Kako utešiti bebu nakon vakcinacije?
Prilikom vakcinacija njihove bebe, mnogi roditelji se plaše bebine reakcije. Mnoga deca nekontrolisano plaču i deluju neutešno te se mnoge mame i tate pitaju kako utešiti bebu nakon vakcinacije.
pročitaj jošVakcinacija dece petovalentnom vakcinom protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i hemofilusa influence B, počeće od 1. jula. Vakcina nije obavezna i ne postoji kazna za odbijanje roditelja da vakcinišu dete.
Direktorka sektora za zdravstvenu zaštitu RFZO Danica Salaški rekla je da je Republički zavod za zdravstveno osiguranje ove vakcine na listu lekova stavio 26. novembra prošle godine, da su odmah kontaktirali proizvođače i da su obavešteni da se vakcine mogu dobiti za četiri do šest meseci.
„Zbog toga je ministarstvo zdravlja Pravilnik o imunizaciji petovalentnom vakcinom odložilo od 1. jula 2014. godine„, naglasila je Salaški i dodala da pravo da se vakcinišu petovalentnom vakcinom imaju deca rođena od 1. maja.
Međutim, vakcina nije obavezna i ne postoji kazna koja bi se izrekla roditeljima zbog odbijanja da vakcinišu dete, a zdravstveni inspektor može po prijavi lekara da podnese prijavu protiv roditelja nadležnom sudu.
Procedura je takva da lekar o tome da je roditelj odbio da vakciniše dete obaveštava Institut za javno zdravlje, koji tu informaciju prosleđuje nadležnoj zdravstvenoj inspekciji, koja ne može da izriče mandatne kazne, ali može da obavesti sud.
Ipak, advokat Vojin Biljić, roditelj, za „Kurir“ objašnjava da prema Pravilniku o zdravstvenoj zaštiti, ima pravo da odbije vakcinaciju deteta ukoliko proceni da je to u njegovom najboljem interesu.
„Lekar obaveštava inspekciju i, teoretski, roditelj može da snosi posledice – na primer da ne može da upiše dete u vrtić. Roditelj ne može da bude prekršajno kažnjen jer ima pravo da štiti interes deteta. Ukoliko ima osnovanu sumnju da je vakcinacija štetna po zdravlje deteta, svakako ne može zbog toga snositi posledice – nikakve, pa ni prekršajne, jer ga štiti Međunarodna konvencija o pravima deteta„, rekao je Biljić.
Izvor: mondo.rs
Od pre nekoliko godina, svim bebama se na rođenju radi Gatrijev test da bi se utvrdilo postojanje ili nepostojanje fenilketonurije. Reč je o urođen...
pročitaj jošMaj i juni divni su meseci kada priroda buja i krajolik se pretvara u cvetnu čaroliju. Međutim, magija brzo prestaje kada se bebine okice zacrvene ...
pročitaj jošTokom maja i juna priroda buja pretvarajući se u cvetnu čaroliju. Međutim, magija lako može da se pretvori u noćnu moru ako se oči vaše bebe zacrve...
pročitaj još