Slučajevi nestanka najmlađih sve više dobijaju na težini, s obzirom na to da se svake godine u Evropi registruje nestanak čak 250.000 dece!
Foto: Gulliver/Thinkstock
Nema tog napora koji ne treba učiniti da bi se spaslo jedno dete. To je motiv i cilj kojim su se povodili osnivači organizacije „Amber alert Evropa“, sa sedištem u Briselu, a čiji je član odnedavno i fondacija „Tijana Jurić“ iz Srbije. Prema podacima Evropske komisije, jedno dete nestane svaka dva minuta!
Preko sopstvene mreže, i putem javnih servisa, u saradnji s policijom, „Amber alert Evropa“ objavljuje sve relevantne podatke, koji pomažu da nestalo dete što pre bude pronađeno.
Pročitajte i… Oprezno sa društvenim mrežama: Virtuelno kidnapovanje mališana
Ovaj sistem predstavlja prekograničnu dopunu postojećih veza državnih službi, a cilj ove organizacije je da u saradnji sa nadležnim institucijama, takav sistem za uzbunu počne da funkcioniše i u Srbiji.
„Možemo mnogo da pomognemo, kada policija odluči da joj treba naša pomoć i kada je život deteta u neposrednoj opasnosti. Tada, preko naše široke mreže članova i eksperata, krećemo u akciju, a dosadašnje iskustvo je pokazalo da možemo uspešno da reagujemo“, ističe osnivač i predsednik ovog udruženja Frank Hun (48).
Ovaj Holanđanin je najpre osnovao organizaciju u svojoj zemlji koja je ubrzo postala deo tamošnjih policijskih službi, pa je, ohrabren nacionalnim iskustvom, sa svojim saradnicima pokrenuo evropski „ogranak“, u martu 2013. godine. Cilj organizacije je da bude faktor spasavanja života u otmicama, uz uklanjanje birokratskih, pravnih, geografskih i jezičkih prepreka.
„Odmah u televizijskim i radio programima, na internetu, i preko ostalih kanala za komunikaciju, u svim zemljama sa kojima imamo saradnju, a gde bi otmičar mogao da se nađe s detetom, šaljemo podatke, sliku i opis kako je dete bilo obučeno u momentu nestanka, gde je viđeno poslednji put i slično. Vlasti u državi to, naravno, mogu da urade i same, ali mi predstavljamo dodatnu, međunarodnu podršku. Ako nas policija dovoljno brzo alarmira, velike su šanse da pomognemo u spasavanju“ naglašava naš sagovornik.
Pročitajte i… U Srbiji godišnje nestane više od 100 mališana
Čitav posao obavlja 20 saradnika, a svime se rukovodi iz male kancelarije na Trgu Šuman u središtu evropskog administrativnog kvarata. Ova neprofitabilna međunarodna organizacija je najveća evropska građanska inicijativa, sa čak tri miliona učesnika. Njeni članovi su policijske organizacije, ministarstva i nevladine organizacije, kao i 150 poslanika Evropskog parlamenta.
Eksper za informacione tehnologije Frank Hun je na ideju da osnuje „Amber alert Holandiju“ došao 2008. godine, najpre u svojoj zemlji, kada se njegov prijatelj Karl, zaposlen u holandskoj policiji, vratio s obuke u oblasti traženja nestale dece u SAD.
„Moj sin Ronalds, koji je tada imao šest godina, bio je oboleo od leukemije, pa sam, kao mnogi ljudi u tim slučajevima, želeo da uradim nešto plemenito da spasem drugu decu. Ubrzo smo postali primer uspešne saradnje između građana i nadležnih službi. U 75 odsto slučajeva pronašli bismo oteto dete“, ističe Hun čiji se sin, inače, kasnije izlečio.