Da li bebe pre rođenja mogu da zavole određene ukuse?
Sigurno postoji hrana koju ne možete ni da pomirišete, a kamoli okusite, a nauka je sada dala odgovor na pitanje da li smo odbojnost prema određeni...
pročitaj jošBebe se rađaju sa urođenom sklonošću prema slatkastom jer je to ukus majčinog mleka. Kasnije će postepeno usvajati i ostale, a taj proces teče otprilike ovako…
OD 0 DO 6 MESECI
Kvržice (papile) novorođenčeta zadužene za razlikovanje ukusa nisu raspoređene samo po jeziku (kao kod odraslih), već i duž njegovih usana. Priroda je to tako uredila da bi ono lakše pronašlo put do dojke i izvora najdragocenije hrane – majčinog mleka.
Kvržice ukusa počinju da se razvijaju dok je beba još u maminom stomaku i to oko 20. nedelje trudnoće. Istraživanja pokazuju da mamina ishrana tokom trudnoće može da utiče na razvoj ovog čula kod bebe, pošto određeni ukusi prelaze u plodovu vodu, preko koje beba može da ih „proba“. Ako ste, primera radi, tokom trudnoće konzumirali mnogo voća i povrća, postoji velika verovatnoća da će, kada malo poraste, i vaša beba voleti ukus tih namirnica.
Čim se rodi, beba se instiktivno okreće prema majčinim grudima vođena mirisom i ukusom njenog mleka. Uz malu pomoć brzo će uhvatiti bradavicu i početi ritmično da sisa. U početku će se umoriti i zaspati već nakon nekoliko gutljaja. Međutim, vremenom će ojačati i povećaće se kapacitet njenog želuca, pa će biti sposobna da posisa veću količinu mleka. Inače, majčino mleko jedina je namirnica koju nijedna beba neće odbiti!
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ne preporučuje uvođenje novih ukusa u bebinu ishranu sve do navršenih šest meseci jer do tog uzrasta njen probavni sistem nije dovoljno razvijen da bi se „izborio“ sa varenjem drugih supstanci izuzev majčinog mleka. Osim toga, ni njeno čulo ukusa nije pripremljeno za novotarije, pa će najverovatnije ispljunuti sve što se razlikuje od jedinog koji poznaje.
Od 6 do12 MESECI
U ovom periodu intenzivno se razvija čulo ukusa vaše bebe, pa je veoma važno da dobija kvalitetnu i raznovrsnu hranu. Namirnice koje sada počnete da mu dajete u velikoj meri uticaće na njegovu ishranu u budućnosti. Kratko rečeno, već sada možete naučiti dete da zavoli zdrave namirnice.
Ishrana pomoću kašičice posebno je iskustvo za vašeg mališana (ali i za vas!). Nemojte žuriti, već polako počnite sa uvođenjem novih ukusa: prvo mu ponudite mlečne kašice, a onda pređite na one od pasiranog voća i povrća. S obzirom na to da sve bebe više vole slatko od slanog, verovatno ćete imati problema sa uvođenjem kašica od povrća u njegovu ishranu. Zato vam savetujemo da počnete sa povrćem slatkastog ukusa (šargarepa, krompir, slatka bundeva).
U ovom uzrastu gubi se „refleks guranja hrane“, tako da vaša beba neće više jezikom gurati hranu napolje, već će biti sposobna da je proguta. A da bi se bebino čulo ukusa pravilno razvijalo, nemojte u njenu hranu dodavati so, šećer, vegetu i slično. Pustite je da se navikne na prirodne ukuse hrane!
Čim vaše čedo počne da puzi, biće mu potrebno više energije, pa je to vreme da počnete da mu da jete raznovrsniju hranu (voće, povrće, meso, bezglutenske žitarice). Međutim, sve do uzrasta od godinu dana, beba i dalje treba dnevno da dobija najmanje 500 ml mleka (adaptiranog ili majčinog), raspoređenog u tri obroka (ujutro, po podne, pred spavanje).
OD 12 DO 18 MESECI
Kako beba raste, tako se razvija i njeno čulo ukusa, kao i potrebe za raznovrsnijom hranom. Ako ste se u prethodnih šest meseci pridržavali pravila zdrave ishrane i niste detetu davali namirnice koje su potencijalni izazivači alergija (neadaptirano kravlje mleko, belance, citrusno voće, gluten), sada možete da odahnete jer je opasnost od nastanka alergije prošla. Osim toga, nije više potrebno da joj pravite kašice, već joj dajte sitno seckanu hranu. Videćete, rado će je hvatati prstićima i uživaće u novim namirnicama.
U ovom uzrastu mališani vole da istražuju svet, pa i nove ukuse. Sada je pravo vreme da mu ponudite neke vrste voća koje do tada nije probalo (kivi, ananas, mango) i da mu glavno jelo pripremite sa dodatkom male količine mediteranskog začinskog bilja (bosiljak, timijan, origano). Ukoliko mu se neki od novih ukusa ne svidi, nemojte ga u potpunosti izbaciti, već mu ga ponovo ponudite za desetak dana. Osim toga, naučite ga da jede razne vrste morske i slatkovodne ribe.
Zbog intenzivnog rasta zubića moguće je da će apetit vašeg deteta oslabiti. Ne brinite, reč je o prolaznoj pojavi.
Mnogi roditelji greše kada u uvom uzrastu počnu deci da daju slatkiše i zašećerene sokiće. Ove su namirnice štetne i treba ih zameniti medom, integralnim kolačima i prirodno isceđenim sokovima. U suprotnom, dete će se navići na slatko, pa će odbijati da jede slanu hranu. Osim toga, šećer je štetan za zube i organe za varenje.
Mleko je jedna od najvažnijih životnih namirnica i ima veliki značaj u ishrani ljudi, naročito mališana starijih od godinu dana, kada prestanu ...
pročitaj jošZažareno bebino lice i povišena temeperatura izazivaju najveći strah svih novopečenih majki. Da li je taj strah opravdan? Evo šta sve treba da ...
pročitaj jošKoliko puta dnevno prislonite obraz na te male usne? Rezultati novog istraživanja potvrđuju da bebine usne igraju ključnu ulogu u razvoju njenog mo...
pročitaj još