Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošTridesete se smatraju najboljim godinama za majčinstvo. Žene, naime, u tim godinama obično imaju stabilan odnos sa partnerom i karijeru, što su odlični početni uslovi za stvaranje porodice.
Ako ste u dugoj, stabilnoj vezi, odnos sa partnerom je zreo i prošli ste već mnogo toga pre nego što ćete se upustiti u najveću avanturu – roditeljstvo.
To je dobra vest. Loša vest je sposobnost začeća u ranim i kasnim tridesetim godinama. Što više odmiče četvrta decenija, plodnost se smanjuje. Stručnjaci zato savetuju ženama da ne čekaju sa decom ako su u tridesetim, posebno ako žele više od jednog deteta.
Prednosti
Verovatno imate veće prihode i materijalno ste stabilniji nego u dvadesetima, jer ste imali vremena da se dokažete u poslovnom svetu..
Dovoljno ste mladi da imate dovoljno energije da se posvetite detetu, izdržate neprospavane noći i trčanje za mališanom koji istražuje svet. Iako se svi razvijamo različitim tempom, žene u tridesetima bolje poznaju same sebe od dama u dvadesetim.
Mane
Većina stručnjaka kao granicu za rađanje stavlja 35. godinu. U ranim tridesetim šanse za začeće su blago niže nego u dvadesetim, kao i mogućnost pobačaja i hromozomskog poremećaja. Međutim, od 35. godine pa nadalje plodnost se smanjuje mnogo brže, a raste verovatnoća od genetskih mutacija, pa lekari u tim godinama gotovo rutinski preporučuju preglede poput amniocenteze.
Posle 35. raste i mogućnost komplikacija u trudnoći, pobačaja i porođaja carskim rezom.
Većina žena posle 35. neće imati probleme sa plodnošću, trudnoćom i porođajem
Međutim, treba imati na umu da velika većina žena posle 35. godine neće imati nikakve probleme s aplodnošću, trudnoćom i porođajem.
Zanimljivo je i da se između 35. i 39. češće dobijaju – blizanci, i bez vantelesne oplodnje. Naime, žensko telo oslobađa jajnu ćeliju po ciklusu, ali u starijim godinama dolazi do hormonalnih promena koje mogu dovesti do toga po ciklusu imate više jajnih ćelija.
Izvor: Life Content
Želite da imate bebu? Ako je odgovor potvrdan, pronašli smo za vas nekoliko stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju pre nego što zatrudnite. ...
pročitaj jošU trudnoći se potrebe za vitaminom C povećavaju za oko 10 mg/dan. Smatra se da se dnevne potrebe od 85 mg vitamina C u trudnoći mogu postići unosom...
pročitaj jošDr Jelena Meandžija, ginekolog, za Moju bebu je odgovorila na sva pitanja koja često muče trudnice
pročitaj još