23.09.2013 Zdravlje deteta

Gljivične infekcije kod bebe i majke

Ako beba „zaradi“ gljivičnu infekciju usta, ona se tokom dojenja može preneti na majčine bradavice. Evo kako da pomognete bebi (i sebi)…

moja beba

Šta je to gljivična infekcija?
U pitanju je infekcija kože i sluzokože koja ređe može zahvatiti i unutrašnje organe. Nastaje na onim mestima na telu koja su često izložena toploti i vlazi. Najčešći uzročnik ove infekcije jeste Candida albicans. Kandida se normalno nalazi u sluzokoži probavnog trakta i vagini zdravih žena. Do infekcije obično dolazi kada gljivice nadvladaju otpornost domaćina i nastupi njihovo prekomerno razmnožavanje. Infekciji su posebno sklona odojčad i nedonoščad, kod kojih odbrambene snage još nisu razvijene. Javlja se u vidu crvenih mrlja na prevojima kože, vratu, pazuhu i butinama, ili pak belih mrlja na jeziku i u unutrašnjosti obraza odojčeta. To može biti i uporna infekcija koja se ispoljava kao ojed na delu pelenske regije kod beba koje su duže izložene dejstvu mokraće.

Šta je to mlečac (soor)?
Mlečac (soor) je gljivična infekcija sluzokože usne duplje odojčeta, koja se tokom dojenja može preneti na bradavice dojilja. Bradavice i areole postaju crvene, ispucale, osetljive na dodir uz osećaj peckanja i žarenja, a ponekad se javljaju i beli pečati (mrlje). Odojče na sluzokoži usta i jezika ima beličaste fleke i naslage. Neophodno je da se i majka i beba istovremeno leče, kako ne bi došlo do ponovne infekcije, čak i ukoliko se simptomi javljaju samo kod majke ili samo kod bebe.

Kako ga sprečiti?
Preporučuje se češće menjanje položaja pri dojenju (držanje u naručju, bočni ili ležeći položaj) kako bi se pronašao najpogodniji i zaštitile bradavice.
Nakon svakog podoja premazati bradavicu s nekoliko kapi mleka i ostaviti da se osuši. Bradavice izlažite svežem vazduhu i sunčevoj svetlosti koliko god je to moguće, ne koristite sapun za pranje bradavica i stavljajte melem koji sadrži maslinovo ulje i lekovito bilje kao što su neven, beli slez i kamilica. Hajdučka trava, aloja i med takođe pomažu, ali ih je neophodno spirati sa bradavica pre podoja.

Kako se leči?
Efikasno tretiranje gljivičnih infekcija podrazumeva i odgovarajuću dijetu i održavanje higijene životnog prostora.
Neophodno je uskladiti način ishrane majke i omogućiti uspostavljanje ravnoteže između živih kultura u crevima. Hrana treba da bude bogata proteinima, da uključuje celer, šargarepu, krastavac i drugo povrće; limun, grejpfrut, maline, jagode i borovnice; maslinovo ulje, kefir, jogurt koji sadrži žive kulture i Lactobaccilus acidophilus. Treba jesti manje hrane spravljene od kvasaca i sniziti nivo šećera (gljivice bujaju od šećera). Takođe, treba izbegavati belo brašno, beli pirinač, vino, pivo, sir i slične namirnice.

Kombinacije probiotika utiču na obnavljanje i balansiranje sastava mikroflore creva. Dostupne su i kombinacije probiotika za odojčad.

Ojačajte imunološki sistem konzumiranjem vitamina C, cinka, vitamina B kompleksa, preparata koji sadrže ehinaceu i beli luk.

Redovno perite ruke sapunom i vodom da biste sprečili širenje infekcije. Gljivice se mogu nastaniti i na peškirima, pa peškire treba prati na visokoj temperaturi i potpuno ih osušiti. Dezinfikujte sve predmete koji dolaze u kontakt s ustima bebe. Korisno je mazati bradavice jogurtom koji sadrži bioaktivne kulture (obrišite bradavice pre podoja). Nakon dojenja isperite bradavice razblaženim jabukovim sirćetom (jedna kašičica razmućena u čaši vode). Operite ih pre sledećeg podoja.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije