Trudničke tegobe: grčevi u nogama
Šta da radite ako vas u sred noći probudi izuzetno bolan grč koji neće da popusti?
pročitaj jošPuerperijum ili babinje jeste period od šest nedelja nakon porođaja. Toliko vremena potrebno je da nestanu sve promene nastale tokom trudnoće. Osnovne karakteristike babinja jesu izostanak menstruacije, lučenje mleka, iscedak iz vagine i involucija (smanjivanje i spuštanje) materice.
Izostanak menstruacije
Menstruacija nakon porođaja izostaje usled kontinuiranog lučenja hormona prolaktina, koji koči lučenje gonadotropnih hormona hipofize, a posledica je izostanak lučenja steroidnih hormona jajnika. Takvo stanje izaziva lučenje mleka.
Žene koje doje i nemaju menstruaciju imaju prirodnu kontraceptivnu zaštitu, pod uslovom da održavaju kontinuirani ritam dojenja. Zna se da, ako žena doji najmanje šest puta dnevno, uključujući i noćno dojenje, po pravilu ne može da zatrudni (mada se savetuje korišćenje kondoma).
Amenoreja kao posledica lučenja prolaktina može potrajati i do dve godine, a to zavisi od ishrane majke, intenziteta sisanja i početka dohranjivanja bebe. Važno je istaći da do nove oplodnje može doći i pre pojave prve menstruacije. Neredovno dojenje (manje od šest puta dnevno) i izostavljanje noćnog dojenja ne pruža kontraceptivnu zaštitu.
Ako žena kratko doji ili uopšte ne čini to, prva menstruacija će se pojaviti već nakon pet do šest nedelja. Čak tri do deset posto žena koje ne doje zatrudne pre prve menstruacije, jer u više od 50 posto slučajeva prvoj menstruaciji prethodi ovulacija.
Iscedak iz vagine
Tokom babinja postoji iscedak iz vagine (lohije), čiji se izgled i kvalitet s vremenom menjaju. U početku je krvav, zatim sukrvičav, a na kraju postaje smeđe boje. Nakon dve, najviše tri nedelje, iscedak postaje oskudan i beličast, pošto se ušće materice zatvara, pa se iscedak sastoji samo od oljuštenog epitela.
Involucija materice
Nakon rađanja posteljice materica je veličine bebine glave i doseže do nivoa ženinog pupka. Tokom iduća četiri dana spušta se po jedan poprečni prst dnevno, tako da se četvrti dan babinja gornji pol materice (fundus) nalazi između pupka i simfize. Sedmog dana materica se smanji toliko da ispunjava karlicu. U normalnom babinju (ako žena održava laktaciju), materica se za dve nedelje smanji na veličinu koja odgovara onoj pre porođaja a nakon toga se i dalje postepeno smanjuje. Kanal vrata materice po pravilu se zatvori već nedelju dana posle porođaja. Inače, zid vagine izrazito je osetljiv, stanjen i ranjiv, pa se u ovom periodu treba uzdržavati od seksualnih odnosa.
Opšte promene
Tokom trudnoće telesna težina žene poveća se za oko 12 do 14 kilograma na račun težine deteta, posteljice, plodove vode, povećane materice, volumena krvi i masti. Neposredno nakon porođaja telesna težina smanji se za oko šest kilograma (uključuje bebu, posteljicu, plodovu vodu). U idućih nekoliko dana izlučiće se višak tečnosti iz vaskularnog (krvnog) i međućelijskog prostora. Tako je potkraj prve nedelje „babinjača“ lakša za desetak kilograma, edemi nestaju, a žena postaje normalno pokretna.
Druge promene
Tokom babinja, osim involucije genitalnih organa koji su tokom trudnoće i porođaja bili izmenjeni, dolazi do promena i u ostalim organskim sistemima žene. Takve opsežne promene loše deluju na njen organizam, naročito u prve dve nedelje nakon porođaja. Osim što imunološki sistem još uvek nije u potpunoj ravnoteži, genitalna regija je „ranjena“ i ispunjena mikroorganizmima, pa postoji opasnost od nastanka i širenja infekcije. Ova i sve ostale moguće komplikacije babinja kao što su tromboflebitis, krvarenje, endometritis, mastitis i druge, potrebno je na vreme prepoznati i lečiti.
Autor: Life Content
Trudnoća obično traje oko 40 nedelja od prvog dana poslednje menstruacije. Ako vam porođaj ne počne do 42. nedelje, sigurno se pitate - koliko dan...
pročitaj jošPrema rečima stručnjaka trudnice se iz godine u godinu sve manje porađaju prirodno, što je pre dve decenije bilo uobičajeno. Ginekolozi upozoravaju...
pročitaj jošNemojte se iznenaditi ako vas beba pusti da čekate duže nego što ste očekivali, jer se samo 5% beba rodi na dan procenjen kao termin porođaja.
pročitaj još