Ako pokušavate da ostanete u drugom stanju, ne dozvolite da vam ovi pogrešni potezi utiču na konačan cilj.
Mnogi parovi pored ogromne želje da dobiju bebu, često nesvesno prave nepotrebne greške koje i te kako mogu da utiču na to kada će se ostvariti u ulozi roditelja, čak i ako je sve u savršenom redu sa njihovim reproduktivnim zdravljem.
Razloga je puno – od previše seksa, do premalo seksa. Saznajte i naučite kako da se vratite na pravi put prema svom cilju – bebi!
Nemate dovoljno seksa
Prva stvar koju možete da ispravite i koja je sigurno najzabavnija je da češće vodite ljubav. Možda mislite da ukoliko ne praktikujete stalno seks, možete da “sačuvate” više sperme vašeg partnera ili da čekate dane ovulacije, ali grešite. “Lako je propustiti plodni period, ako je seks ograničen samo na dane kada ovulirate, jer mnoge žene veruju da su im plodni dani onda kad zapravo i nisu”, kaže Semjuel Vud, medicinski direktor u Centru za reproduktivnu nauku iz San Dijega. Zato samo napred – imajte seks onoliko često koliko želite, obraćajući posebnu pažnju na nekoliko dana pre ovulacije.
Imate previše seksa
Neki parovi misle da imaju savršen koncept: što češće upražnjavaju seks, lakše i brže će zatrudneti. Ali više nije uvek i bolje. Iako seks uglavnom ne smanjuje potencijal sperme, kako mnogi veruju, previše seksa može da izazove probleme, kaže dr Vud. “Praktikovati seks više puta dnevno, pa čak i svaki dan, može da izazove “sagoravanje“, a moglo bi da se desi i da par počne seks da doživljava više kao obavezu“, objašnjava on. Takođe, kada su plodni dani u punom jeku, neko od partnera može da bude nezainteresovan ili samo zasićen seksa, što dovodi do moguće propuštene šanse.
Praktikujete uvek iste poze
Verovatno ste već čuli da je misionarska poza najbolja za začeće i da bi trebalo da držite noge u vazduhu nakon odnosa, ali to nije tačno. Bilo da ste vi gore, ili vaš partner ili čak isprobavate ludu pozu o kojoj ste čitali u novinama, rezultat je isti. “Kada muškarac ejakulira, sperma odlazi direktno u cervikalnu sluz i jajovode“, kaže Serena Čen, direktorka na na Institutu za reproduktivnu medicinu i nauku u Pensilvaniji. “To se dešava u nekoliko sekundi, bez obzira na položaj tokom odnosa“, dodaje dr Čen. Dakle, umesto što se držite jedne iste poze, opustite se i zabavite uz nešto novo.
Pretpostavke da je u ženi problem
Kada par ima mnogo poteškoća da dobije bebu, obično se uzrok uvek traži u ženi. “Muškarci uglavnom ne žele da veruju da nešto nije u redu sa njima“, kaže Mašel Sibel, profesorka akušerstva i ginekologije na Univerzitetu Medicinskog fakulteta u Masačusetsu. “ Dovoljno je da sperma izađe i oni će pretpostaviti da su plodni“, dodaje ona. Ali naravno da to nije slučaj. “Od prvog dana, par mora da razmišlja da je problem u njoj, njemu ili čak oboje, a možda je, naravno, i nešto drugo u pitanju“, kaže doktorka Čen. Zato je najbolje da oba partnera još na početku uklone ove sumnje, kako bi bili sigurni.
Propuštanje ovulacije
Pogoditi tačno kada su plodni dani može da bude nezgodno. “Mnoge žene slede primer iz udžbenika, verujući da se ovulacija javlja 14 dana nakon prvog dana menstrualnog ciklusa, ali njegova dužina varira, pa se ni ovulacija ne javlja u isto vreme svakog meseca“, objašnjava doktorka Sibel. Takođe, mnoge žene misle da neki simptomi ukazuju početak ovulacije. “Ako dobro poznajete svoje telo, možete da uočite da se nekoliko dana pre plodnih dana vaginalni sekret povećava“, kaže Ajvon Bon, autorka knjige Vodič za trudnoću i porođaj. Međutim, mnoge žene ne primete te znake, a neke ih i pogrešno protumače. Zato, umesto da nagađate, doktorka Sibel predlaže da koristite ovulacione testove koji će sa sigurnošću da utvrde kada su vam plodni dani.
Izvor: Yumama
Foto: Freedigitalphotos.net