Tajna negovane kože
Ove naučne činjenice zauvek će promeniti način na koji ćete negovati kožu svoje bebe, od sada pa nadalje... Beba se rađa s hidriranom kožom T...
pročitaj jošJedna od najzahtevnijih uloga je biti roditelj, ali u isto vreme i veliko zadovoljstvo ukoliko se odvija s ljubavlju. Najlepši dodir ljubavi i način da se roditelji povežu sa svojom bebom upravo je direktan kontakt i blago maženje nežne bebine kože.
Nežna masaža je svakako nešto čemu će se vaša beba posebno radovati, a osim uživanja donosi i mnoge druge koristi – stimuliše varenje, cirkulaciju i imuni sistem. Najbolje je praktikovati posle kupanja jer je tada beba opuštena, pa će nakon toga lako utonuti u bezbrižan san. A uz to, svaki čak i najmanji dodir tokom čišćenja, kupanja ili masiranja bebe, stvara čvrstu sponu između roditelja i njhovih mališana.
Masaža bebe – korak po korak
1. Glava i lice – Započnite masažu nežnim maženjem bebine glave. Postavite vaše prste ispod glave i mazite zadnji deo. Zatim stavite šake na sredinu čela i pomerajte prste na dole prema slepoočnicama. Prstima pravite široke kružne pokrete oko očiju. Nežno maženje nastavite niz nos i preko obraza do ušiju, lagano ih trljajući, a zatim pravite kružne pokrete oko usta i potom se spuštajte preko brade do vrata.
2.Ramena – Nežno maženje nastavite duž ramena i polako ih trljajući. Za kraj masaže obuhvatite oba ramena i nadlaktice i nekoliko puta ih blago povucite na dole.
3. Podlaktice i šake – Držite bebinu podlakticu jednom rukom i masirajte svaki prst posebno. Trljajući, nežno masirajte dlan.
4. Grudi – Počnite od grudne kosti prateći liniju rebara. Trljajte grudne mišiće. Masirajte prostor ispod rebara od sredine prema spolja, praveći veće kružne pokrete.
5. Stomak – Sada vašoj bebi pružite zadovoljstvo masaže stomaka. Kružno, u smeru kazaljke na satu masirajte stomak. Ovo doprinosi bebama koje imaju problema sa stomačnim grčevima, da osete olakšanje.
6. Noge – Započnite nežno maženje od stomaka, preko kukova, niz nogice do vrhova prstiju. Zatim trljajte mišiće nogu. Noge savijene u kolenima privucite stomaku i pravite pokrete kao pri vožnji bicikla.
7. Stopala – Uzmite stopalo u šaku i masirajte mišiće tabana koristeći male, kružne pokrete. Nakon toga svaki nožni prstić pojedinačno.
8. Kompletna masaža – Sada nežno mazite bebu od glave do nožnih prstića jednim širokim pokretom, koji je praćen maženjem ramena do vrhova prstiju šaka. Ovim završavamo masažu prednje strane tela.
9. Leđa, guza i listovi – Krenite preko ramena i ruku do vrhova prstiju, a zatim duž leđa i guze do stopala. Nežno mazite lopatice od vrha na dole i prema spolja. Kružnim pokretima masirajte mišiće, prateći liniju od rebara prema guzi. Masirajte mišiće desno i levo od kičme spuštajući se prema dole. Zatim nežno izmasirajte noge od kukova prema stopalima.
10. Savršeno opuštanje – Za kraj masaže jednim sveobuhvatnim pokretom nežno pređite preko ramena i ruku do vrhova prstiju i preko vrata, leđa, guze i nogu do vrhova nožnih prstiju.
Dodatni saveti:
– Neka sobna temperatura bude oko 27 stepeni C.
– Masaža bebe zahteva delikatan dodir, kao da jedva dotičete kožu vrhovima prstiju.
– Operite ruke i skinite nakit. Vaši nokti treba da budu uredno podsečeni.
– Pre masaže uzmite malu količinu ulja, na primer NIVEA Baby ulje, i zagrejte ga svojim dlanovima.
– Uvek pratite bebinu reakciju. Prestanite sa masažom ukoliko osetite da se vašoj bebi to ne dopada.
– Ponovite svaki pokret tri puta, masirajte polako, pravilno, nežno i ritmično.
Vakcinacija dece petovalentnom vakcinom protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i hemofilusa influence B, počeće od 1. jula. Va...
pročitaj jošDeca su živahna, vole da se pentraju i jurcaju, pa nije redak slučaj da padnu i udare glavicom u neki tvrd predmet. Srećom, takvi udarci...
pročitaj jošKada se istežemo, svi izvijamo leđa. Međutim, kada vidimo da beba izvija leđa, tada se svi zapitamo da li postoji neki problem koji to izaziva.
pročitaj još