03.08.2015 Zdravlje bebe

Šta raditi kad beba gubi na težini?

Telesna masa s kojom se beba rodi obično se snižava u prva 3-4 dana,Moj bebac gubi na težini a do 7-10 dana mališan, po pravilu, vraća izgubljenu težinu i do kraja prvog meseca dobija još 500-600 grama. Dakle, ako gubitak ne pređe dozvoljeni procenat (6-9 %, a najviše – 10% od prvobitne mase), ne treba se brinuti. Dete ima “ozbiljne” razloge da do sredine meseca postane malo lakše nego što je bilo na rođenju.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Razlog “kaliranja” novorođenčeta
Detetova creva počinju aktivno da rade izbacujući primarnu stolicu – mekonijum, mokraćni mehur se prazni 10-12 puta dnevno, vlaga pojačano isparava pri disanju i preko kože, a beba zasad jede malo i deo pojedenog povrati.

Istina, porcije rastu iz dana u dan: u prvoj nedelji 60-80 ml za svako hranjenje (6-7 puta dnevno, na 3-3,5 sata), a do kraja meseca prosek je 100-120 ml. Osim toga, kolostrum, koji se stvara u maminim grudima odmah posle porođaja, sadrži maksimum kalorija i hranjivih materija. A i kad se kasnije pojavi ono drugo, “pravo” mleko, njegov sastav idealno odgovara energetskim potrebama mališana.

Na početku i na kraju prvog meseca života, komponente koje čine mamino mleko se suštinski razlikuju po kvalitetu i količini. Zapravo, ne pričamo o mesec dana – sadržaj masti, belančevina i ugljenih hidrata se menja i u roku od 24 časa: danju je mleko slađe kako bi dete dobilo veću količinu energije koja mu je potrebna u budnom stanju, a uveče je masnije – masti se duže vare, dajući mališanu osećaj sitosti i omogućavajući mu da duže spava tokom noći.

„Havarijski režim“
Ovo je razlog zašto deca koja se stave na grudi odmah po rođenju manje gube na težini i brže obnavljaju prvobitne pokazatelje u poređenju sa mališanima koji su na prvo dojenje doneti nekoliko sati po rođenju, a tim više u odnosu na one koji mamino mleko dobiju tek sutradan ili su uopšte već u porodilištu na veštačkoj hrani. Njen sastav je uvek isti, ne uzimajući se u obzir osobenosti deteta i potrebe njegovog organizma.

Dete ubrzano sagoreva kalorije ne samo kada aktivno mrda ručicama i nožicama, plače i sisa. Čitavog prvog meseca unutrašnji organi i sistemi funkcionišu u „specijalnom, havarijskom režimu“, prilagođavajući se autonomnom životu, pa je otuda i kolosalna potrošnja energije koja pojačava gubitak težine. Ako je dete rođeno kao nedonošče, ako je imalo traume na porođaju, preležalo neku bolest odmah po rođenju, slabo sisa i povraća, telesna masa se smanjuje znatno brže, a sporije se obnavlja. Takva beba se meri i pre i posle hranjenja, kako bi se znalo koliko mleka popije i da li joj je to dovoljno. I naravno, neophodna je kontrola pedijatra kako se ne bi propustio momenat kada fiziološki gubici težine pređu u patološke.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije