Društvene mreže povezane sa razvojem mentalnih oboljenja kod dece
Zvanični podaci Kancelarije za nacionalnu statistiku pokazali su da su deca koja provode više od tri sata dnevno na društvenim mrežama u duplo veće...
pročitaj jošVaše dete želi da ide kasno u krevet, izbegava domaće zadatke, samo bi da je sa drugarima i po ceo dan može da gleda TV i igra igrice. Ukratko, vaš školarac hoće da radi sve osim da ide na spavanje u pristojno vreme i radi domaći kad treba. Štaviše, nalazi i puno pametnih razloga da bude po njegovom.
Evo šest najčešćih načina na koje školarci manipulišu roditeljima i kako da ih rešite, prema doktoru psihologije Davidu Svonsonu:
Emotivno ucenjivanje
O emotivnom ucenjivanju govorimo kada dete namerno ispoljava emociju za koju zna da će kod vas izazvati nelagodnost. Na primer: “Samo hoću da pogledam nove epizode, a da onda uradim domaći. Zašto nikada ne mogu da se malo zabavim pre domaćeg? Tebe baš briga za mene!“
Ovakav emotivni ispad je ili manipulacija ili je dete samo tužno i ljuto. Kako god bilo, stavite detetu do znanja da razumete kako se oseća i da vam je stalo, ali ostanite pri svom zahtevu. Emocije su deo života.
Isključivanje
Dete će pokušati da izbegne suočavanje sa problemom, kao što je recimo odlazak u krevet tokom radne nedelje, tako što jednostavno neće odgovarati. Vi mu kažete da ugasi televizor a ono se ne pomera ni posle deset minuta. Ovo će trajati dok god vi to ne zaustavite!
Normalno je da deca rade šta hoće i odlažu ono što ne žele da rade. Morate im saopštiti koje ih posledice ih očekuju i ispoštovati svoje reči, na primer: „Ako ne isključiš TV u roku od pet minuta, sutra nema gledanja TV-a.“ Tako i postupite.
Iracionalna logika
Ovde govorimo o situacijama kada vaše dete pokušava da ublaži vašu reakciju na određeno ponašanje uvodeći u razgovor nevažnu informaciju kao na primer: „Zašto moram da idem u krevet pre 23 sata tokom školske nedelje? Prošle godine sam imao/la sve petice.“
Nemojte nasedati na mamac. Uopšte nemojte ni trošiti energiju na objašnjavanje kako jedno nema veze sa drugim. Budite istrajni u svojim zahtevima.
Pregovaranje
Deca su odlična u dobijanju onoga što žele kroz dogovor sa roditeljima. „Pusti me da idem kod Ane posle škole i obećavam da ću uraditi domaći!“
Recite detetu da znate da želi vreme za igranje, ali da ga još nije zaslužilo. Ako ispuni svoj deo zadatka (završavanje domaćeg zadatka) može da računa da je zaradilo vreme za igru.
Izigravanje žrtve
Deci odlično polazi za rukom da dobiju ono što žele tako što će vas naterati da se sažalite. Na primer:“Ja sam jedina osoba u kući koja nikada ne može da gleda film tokom nedelje.“
Morate da odvojite emocionalnu konotaciju od bilo kog kratkoročnog cilja koji dete pokušava da ostvari. Navedite dete da vam priča o tome kako to izgleda i kako se oseća kad je „jedina osoba“ i stavite mu do znanja da vam je stalo do njegovih osećanja. Kratkoročni cilj deteta (biti budan do kasno) je odvojena tema i nevezana za emocije. Ne popuštajte.
Zavadi pa vladaj
Ovo su oni momenti kada dete pokušava dobije šta želi testirajući slabosti u vašem bračnom odnosu. Na primer:“Ali tata je rekao da mogu da gledam utakmicu sa njim ako radim domaći tokom reklama.“
Prvo razgovarajte i dogovorite unapred sa svojim partnerom koje vrste odluka delite (npr. domaći, džeparac, društvene aktivnosti) a zatim se ili konsultujte sa njim ili mu se priklonite tj. popustite. Ako problem pada u sivu zonu, recite detetu da prvo morate da razmislite.
Izvor: najboljamamanasvetu.com
Najčešći odgovori na pitanje – zašto se treba baviti sportom su zato što je to dobro za razvoj i zato što je zabavno. I to je tačno. Ali, to nije s...
pročitaj jošPiše: prof. dr Aleksandra Novakov Mikić lekar specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista perinatologije Sk...
pročitaj jošOdvikavanje od pelena ne bi trebalo biti težak i stresan posao. Sledite uputstva iskusnih roditelja i računajte da će vaše dete u roku od nedelju d...
pročitaj još