06.12.2013 Trudnoća

Drugi put u drugom stanju: Otklonite sve nedoumice

Očekujete drugo dete i uvereni ste da će ovog puta trudnoća i porođaj biti lakši i podnošljiviji. Nešto od toga je istinito, a nešto pak i nije…

druga trudnoca

DRUGI POROĐAJ SE ODVIJA BRŽE OD PRVOG

Tačno: Iako ne postoje utvrđena pravila, prvi porođaj u proseku traje 12 sati, a drugi osam. Isto tako, retko se dešava da je drugi porođaj duži od prvog. Materica se već prilagodila ovoj funkciji, a karlica i vagina su postale elastičnije, zbog čega se cerviks brže otvara. Dakle, kada osetite jake i regularne kontrakcije, znajte da nemate vremena da završite spremanje sobe za bebu, niti za kafu sa prijateljicama – neretko se druga beba rodi već u prijemnom u porodilištu! Osnovno je da slušate ono što vam telo govori i da se ponašate u skladu sa tim.

DRUGI POROĐAJ JE LAKŠI OD PRVOG

Tačno (delimično): Budući da će drugi porođaj biti brži, verovatno će i vaša izdržljivost biti na manjem testu. A zahvaljujući većoj elastičnosti vagine i faza potiskivanja će biti lakša. No, brži porođaj može da znači da neće biti vremena za primenu analgetika, što može da bude neugodno za mame koje nemaju visok prag bola.

JEDNOM CARSKI REZ, UVEK CARSKI REZ?

Pogrešno: Nekada je izvođenje carskog reza pri prvom porođaju uslovljavalo ponavljanje postupka u narednoj trudnoći. Međutim, danas stručnjaci smatraju da je za većinu žena moguće – čak poželjno – da se nakon prvog carskog reza porode prirodno. Naravno, sve zavisi od razloga zbog kojih je izveden carski rez. Naime, ako ne postoje isključive indicije za carski (na primer, postranični položaj bebe), vaše šanse da imate vaginalni porođaj u drugoj trudnoći iznose 70%. Rizik od pucanja šava (na mestu gde se nalazio rez) je veoma mali, a još je manji u odnosu na rizik od izvođenja drugog carskog reza.

BEBINA GLAVA SE KASNIJE SPUŠTA U POROĐAJNI KANAL

Tačno: Sećate se tog nepodnošljivog osećaja pri prvom porođaju, koji je bio posledica potpunog spušatanja bebine glave, a još nije bilo naznaka da će porođaj uskoro početi? Pa, moguće je da ni drugog puta priča neće biti mnogo drugačija. Druga beba (njena glava) obično se ne spušta u porođajni kanal sve do neposrednog početka porođaja – ponekad se to desi čak i nakon što porođaj počne!

OVOGA PUTA NIJE VAM POTREBNA ŠKOLA ZA TRUDNICE

Pogrešno: Ako ste već postali majka, to ne znači da ste saznali baš sve o porođaju – ili o promenama koje su se odigrale od prošle trudnoće. To se odnosi na promene režima i metoda koji se primenjuju u porodilištu, izmene vašeg tela, kao i propuštene lekcije. Dakle, obavezno odlazite u školu za trudnice, ako ništa drugo zbog druženja sa drugim mamama.

AKO MEĐICA JEDNOM PUKNE, OPET ĆE SE TO DOGODITI

Pogrešno: Mnogim ženama tokom prvog porođaja pukne međica ili je lekar raseče pre nego što se to dogodi (epiziotomija). Međutim, mnogima se to ne događa tokom drugog i svakog narednog porođaja. Štaviše, usled istezanja perineuma prilikom prvog prolaska bebe kroz porođajni kanal, ovo tkivo postaje elastičnije, a samim tim se smanjuje mogućnost njegove rupture.

PLANIRANJE POROĐAJA NIJE POTREBNO

Pogrešno: Iako ste, prilikom pojave prvih bolova prvog porođaja odustali od svega što ste planirali – nema analgetika, plakanja, vikanja, epiduralne – drugi put ne mora da bude tako. Prednost iskustva je u tome što dobro znate šta želite, a šta ne, kao i šta realno možete da očekujete. Zato vredi da isplanirate tok porođaja, i pokušate to da predočite svom akušeru i babici.

STRAH JE DRUGI PUT MANJI

Možda! Ako je iskustvo prvog porođaja relativno podnošljivo, onda ćete u drugom biti opušteniji i sigurniji. Određena doza strepnje je sasvim normalna, ali kada porođaj otpočne, osetićete se sigurnije, jer ste kroz sve to već prošli. S druge strane, ako je prvi porođaj bio težak, pomisao na ponavljanje iskustva zaista može da bude zastrašujući. Obratite se nekom za pomoć, uključujući svog lekara.

NEĆETE SE ZALJUBITI U DRUGU BEBU KAO ŠTO STE U PRVU

Apsolutno pogrešno! Mnoge majke zaista strepe da intenzitet i vrsta osećanja prema drugoj bebi neće biti isti kao sa prvorođenčetom. Izgleda da je zaista teško zamisliti da se nova beba može voleti kao ona koju ste već rodili. Ali, kada se druga prinova sklupča u vašem naručju, shvatićete da vaša ljubav nema granica!

DRUGA BEBA JE VEĆA

Tačno (verovatno): Ali, nemojte da paničite zbog toga – sigurno neće biti u tolikoj meri da izazove strašne porođajne muke (objektivno, neće biti ništa veće nego prvi put). Statistike pokazuju da su drugorođene bebe, u proseku, samo oko 100 g teže od prvorođenih. To je razlika koju nećete ni osetiti!

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije