Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošVid tek rođenog deteta je oko 20 do 30 puta lošiji nego kod odraslih ljudi. Bebe ne mogu da vide mnogo boja, naročito ne nijanse plave i purpurne.
Novorođenče vidi objekte koji su oko pola metra udaljeni od njihovih očiju, što je ujedno i razdaljina na kojoj većina majki drži svoju bebu kada je doji ili mazi.
Takođe, beba se rađa sa perifernim vidom, i tek sa vremenom stiče sposobnost da se fokusira na jednu tačku u centru svog vidnog polja.
Do trenutka kada beba napuni nedelju dana, biće sposobna da prepozna lice roditelja i razlikuje ga od ostalih lica. U tom periodu beba obilčno posmatra objekte koji se kreću.
Sa mesec dana, beba može da se kratkotrajno fokusira na objekat koji je i do 90 centimetara udaljen, kao i da jasno identifikuje detalje, pokret i boje.
Treći mesec je presudan za razvoj vida, jer se bebi tada fokusiraju sočiva u očima pa se samim tim razvija i sposobnost da vidi objekte na različitoj udaljenosti od oka. Tokom ovog perioda razvija se konvergencija, sposobnost oba oka da gledaju isti objekat u isto vreme.
Sa šest meseci beba razvija koordinaciju, sposobnost da oba oka koordinisano prate pokretni objekat.
Nakon prvih šest meseci života razvoj se usporava, pa mališan nivo vida odrasle osobe dostiže između tri i pet godina starosti.
Iskustva drugih majki o trudnoći i periodu nakon porođaja mogu vam pomoći da što lakše podnesete svoju prvu trudnoću i porođaj. Sve o razvoju vašeg mališana možete saznati putem Pampers roditeljske zajednice. Priključite se i vi i podelite vaša iskustva. Više o tome pogledajte OVDE.
Autor: Mama&Beba
Foto: Thinkstock
Leto je idealno godišnje doba za odvikavanje od pelena. Deca nose manje odeće pa roditeljima često presvlačenje lakše pada, a oprana odeća se brže ...
pročitaj jošBeba je propuzala? Čestitamo. Sada, zavrnite rukave i učinite vaš stan bezbednim za bebu
pročitaj jošPotreba za sisanjem je urođena, a palac nije prilagođen vilici, objašnjava nemački lekar Ditmar Esterajh [caption id="attachment_114470" align="...
pročitaj još