
10 neobičnih načina odgajanja dece širom sveta
Postoje različite kulture samim tim i različiti stilovi odgajanja dece. Saznajte kako se u različitim kulturama koriste različite metode odgajanja....
pročitaj jošSigurno ste se, pričajući deci, i sami zapitali odakle je i ko je stvarno Deda Mraz?
Legenda o Deda Mrazu objedinjuje elemente folklora, različitih mitologija i religijskih tradicija. U Evropi se smatra da je lik Deda Mraza nastao po uzoru na Svetog Nikolu.
Sveti Nikola je rođen u drugoj polovini trećeg veka na tlu današnje Turske. Za života je kao hrišćanski episkop činio brojna dobra dela, mala i velika čuda, posebno moreplovcima, deci i siromašnima, zbog čega je i dobio nadimak Čudotvorac.
„Lik Svetog Nikole se, zbog njegovih dobročinstava i činjenice da se praznuje na prelasku jedne godine ka drugoj, povezuje sa likom Deda Mraza. Veruje se da je Deda Mraz, u stvari, poprimio lik Sv. Nikole sa bradom, šubarom i krznenim kaputom“, objasnila je dr Vesna Marjanović, etnolog.
Do danas je ostalo verovanje da Sveti Nikola obilazi domove uoči Božića i krišom ostavlja slatkiše, voće i igračke za decu.
„U našoj kulturnoj sredini, pogotovo na severu Srbije, bio je raširen običaj da deca uoči Sv. Nikole ostavljaju dobro uglačane cipele na prozoru da bi u njima dobili poklone. Taj ritual je preuzet iz germanskih kultura“, kazala je dr Vesna Marjanović.
Modernu verziju tog običaja predstavlja ritual pisanja pisama Deda Mrazu. U njima deca navode spisak novogodišnjih želja, a pisma ostavljaju na prozorima ili ispred vrata, na mestima koja simbolizuju granicu unutrašnjeg i spoljašnjeg sveta.
Smatra se da taj tajnoviti lik koji uliva nadu i optimizam uvek dolazi spolja i izdaleka, i da se ponekad krišom kroz dimnjak ušunja u kuću da bi ostavio ispod jelke poklone.
Sveti Nikola i Deda Mraz predstavljaju paradigmu sveopšteg boljitka a pokloni koje darivaju su simboli novog početka i sreće u godini koja nastupa.
Kratki video koji je oduševio preko milion ljudi na Youtubeu podseća nas na to koliko nam znači majčinska ljubav, ali i da ima mnogo dece koja je n...
pročitaj jošStudija rađena pre dve godine pokazuje da pri lečenju upale uha nije neophodna upotreba antibiotika. U ovoj studiji učestvovao je i pedijatar dr To...
pročitaj jošTuširanje nije samo čin lične higijene, već i hobi, vreme kada smo slobodni da mislimo o čemu god želimo. U svetu postoji mnogo različitih vrsta lj...
pročitaj još