02.02.2016 Trudnoća

Kako pobediti nesanicu?!

Ako vam se magli pred očima dok čitate ovaj tekst, nakon još jedne neprospavane noći, nemojte da brinete. Predlažemo vam praktična rešenja koja će vam pomoći da, dok čekate prinovu, uspostavite normalan ritam spavanja

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Hormonalne promene, učestalo noćno mokrenje, gorušica, grčevi u nogama, te bolovi u leđima najčešći su razlozi zbog kojih se trudnice bore s nedostatkom sna.

Jedite integralni keks

U prvom tromesečju, trudnička mučnina može narušiti san. Ako zbog neprijatnog osećaja u želucu koji se javlja nakon uzimanja hrane izbegavate obroke i ne unosite dovoljno kalorija, glad vam može poremetiti normalan ritam spavanja. Zato, pre odlaska na počinak, pojedite nekoliko komada integralnog keksa (s oznakom ”digestive”) ili nekoliko kolačića s đumbirom. Oni će sprečiti stavaranje želudačne kiseline koja uzrokuje mučninu. Rezultati brojnih istraživanja pokazali su da je samo gram đumbira delotvorniji i od sintetičkih lekova protiv povraćanja i mučnine. U slučaju ovog neprijatnog osećaja efikasan je i čaj od matičnjaka.

Podignite noge

Noću često ustajete zbog odlaska u toalet, a nakon povratka u postelju san više ne dolazi na oči? Učestalo mokrenje je tipična pojava u poodmakloj trudnoći – uvećana materica vrši i do 50% veći pritisak na bešiku, pa ovaj organ ne može da zadržava urin. Ako tokom dana dugo stojite, u nogama, skočnim zglobovima i stopalima dolazi do zadržavanja tečnosti. Kad noću legnete, nagomilana tečnost se lagano vraća u cirkulatorni sistem i filtrira se kroz bubrege, pa se na taj način bešika puni urinom. Da biste podstakli organizam da ranije započne ovaj proces, u večernjim satima (dok gledate televiziju ili čitate) noge podignite iznad ravni tela (na naslon ili jastuk…). Na taj način bićete u mogućnosti da nekoliko puta pre spavanja ispraznite bešiku.

Uzimajte šest manjih obroka dnevno

Zbog prirodnog uvećanja materice, povećava se pritisak ne samo na bešiku već i na gornji deo abdomena. Kao posledica toga, ali i opuštanja mišića koji zatvaraju želudac, delimično svarena hrana i želudačna kiselina vraćaju se u jednjak i izazivaju gorušicu koja remeti san. Da biste sprečili ovaj neprijatni osećaj pečenja i neutralisali kiselost, pre spavanja popijte čaj od kamilice ili šolju mleka. Jedite malo, ali često. Umesto tri obilna obroka, uzmite šest manjih, a u jelovnik uvrstite zobene pahuljice i šargarepu. Izbegavajte gazirane sokove, kafu, začinjenu hranu i slatkiše.
Takođe, spavajte na podignutom uzglavlju, da bi sadržaj želuca, zahvaljujući gravitaciji, ostao tamo gde mu je i mesto.

Ostatak teksta pročitajte na sledećoj strani…




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije