Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošBeba u najranijoj fazi razvoja počinje da istražuje svet oko sebe. U početku su joj zanimljive sopstvene ručice i usta, a zatim počinje da gleda i sluša svet oko sebe.
Bebi će ruke biti zanimljive kada otkrije da više nisu stisnute u pesnicu i da može da otvori šake. Stavljaće prstiće u usta, moći će da uhvati igračku koja jo se ponudi, a počeće i da pokušava sama da dohvati igračku. Vrlo brzo, beba će naučiti da igračku prebacuje iz jedne u drugu ruku, da okreće šaku u zglobu kako bi videla igračku sa svih strana i to najčešće pre nego što je stavi u usta.
Tokom ove faze preporučljivo je nabaviti bebi interaktivnu ležaljku (naziva se još i bebi gimnastika ili aktiviti ležaljka).
Interaktivna ležaljka je idealna za male bebe jer im omogućava da se igraju i istražuju nove stvari u bezbednom okruženju.
Ona se sastoji od mekane prostirke i lučnih nosača, na kojima vise igračke, tako da ih beba može dohvatiti. Prostirka je obično dovoljno debela i mekana da se može staviti na pod, a da bebi ne bude tvrdo. Može biti i bez lukova sa igračkama, mekana podloga na kojoj će bebi biti zabavno da provodi vreme na stomaku ili dižući se na ruke.
Interaktivna ležaljka je najbolja za bebe do 5-6 meseci, koje još uvek leže, odnosno, nisu počele da se uspravljaju. Ona omogućava bebi da dodiruje i lupa po igračkama, da ih vuče, uvrće i zvecka. Kada beba oko petog meseca počne da se uspravlja da sedi, ili počne da puzi, interaktivna ležaljka neće biti toliko interesantna.
Kada krenete u kupovinu, obratite pažnju na to da igračke koje vise budu zanimljive vašoj bebi i da budu što različitije. Neke će imati zvečke i plišane igračke, neke svetleće ili šuškave igračke ili plastično ogledalo u kome beba može da vidi svoj lik. Najbolje je da pogledate više različitih i izaberete onu koja će bojama i sadržajem biti najinteresantnija vašoj bebi.
Sigurno ste već pročitali da novorođenče tokom prvog meseca života najveći deo vremena provodi spavajući. Stvarnost, međutim, može da vas iznenadi ...
pročitaj jošSve vreme dok se igrala ležeći na stomačiću i podižući glavu, beba je jačala vratić i poboljšavala koordinaciju ruku i nogu, pa sada konačno može d...
pročitaj jošUz pomoć ovih nekoliko trikova koje i pedijatri preporučuju, vaš plačljivko bi trebalo brzo da se smiri. [caption id="attachment_111943" align="...
pročitaj još