališanom koji istražuje svet. Iako se svi razvijamo različitim tempom, žene u tridesetima bolje poznaju same sebe od dama u dvadesetim.
Mane
Većina stručnjaka kao granicu za rađanje stavlja 35. godinu. U ranim tridesetim šanse za začeće su blago niže nego u dvadesetim, kao i mogućnost pobačaja i hromozomskog poremećaja. Međutim, od 35. godine pa nadalje plodnost se smanjuje mnogo brže, a raste verovatnoća od genetskih mutacija, pa lekari u tim godinama gotovo rutinski preporučuju preglede poput amniocenteze.
Posle 35. raste i mogućnost komplikacija u trudnoći, pobačaja i porođaja carskim rezom.
Većina žena posle 35. neće imati probleme sa plodnošću, trudnoćom i porođajem
Međutim, treba imati na umu da velika većina žena posle 35. godine neće imati nikakve probleme s aplodnošću, trudnoćom i porođajem.
Zanimljivo je i da se između 35. i 39. češće dobijaju – blizanci, i bez vantelesne oplodnje. Naime, žensko telo oslobađa jajnu ćeliju po ciklusu, ali u starijim godinama dolazi do hormonalnih promena koje mogu dovesti do toga po ciklusu imate više jajnih ćelija.
Izvor: Life Content
Trudnice koje slušaju klasičnu muziku osećaju manje stresa zbog svoje trudnoće. Tempo 60 do 80 taktova, otprilike koliko otkucaja ima ljudsko sr...
pročitaj jošKoliko i kakvih pregleda će vam biti potrebno tokom trudnoće, zavisi pre svega od vas samih i medicinske procene vašeg lekara
pročitaj jošRoditeljstvo treba da shvatite kao posao koji ćete "obavljati" 24 sata dnevno i pritom trošiti mnogo energije, često i više nego što je imate. Nara...
pročitaj još