Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošU današnje vreme svaka treća beba je bucmasta. Do uzrasta od tri godine, one će postati male debeljuce, a polovina će biti gojazne odrasle osobe. Evo kako to da sprečite…
Što su u ranijem uzrastu deblji, mališani imaju veću sklonost da postanu gojazni, pa tako zadovoljni tromesečni bucko jednog dana može postati utučeni petogodišnjak kojeg vršnjaci izbegavaju i neće da se igraju sa njim zato što je debeo. Da se to ne bi dogodilo vašem mališanu, preduzmite potrebne mere i sprečite razvoj gojaznosti na vreme.
10 koraka do idealne težine
1. Dojite bebu što je duže moguće.
2. Odgodite uvođenje čvrste hrane, a kada počnete s njom, uključite namirnice bogate hranljivim sastojcima, a siromašne kalorijama (što više povrća i voća, a što manje keksa i griza).
3. Ne hranite bebu svaki put kada zaplače! Možda je žedna, usamljena ili joj je dosadno.
4. Ne nalivajte bebu voćnim sokovima! Oni sadrže skoro isto kalorija koliko i mleko, ali su siromašniji hranljivim sastojcima. Ako već dajete bebi voćni sok, razblažite ga vodom u razmeri pola:pola.
5. Podstičite bebu da se kreće.
6. Poštujte apetit svog mališana! U prvoj godini beba mnogo jede jer naglo raste i s navršenom prvom godinom utrostručuje težinu koju je imala na rođenju. Međutim, u drugoj godini, mališani više rastu u visinu, mnogo se kreću i dobijaju na mišićnoj masi, pa im je potrebno više proteina nego ugljenih hidrata. Zbog toga je bolje da jedu češće, a pomalo, nego da im dajete tri obilna obroka. Užine treba da su sastavljene od voća i jogurta, a ne od sendviča i masne hrane.
7. Ne insistirajte da dete pojede sve iz tanjira.
8. Ograničite sedenje pred TV-om/kompjuterom na najviše dva sata dnevno i ne dopustite detetu da pri tom jede grickalice.
9. Nikada ne nagrađujte dete slatkišima!
10. Naposletku, ono najvažnije: ako želite da se vaše dete zdravo hrani i bude vitko, pokažite mu to ličnim primerom!
Gojaznost dece, kao i odraslih, nosi brojne zdravstvene rizike, a najčešći su bolesti krvnih sudova, dečja hipertenzija, dijabetes, problemi sa zglobovima, a česte su i smetnje sa disanjem tokom spavanja. Bucmasta deca mogu imati i brojne psihičke tegobe: vršnjaci ih zadirkuju zbog punašnog izgleda, a s obzirom na to da su osetljiviji od odraslih, lakše gube samopoštovanje i sklonija su depresiji.
Autor: Life Content
Sve dok telesna temperatura vašeg deteta ne prelazi 38 stepeni C, ne treba da brinite. Kad pređe taj podeok, evo šta treba da radite. [caption i...
pročitaj još[caption id="attachment_129095" align="alignnone" width="5091"] Foto: Minaqua[/caption] Sezona virusa je u toku a broj obolelih od kovid-19 svaki ...
pročitaj jošUživanje u prvomajskim praznicima pretvorilo se u noćnu moru kada je dete ujeo krpelj. Pratite ove savete lekara i proveravajte ubod narednih 30 dana
pročitaj još