Pijenje kafe u trudnoći: Koliki unos kofeina je bezbedan?
Koliko je bezbedno ispijanje kafe tokom trudnoće?
pročitaj jošSvaka buduća mama želi sve najbolje za svoje dete. To katkada i nije tako lako. Mnoštvo je stvari koje trudnice moraju promeniti u svom životu.
Svaka trudna žena itekako pazi na razvoj svoje bebe u stomaku i razmišlja o svom stilu života pre trudnoće i kako ga eventualno promeniti. Većina budućih mama oseća krivicu zbog nečega. Možda zbog toga što piju previše kafe, previše vremena provode na poslu, ne maze dovoljno svoj stomačić…
1. Šta se događalo pre “plusića” na testu
Istraživanja pokazuju da je manje od 50 posto trudnoća planiranio. I sigurno ste čuli mnogo priča o provodu budućih mama pre nego što su saznale da nose dete. U većini slučajeva takve stvari ne utiču na sam plod. A ako ste u 20. nedelji trudnoće i još uvek brinete što ste popili dva piva u 4. nedelji, vreme je da zaboravite.
2. Prenatalni vitamini
Neke žene osećaju krivicu jer zaborave popiti pokoji vitamin. Ili im određeni prenatalni vitamini baš i ne odgovaraju. Stoga potražite savet vašeg lekara kako ne biste osećali krivicu zbog neadekvatnih vitamina.
3. Zdrava ishrana
Pravilna i zdrava ishrana može zahtevati više vremena, organizacije i strpljenja nego vaša ishrana pre trudnoće. Katkada treba planirati unapred. To može biti teško budući da se, možda, trenutno borite s umorom, mučninama, nepredvidljivim hormonima. Ako se većinu vremena hranite zdravo, opustite se i oprostite sebi poneki preskočen obrok ili čokoladu koju ste pojeli nakon ručka.
4. Kofein
Ta tako popularna ovisnost. Podeljena su mišljenja oko konzumiranja kofeina u trudnoći. Neke mame tvrde da su se nakon kafe bebi ubrzali otkucaji srca, neke mame vizualiziraju da ako one piju kafu, pije i beba. Rešenje je umerenost. Ako vas proganja činjenica da ste ujutro popili šoljicu kafe, ne brinite, stvar je u količini.
5. Seks
Seks je mač sa dve oštrice. Možete se osećati krivom ili se brinuti što vodite ljubav s partnerom dok ste trudni. S obzirom na mnoštvo legendi koje kruže u vezi sa tim, mnoge buduće mame misle da će na taj način nauditi detetu (a neće). Sve dok vam vaš ginekolog ne zabrani tu aktivnost, možete je praktikovati. Druga polovina žena oseća se krivima što ne upražnjavaju seks jer su preumorne, mučno im je, boli ih… sve dobri razlozi za izbegavanje seksa. Stoga partnera zamolite za masažu i obećajte mu da će drugi put biti bolje.
6. Ne pridajete mnogo pažnje trudnoći
Ova krivica uglavnom se odnosi na majke koje nose drugo dete. Možda imate osećaj kako ovo dete već zauzima status “drugog deteta”. Naime, već ste to sve prošli s prvim detetom. Kako biste malo više pažnje posvetili trudnoći, možda nije loša ideja da pohađate trudnički kurs (da osvežite pamćenje), pišete dnevnik i u trudnoću uključite i vaše prvo dete.
Izvor: roditelji.hr
Dve najveće brige budućih majki u vezi sa njihovim fizičkim izgledom jesu višak kilograma i strije. Prvi problem rešava se adekvatnom ishranom, a d...
pročitaj jošTrudnoća je divan period, od trenutka kada saznate da ćete postati majka, sve do porođaja kada vaša beba dolazi na svet. Ovaj video prikazuj...
pročitaj jošSkoro sve buduće mame su sklone emocionalnim usponima i padovima. Uostalom, trudnoća je prepuna promena - kako fizičkih, tako i emocionalnih. Uprav...
pročitaj još