Kupanje beba: Šta su suvo i sekundarno utapanje?
Sekundarno i suvo utapanje se može desiti do 24 sata nakon kupanja u vodi.
pročitaj jošČesta nedoumica novopečenih roditelja je koliko često treba kupati bebu. Jedni su pobornici toga da bi bebe trebalo kupati svakodnevno, dok određene studije pokazuju da bi novorođenče trebalo kupati na četiri dana jer se ne isprljaju toliko da im je potrebno svakodnevno kupanje.
Mnogi se slažu da je bebu dovoljno okupati dva puta nedeljno, uz uslov da joj temeljno očistite deo tela koji je pokriven pelenama, odnosno da guzu operete svaki put kada beba kaki.
Takođe, bilo bi dobro svakodnevno očistiti delove tela koji se pojačano znoje ili delove tela koji se često zamaste ili zaprljaju, kao na primer deo iza ušiju, ispod pazuha, vratne nabore i nabore na preponama.
Šamponi i sapuni namenjeni su zadržavanju čestica prljavštine i masnoće na površini kože da bi se nakon toga lakše mogle ukloniti vodom. Bez upotrebe sapuna određenog stepena masnoće, prljavština ili površinske izlučevine mogle bi se zalepiti na kožu. U tom slučaju bi za njihovo uklanjanje bilo potrebno još jače trljanje vodom i peškirom, što bi moglo da iritira kožu.
Svaka beba ima različit stepen tolerancije na različite šampone, kupke ili sapune. Koža bebe, a posebno koža novorođenčadi, veoma je osetljiva. Svi sapuni i šamponi, pa čak i oni najblaži, mogu da iritiraju kožu. Koliko sapuna ili šampona treba koristiti, koju vrstu i koliko često, može se odrediti samo metodom pokušaja i grešaka.
Da li treba koristiti sapune i kupke?
Novorođenčad možete da kupate u čistoj vodi u koju možete dodati tek po koju kap maslinovog ili bademovog ulja.
Kod kupanja malo starijih beba, koristite sapun ili šampon samo na mestima na kojima se nalaze masnoća i znoj, a koje se ne mogu oprati samo vodom. Ipak, kada počnete da koristite sapun, trebalo bi da se pridržavate nekih uputstava. Naime, isprobajte ga na jednom malom delu bebine kože, ako u sledećih nekoliko sati koža na tom mestu pocrveni, osuši se ili se promeni u odnosu na druge delove tela, nemojte više koristiti taj sapun i probajte neki drugi.
Uvek koristite blag sapun, šampon ili kupku (neutralna ph vrednost). Razne kupke i šamponi za bebe zapravo su isti oni koji se koriste i za odrasle, ali sadrže manje dodataka poput antibakterijske supstance, mirisa ili abraziva. Izbegavajte sredstva za održavanje higijene koja su namenjena odraslima.
Kada kupate bebu sapunom ili kupkom, ograničite vreme kupanja na manje od pet minuta da biste izbegli sušenje kože i iritaciju. Uklonite penu sa kože što brže pa dobro isperite čistom vodom. Veoma je važno da kožu ne trljate jako.
Šamponi su slični sapunima i njihovo prečesto korišćenje može da iziritira kožu glave i da ukloni prirodnu masnoću sa kose. Većini beba dovoljno je prati kosu šamponom jednom nedeljno. Ako je vaša beba sklona ekcemima ili ima alergijski dermatitis, koristite što manje sapuna. U vesi sa tim, konsultujte se sa dermatologom koji će vam preporučiti sapun ili šampon za bebu. Bebe sa posebno osetljivom kožom trebalo bi da veoma malo vremena provedu u kadi, najbolje bi bilo da ih tuširate i čistite samo zaprljane delove tela.
Ukoliko se vašoj bebi peruta koža na glavi, utrljajte maslinovo ili bebi ulje u kožu glave i ostavite da deluje pola sata. Nakon toga, raščešljajte kosu, a zatim je operite šamponom. Kada umivate dete, izbegavajte sapune.
Izvor: bebac.com, M.G.
Sa hladnim vremenom dolaze i prehlade pa zapušen nosić postaje čest izvor nelagodnosti. Prehlada otežava disanje kroz nos a samim tim i sisanje mle...
pročitaj jošDa li kožicu s penisa treba povlačiti? Šta je bela pločica ispod kožice i šta činiti kada se pojavi crvenilo na vrhu piše? Pročitajte odgovore stru...
pročitaj jošFiziologija novorođenčeta je potpuno drugačija u odnosu na starije dete i odraslu osobu. U ishrani beba ima mnogo normalnih pojava koje roditeljima...
pročitaj još