Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošPred nama je zimsko godišnje doba te se mnogi roditelji s pravom pitaju da li smeju da izvode bebu napolje i kada je pravo vreme za to…
Svesni ste da beba ne može celu zimu provesti u zatvorenom prostoru, pa vas verovatno zanima šta je najbolje za nju. Stručnjaci savetuju roditeljima da počnu da izvode bebu napolje kada ona navrši tri nedelje, ali i da se, pritom, pridržavaju određenih pravila.
1. Postepena priprema
Prve dve nedelje bebinog života rezervisane su za kućno prilagođavanje u oba smera (morate se navići vi na bebu isto koliko i ona na vas). Nakon dve nedelje, počnite dete da iznosite na terasu; prvo pet minuta, zatim sutradan deset minuta i tako sve dok ne dostignete pola sata. Podrazumeva se da beba mora biti utopljena isto kao da je vodite napolje. Izbegavajte iznošenje deteta na vetrovito i vlažno vreme – za ovu akciju odaberite hladne, sunčane dane.
2. Prva šetnja
Bebu prvo nadojite, presvucite, toplo je obucite i – pravac napolje! Nije važno ako je temperatura ispod nule, bitno je da nema vetra i magle i da je suvo. Smestite bebirona u kolica, pokrijte ga ćebencetom i prva šetnja može da počne. Kapica je obavezna, jer beba gubi toplotu preko glavice, ali nije potrebno pokrivati joj usta šalom. Naime, vazduh pod šalom se kondenzuje, pa će predeo oko bebinih usta i nosa biti vlažan, što pogoduje razvijanju mikroorganizama. Svrha izvođenja bebe u parkić jeste da se nadiše svežeg vazduha i – ojača pluća.
3. Stop pretopljavanju!
Mnogi roditelji greše kada izvode bebu po hladnom vremenu pa je, iz straha da se ne prehladi, natrontaju do te mere da detetu bude neprijatno, te ono, umesto da uživa na svežem vazduhu, sve vreme negoduje i plače. Osnovno pravilo oblačenja novorođenčeta prilikom izvođenje u zimskim mesecima glasi: obucite ga onako kako ste i sami obučeni, s tim što bebi treba jedan sloj odeće više.
Dakle, tokom šetnje treba da joj bude prijatno toplo, a ne pretoplo. Kako ćete to znati? Nakon desetak minuta šetnje, zavucite ruku ispod bebinog pokrivača i dodirnite joj vratić i stomačić – ako osetite prijatnu toplotu, to je to. Zapamtite, temperatura ručica i nožica nije merodavna pošto su ti delovi bebinog tela i inače hladniji od ostalih.
4. Slojevito oblačenje
Preko benkice i pelena navucite bebi pamučne „zekice“ iz jednog dela, zatim joj navucite odelce od polar materijala (to je onaj onaj topao mekani materijal koji ne propušta hladan vazduh), nožice joj dodatno utoplite čarapicama, a zatim joj preko svega navucite skafander odelce od vatiranog materijala. Na glavu joj stavite kapicu (najbolje su one od polar materijala), pokrijte je ćebencetom i – spremni ste za izlazak.
Ako je napolju izuzetno hladno (temperatura niža od 5 stepeni ispod nule), a nema padavina niti vetra, ubacite bebu u skafander s kapuljačom.
5. Svež i hladan vazduh prija bebama!
Što je napolju hladnije, to je u vazduhu manje uzročnika bolesti. Nemojte misliti da ćete zaštititi bebu od prehlade ako je budete držali u zatvorenom i pretopljenom prostoru! Što češće je budete izvodili, biće zdravija.
6. Dužina boravka napolju
Većina majki se pita koliko dugo smeju da borave napolju s bebom. E, pa odgovor na to pitanje daće vam vaše dete: sve dok je raspoloženo, deluje srećno i zadovoljno, znači da mu boravak na svežem vazduhu prija i da mu je sve potaman (pod uslovom da ste ga nahranili neposredno pre izlaska). Čim počne da negoduje, kenjka, vrpolji se i iskazuje nezadovoljstvo, to je znak da nešto nije u redu i da treba da se vratite kući.
7. Prednost slojevitog oblačenja
Na tržištu postoje odelca za sneg koja imaju nastavke za stopala i ručice, a koja se drikerima kopčaju između nožica, tako da ih je lako svući u slučaju da s detetom uđete u zagrejani prostor. Dakle, ako tokom šetnje odlučite da svratite u supermarket, čim kročite u zagrejani prostor, svucite bebi odelce i kapicu. Ako to ne učinite, dete će se oznojiti i, kada budete ponovo izašli napolje, biće mu hladno. Ovo pravilo važi i kada vozite dete automobilom: čim se auto zagreje, raskomotite dete svlačenjem gornjeg sloja odeće.
Autor: Life Content
Ovakvo ponašanje im izaziva anksioznost i depresiju, a mnogi roditelji to rade. [caption id="attachment_120932" align="alignnone" width="640"] G...
pročitaj jošIako se trudimo da naš dom bude besprekorno čist kada u njega stigne prinova, to ponekad i nije najbolje što možete učiniti za svoje dete. Naime, s...
pročitaj jošKoža bebe i deteta može biti suva isto kao što je slučaj i kod odraslih. S obzirom na to da je mlada koža osetljivija, veća je verovatnoća da bude ...
pročitaj još