Skokovi sa većih visina su opasna aktivnost i preporučljivo je da ih izvode samo spremni i iskusni skakači, jer opasnost od pogrešnog ulaska u vodu može dovesti do ozbiljnih, pa čak i fatalnih povreda.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Na prste jedne ruke možemo da izbrojimo decu koja se za vreme tropskih vrućina tokom raspusta nisu našli pred izazovom skakanja u vodu zvanim „prozivke“. Morate znati, da skokovi nisu igra i zabava već pravi olimpijski sport.
Ove vrste skokova u vodu zahtevaju veliku fizičku spremnost i kondiciju, a složićete se sa nama, da deca kojima je ovo zabava gledajući na to kao na jedan vid „začikavanja“ nikako ne može doneti dobro. Možda ste i pomislili: „Pa moje dete skače isključivo pod mojim nadzorom gde ima pažnju spasioca“. Ali, da li ste pomislili na ljude, decu koja se u tom momentu kupaju u istom bazenu?
Opasnost predstavljaju klizave pločice na bazenu, kao i želja dece da se dokazuju vršnjacima izvodeći često opasne i neobične skokove. Takođe su opasni nagli ulasci u vodu koja je mnogo hladnija u odnosu na temperaturu vazduha. Tada može doći do trenutnog gubitka svesti koji je i tim slučajevima fatalan.
Da bi rizik sveli na najmanju moguću meru, neophodna je konstantna pažnja i koncentrisanost na postupke vašeg mališana. Najveća opasnost preti ako zanemarite sposobnosti deteta i njegovu mogućnost da vas iznenadi. Statistike govore da se najveći broj nesreća dešava upravo u prvih šest meseci nakon što su deca naučila da plivaju.
Napomena: Potencijalna opasnost od pogrešnog ulaska u vodu može dovesti do ozbiljnih povreda kičme, vratnih pršljenova, gubitka svesti i utapanja. Takođe, opasno je skakati na nepoznatom terenu, gde nije proverena dubina vode ili nije osiguran dovoljan prostor u vodi za bezbedan skok.