Mada su jednokratne pelene u modi i u širokoj primeni, nije loše da se informišete i o ekološkim pelenama od bambusovih vlakana. Evo o čemu je reč…
Kako odabrati pelene
Pri izboru pelena obratite pažnju na način proizvodnje, rok upotrebe (pelene za jednokratnu upotrebu upotrebljive su dve
godine), sastav (što se tiče sirovine koja je korišćena u proizvodnji), veličinu (tebalo bi da odgovara kilaži deteta, kako bi savršeno prianjala i omogućava udobnost.
Reč-dve o upotrebi bambusa
Primena bambusa u tekstilnoj industriji datira iz 2003. godine, a započeta je u Americi. Bambus zbog svoje jedinstvene strukture obezbeđuje superiornu prozračnost (izgleda kao cvet ruže) i poseduje dobru moć upijanja. Predstavnik je familije trava. I bez upotrebe pesticida i đubriva brzo dostiže visinu od 15 metara. Uspeva u svim klimatskim zonama – od hladnih planinskih do toplih tropskih predela, što ga čini pogodnim za različite namene. U sastavu bambusa nalazi se antimikrobni
agens, koji biljku čini otpornom na štetočine.
Zašto se opredeliti za ekološke platnene pelene
Postoji desetak razloga zašto su ekološke pelene pravi izbor: dobijene su prirodnim putem, ne poseduju miris, ne sadrže potencijalne izazivače poznatog tzv. pelenskog osipa ili alergije, univerzalne su veličine, imaju drikere ili čičak-trake u struku, poseduju džepove oko nogu, tako da odgovaraju i bebicama s manjom telesnom masom, izrađene su od mekog materijala, omogućavaju veliku slobodu i komfor pri detetovim pokretima, funkcionalne su i jednostavne za upotrebu, lake su za održavanje, mogu se koristiti sa zaštitnim gaćicama koje propuštaju vazduh, tako da deo bebinog tela koji je prekriven pelenom diše i ne pregreva se; dete u njima ima osećaj kada su one mokre (svesno svojih fizioloških funkcija, ranije će se odvići od pelena), imaju dug rok upotrebe i poseduju sertifikat o kvalitetu.
Koliko vam treba platnenih pelena
Dovoljno je da obezbedite 20–25 komada platnenih pelena, mada može i manje. Ukoliko ih imate dovoljno, možete ih prati u mašini za veš svaka dva do tri dana. U slučaju da se ne osuše, možete pomoći i sebi i bebi koristeći obične tetrapelene ili
dodatne uloške od pamuka. Pored pelena, poželjno je da imate bar dva komada zaštitnih gaćica.
Kako se održavaju?
Kao što se savetuje da se dečja garderoba odlaže u posebne korpe za veš, tako je i sa platnenim pelenama. Nakon upotrebe, dovoljno je isprati ih pod mlazom vode i odložiti u kantu s poklopcem, staviti u mašinu i prati na 60 stepeni. Pri pranju koristite trećinu predviđene doze deterdženta. Upotreba omekšivača se ne savetuje, jer može da utiče na sastav pelene.
Šta ako krenemo na put sa bebom?
Za sve postoji rešenje. U tom periodu savetujemo kombinaciju jednokratnih (ali ekopelena) i platnenih pelena. Za takve prilike postoje nepropusne torbice namenjene odlaganju prljavih platnenih pelena.
Savet za prepovijanje?
Pored izbora pelena, pravilna i adekvatna nega anogeninatalne regije (deo tela u peleni) vrlo je značajna, jer se na pomenutim delovima kože u praksi često sreću promene u vidu crvenila, osipa, ojeda, alergijskih reakcija, gljivičnih infekcija i slično.
Pravilna nega pri pripovijanju bebe
Bebu treba prepovijati svaka tri sata, bez obzira na to da li je dete u pelenama za jednokratnu upotrebu ili onim platnenim, od bambusa. Osim toga, delove tela koji su bili pod pelenom treba prebrisati tupferom ili pamučnom pelenom natopljenom
mlakom vodom, a nakon toga propisno i adekvatno prosušiti (kako bebina koža ne bi ostala vlažna, jer se u tom slučaju mogu razviti gljivične infekcije ili pojaviti pukotinaste brazde na koži), a zatim namazati zaštitnom kremom.
KaKo se pravilno briše dete?
Bebu obavezno treba brisati od genitalija ka anusu, a za svaki potez trebalo bi upotrebiti nov tupfer ili kraj pamučne pelene. Savetuje se izbacivanje ili smanjenje upotrebe vlažnih maramica –zbog parabena koje sadrže.
Autor: Mama&Beba
Foto: Thinkstock