
Smeju li deca da jedu brzu hranu?
Pored ogromnog izbora zdrave i ukusne hrane, većina ljudi ipak do energije dolazi unošenjem nezdrave hrane. Smeju li deca da jedu brzu hranu i u kojoj meri? Pročitajte tekst i saznajte više o tome.
pročitaj još
Izabrati „biološko“ jednostavno znači jesti čisto ili uzimati manju količinu potencijalno štetnih materija, eliminišući tako, što je moguće više, hemiju iz tanjira, a to nije malo u vremenu zagađene hrane. Ali, iako zvuči sasvim jednostavno, u praksi nije tako.
Kako biste bili sigurni da ste izabrali pravi, a ne lažni „bio“ proizvod pažljivo pročitajte etiketu sa poleđine namirnice. Ukoliko na njoj stoji „iz biološke poljoprivrede“, radi se o namirnici dobijenoj biološkim uzgojem, a to su prethodno morale da potvrde različite provere kroz koje svaka namirnica mora da prođe da bi stigla do tržišta. Ovakve namirnice nose i oznaku, na primer „zelena jabuka“, „bio proizvod“, „eko proizvod“ i sl.
Na prvi pogled, biološko voće se ne razlikuje od nebiološkog. Veliki broj ljudi, međutim, kaže da su ukus i miris biološkog voća bolji. Prema nekim studijama, sadržaj mineralnih soli i antioksidanata je znatno viši.
Prednosti: biološki proizvedeno voće ne treba ljuštiti, pa dete pored celuloze, dobija i veoma korisne vitamine i minerale koje se nalaze neposredno ispod kore (a koji ljuštenjem kore završavaju u kanti za đubre).
Biološko mleko dobija se od krava koje se hrane biološkim proizvodima bez veštačkih dodataka i u njihovom lečenju se ne upotrebljavaju antibiotici.
Prednost: uz pretpostavku da je mleko sveže i visokog kvaliteta, ono je bez ikakve sumnje mnogo zdravije od mleka koje nije biološki proizvod i sadrži veću količinu hranljivih materija. Jedina mana mu je što je skuplje od običnog mleka.
Biološka jaja dobijaju se od kokošaka koje se hrane na otvorenom prostoru, a noću spavaju bez svetla (da ne bi stalno jele). Njihova hrana sastavljena je od biološki ispravnih sastojaka, bez antibiotika i dodatnih materija za bojenježumanaca. Po veličini su sitnija od nebiološki proizvedenih jaja, ali im ježumance tamno narandžaste boje i mnogo je bogatije vitaminom D.
Prednost: ocenjuje se da je ukus kuvanog „bio“ jajeta bolji, a sadržaj vitamina i minerala dvostruko veći.
Pravi se od integralnog brašna, koje se dobija od neočišćenog zrna određenihžitarica. Sadržaj vlakana u ovom keksu, za razliku od onog koji je napravljen od belog brašna, daleko je veći, a kaloričnost manja, tako da pomaže u regulaciji crevne pokretljivosti i ne goji. Za obogaćivanje „bio“ keksa koristi se suvo voće ili med.
Prednost: izvrsna su alternativa užinama bogatim aditivima i hidrogenizovanim masnoćama osrednjeg kvaliteta.
Ovo povrće se gaji na zemljištu koje nije zagađeno, i ne prska se insekticidima i pesticidima. Prepoznaćete ga po intenzivno zelenoj boji (zelena salata, spanać, brokoli…), a kada se radi o ostalim vrstama povrća, ono na izgled nije tako lepo kao „tretirano“ povrće, ali mu je miris intenzivniji.
Prednosti: ne treba uklanjati spoljne listove salate ili lisnatog povrća zbog straha da su zagađeni hemikalijama. od hemikalija. Pored toga, sadržaj folne kiseline, vitamina i minerala kod pojedinih vrsta povrća veći je i do tri puta u odnosu na nebiološko povrće.
Dobijeni su iz biološkog voća, pa zato ne sadrže ostatke hemikalija. Za vreme obrade i pripreme sokova ne koriste se ni konzervansi ni aditivi.
Prednosti: najbolje je izabrati one sokove koji su 100% biološki bez dodatka šećera, a ako vam se učine previše koncentrisanim mogu se razrediti vodom pre nego što se ponude detetu.Tačno je da su „bio“ sokovi skuplji od ostalih, ali kada se u obzir uzmu njegove prednosti, ta razlika u ceni je zanemarljiva. Zato, pre nego detetu kupite sokić, neka vas ne povuku naziv ili reklama, već njegov sadržaj. Uostalom, neka vam pređe u naviku da pogledate sadržaj svakog proizvoda kojeg kupujete. Naročito obratite pažnju na procenat aditiva, emulgatora i ostalih hemijskih materija koje se dodaju da bi poboljšali njegov ukus, miris i boju.
Biološko voće i povrće ne morate kupovati u specijalizovanim prodavnicama, pošto je skupo, već je dovoljno da na pijaci pronađete tezgu proizvođača i da se, nakon što utvrdite da je njegovo voće i povrće biološko, stalno kod njega snabdevate.
Foto: Guliver/Thinkstock
[caption id="attachment_117948" align="alignnone" width="640"] Foto: Bakina kujna[/caption] Sastojci: 1 manja zelena salata 2 paradajza Za pl...
pročitaj jošKlinci leti obično nešto manje jedu zdravu hranu nego tokom ostalih godišnjih doba. Jedan od razloga za to jesu vrućine zbog kojih ne kuvamo baš re...
pročitaj još[caption id="attachment_115894" align="alignnone" width="640"] Foto: Dobra Hrana[/caption] Sastojci: 1 kg ćurećeg belog mesa 200 g pirinča 1 ...
pročitaj još