Šta ako beba gubi na težini? Ovo su glavni uzroci i rešenja
Možda ste navikli na obli stomačić, pa ste se zabrinuli što vaša beba gubi na težini. Ne mora da znači da će uvek samo da dobija na kilaži ali ovo ...
pročitaj jošU proteklih nekoliko meseci dobili smo mnogo mejlova u kojima nas majke mole da ih posavetujemo kako da privole svoje mališane da jedu raznovrsnu hranu. Kao i uvek, tu smo da pomognemo 🙂
Studija kojom je obuhvaćeno tri stotine beba probirača uzrasta od osam do osamnaest meseci pokazala je sledeće: da bi dete zavolelo ili odbilo određenu vrstu hrane, potrebno je da je proba najmanje 15 puta! Drugačije rečeno, nijedna beba ne postaje probirljiva ukoliko jednom ili dva puta ispljune/pojede neku vrstu hrane – za sticanje etikete probirača ili brljavka potrebno mnogo više vremena. Dakle, roditelji su odgovorni za formiranje ukusa svojih potomaka. Razmišljanje po sistemu: „Beba je danas ispljunula spanać. OK, neću joj ga više davati, već ću se opredeliti za povrće koje voli“ vodi u pogrešno formiranje navika u ishrani, odnosno u probirljivost. Osim toga, deca starija od godinu dana odbijanjem određene vrste hrane pokazuju želju za nezavisnošću. Ukoliko ste u ovoj rečenici prepoznali potrebu svog mališana, pustite ga da je ispolji, ali ne tako što će birati šta će da jede, već tako što ćete mu dati pravo izbora između dva jela. Evo nekoliko pravila kojih treba da se pridržavate ako želite da privolite bebu da jede sve vrste namirnica…
1.
Ne odstupajte od svog izbora
Roditelj je taj koji bira vrstu hrane koju će ponuditi bebi, a ona ima pravo da je prihvati ili odbije. Ako vaše dete neće da jede, primera radi, povrće, nemojte mu davati drugu vrstu hrane. Ne brinite, nijedno dete neće namerno trpeti glad samo da bi se inatilo! Poenta je u tome da se držite svog izbora NE MENJAJUĆI odabrani jelovnik i NE ODSTUPAJUĆI od pravila da svom detetu nudite samo zdrave namirnice.
2.
Detetov apetit je promenljiv
Zapamtite ovo: najveći probirač može postati alavko i obrnuto. Apetit deteta se menja, kao i njegov ukus. Dešava se da beba koja je uporno odbijala da pojede obrok sa povrćem odjednom počne da tamani blitvu, kao i to da dete koje je jelo kao mećava, odjednom počne da brljavi po tanjiru. Po pravilu, sa porastom bebinih aktivnosti, interesovanja i radijusa kretanja, opada njena želja za hranom. Ako vaše dete uđe u fazu odbijanja klope, ne kljukajte ga na silu, već ga pustite da prvo zadovolji svoje istraživačke potrebe, pa mu tek onda ponudite obrok.
3.
Uskladite količinu hrane sa bebinim potrebama
Najbolje vreme za obrok je kada je bebac gladan, a ne ono koje pokazuje sat. Da biste uskladili vreme hranjenja deteta sa njegovim potrebama, beležite kada je i koliko hrane pojelo (ali slasno), pa na osnovu dobijenih podataka napravite raspored hranjenja. Nemojte se rukovoditi pričama drugih majki o apetitu njihovog deteta (koje su, ruku na srce, uvek predimenzionirane), već isključivo potrebama svog.
4.
Mnogo toga utiče na apetit
Ako je beba prehlađena, normalno je da će slabije jesti. Ukoliko joj rastu zubići, odbijaće hranu čak i kada je veoma gladna. Kad je boli stomačić, neće hteti da pojede ni omiljeno jelo. Posmatrajte dete, prepoznajte njegove potrebe i zadovoljite ih na pravi način. Primera radi, prehlađenom detetu mnogo više će prijati supica, čaj ili neka druga tečnost nego mesni obrok sa povrćem. Mališan kojem rastu zubići, radije će grickati ohlađene štapiće šargarepe, nego što će žvakati kuvano meso ili hleb.
Nekoliko saveta koji stvarno „pale“
* Ukoliko bebu hranite kašičicom, pustite je da jede i prstićima.
* Potrudite se da bebi pripremite ukusan obrok (niko ne voli bljutavu hranu).
* Slobodno koristite prirodne začine poput peršuna, vlašca, ruzmarina, celera, belog luka, đumbira… Obogatite ukus jela dodavanjem sireva (trapist, feta ili švapski).
* Najčešća greška roditelja jeste u tome što se plaše da će njihovo dete „umreti od gladi“ jer „ceo dan nije ništa jelo“, pa mu onda „guraju“ u usta bilo kakvu hranu (makar ona bila i nezdrava), samo da „imaju nešto u stomaku“.
* Još jednom ponavljamo: kada oseti glad, beba će pojesti ponuđeni obrok. Međutim, izbor namirnica je isključivo na vama!
* Kupite komplet za hranjenje (tanjirić, šolja, činija) živopisnih boja. Dokazano je da narandžasta, zelena i žuta boja podstiču bebin apetit.
* Izbegavajte da dajete detetu namirnice koje sadrže „prazne“ kalorije (čips, smoki, slatkiši, zaslađeni sokovi…). Uvek imajte u frižideru pripremljenu zdravu užinu (iseckano voće i povrće). Kada dete ogladni, moći ćete da mu ponudite zdrav obrok pre nego što se rasplače.
* Bebe su predvidljive u svojoj nepredvidljivosti. Taman kada budete pomislili da ste „ušli u fazon“, dogodiće se neki preokret. Ne paničite, opustite se i terajte po svom!
Većina mališana uzrasta od godinu-dve neutešno plače svaki put kada se mama odvoji od njih. Evo nekoliko karakterističnih situacija i praktičnih re...
pročitaj jošNEKA VAŠA BEBA OD DANAS RUČKA - SAMA! U svetu je promovisan novi način ishrane beba nazvan "baby-led weaning", što u prevodu znači da se dete h...
pročitaj jošŠto se više naučnici fokusiraju na istraživanje ponašanja beba, to se one pokazuju sve pametnije i pametnije. Ako mislite da se bebina pamet razvij...
pročitaj još