Ukoliko ko ste u čudu kako vaše telo prati u stopu promene tela vaše partnerke, ovaj tekst će vas uveriti da su te promene sasvim normalne i uobičajene. Verovali ili ne, vaše telo prolazi kroz hormonalne promene koje su uzrokovane trudnoćom vaše drage. Same promene su potvrda čvrste emotivne veze.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Mnogi pisani zapisi i dokumentacija nam govore da se kroz istoriju pratila sposobnost čoveka da doživi stres, bol ili osećaj koji se događa drugim osobama, tzv. sindrom empatije. Čak je i Marko Polo razmatrao taj fenomen. Svako ko je bio svedok nekoga tragičnog događaja u kojem je učestvovala bliska osoba, osetio je neki lagani fizički odgovor, čak i bol. U naučnim radovima meren je odgovor na stres i hormonalne promene kod učesnika istraživanja za vreme gledanja video snimaka traumatičnih događaja.
Lekari koji se brinu o trudnicama posmatrali su supružnike i partnere koji su osećali niz bolova i neprijatnosti sličnih onima koje oseća trudnica ili porodilja. U stručnoj literaturi susreće se puno takvih radova. Antropolozi su posmatrali i evidentirali velik broj kultura u kojima je značajna pažnja dana ocu nakon njegovih ‘teških iskušenja’ ili ‘rađanja’. Očevi mogu čak izraziti osećaj bola i nelagodnosti u istom trenutku kada i porodilja: odaju ih i izrazi lica. Ujedno, javlja im se i osećaj „pritiskanja“ za vreme izlaska bebe.
I prolaze kroz drugo stanje
Budući tate, u mnogim slučajevima, dobiju na kilaži jednaki broj kilograma kao i buduće mame. Imaju jutarnje mučnine, zatvor, čak i hemoroide. Nedavna istraživanja na Kraljevskom univerzitetu, Kingston, Kanada, pokazala su da budući očevi prolaze kroz hormonalne promene kako se približava rođenje njihovog deteta. U tri nedelje koja prethode porođaju kod budućih tata se znatno smanjuje količina testosterona, dok je nakon rođenja deteta testosteron znatno povišen. Lučenje progesterona je znatno jače kod budućih očeva, u odnosu na kontrolnu grupu, dok je nivo kortizola daleko manji.
To može biti prihvatljiv odgovor na smanjenu želju za intimnim odnosima uoči rođenja deteta, jednako kao i smanjenu želju za „sukobom ili povlačenjem“.
Istraživanje je pokazalo da nivo hormona nije određen očinskim ponašanjem i da ne postoji normalan nivo hormonalnih promena kod očeva. To je prvi put da je različitost u nivou hormona dobro dokumentovana.
Jedna od ideja je da postoji fiziološki razlog za takav ‘couvade’ sindrom i potrebna su nova istraživanja koja bi detaljnije razmotrila taj problem.