Vodič za dojenje: Bolne bradavice
Zaista ne morate da trpite tegobe zbog osetljivih i bolnih bradavica u periodu dojenja... Nesumnjivo, dojenje je jedinstveno iskustvo,...
pročitaj jošPrvi podoj usledi obično neposredno nakon porođaja, kada majka privije svoju bebu na grudi. Brojna istraživanja ukazuju na to da direktan kontakt kože bebe i majke, naročito u prvih sat vremena nakon porođaja, olakšava dojenje.
Većina beba će, u dodiru s grudima svoje majke, odmah okrenuti glavicu na stranu. Kada beba ustima ovuhvati bradavicu, babica treba da proveri da li se sisanje odvija pravilno. Bebina usta treba da budu široko otvorena te da njima potpuno obuhvati bradavicu i areolu.
Na samom početku mleko je gusto i žućkaste je boje. Naziva se kolostrum i sadrži antitela koja deluju poput prve bebine vakcine. Do trećeg ili četvrtog dana počinje da se luči normalno mleko, koje se menja – najpre je to beličasta, retka tečnost koja gasi žeđ, a potom se izlučuje gušće, kaloričnije mleko koje utoljava bebinu glad.
Koliko dugo i često treba dojiti bebu? Ne postoji utvrđeno pravilo. Bebu je najbolje dojiti onda kada ona pokaže potrebu za hranom. Na taj način se održava normalno lučenje mleka. Tokom vremena, a zbog uvećanja želuca bebe i mogućnosti da zadrži veće količine mleka, produžavaju se i rasponi između podoja. Ipak, treba da imate na umu da je potrebno i do šest nedelja da se uspostavi pravilna dinamika dojenja, kao i to da nju određuje beba. Potreba za mlekom se povećava tokom faza rasta u trećoj i šestoj nedelji, kao i u trećem i šestom mesecu života.
Razumljivo, dojenje često može biti zamorno, naročito usred noći, pa pokušajte da izmlazate mleko uz pomoć partnera. Izmlazano mleko može bezbedno da se drži u frižideru do 24 sata, a zamrznuto do šest meseci. Pri upotrebi mlečne formule obavezno prvo operite i sterilišite svu opremu za ishranu.
Formula mora biti sveže pripremljena za svaki obrok, i to s vodom koja je prokuvana i neznatno ohlađena – mora biti dovoljno topla da se u njoj rastopi formula. U flašicu prvo treba da se ulije odgovarajuća količina vode, potom se dodaje formula u prahu, flašica se zatvara i sadržaj se dobro promućka. Zatim rashladite formulu (najbolje u bokalu s hladnom vodom).
Proverite temperaturu mleka tako što ćete istisnuti malu količinu na unutrašnji deo podlaktice. Nemojte piti mleko, jer usta odraslih osoba tolerišu više temperature nego usta beba.
Autor: Life Content
U potrazi za načinima borbe protiv gojaznosti, naučnici su došli do zaključka da ljudi koji su bili debeli kao bebe imaju velike šanse da ostanu go...
pročitaj jošKada beba navrši osam meseci, potreba njenog organizma za proteinima se povećava, te joj u ishranu treba uvrstiti i meso. Predstavljamo vam četiri ...
pročitaj jošNa pakovanju hrane za decu često se navode karakteristike njenog sadržaja. Da li tačno znate šta te oznake znače? Termin: Organska hrana ...
pročitaj još