30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošMitohondrijske bolesti, koje se prenose sa majke na dete, mogle bi se lečiti manipulacijom embriona ili jajne ćelije. Da bi se to postiglo, bebe će imati tri biološka roditelja.
Naučnici su, na nedavno održanom panelu u sklopu organizacije Ljudska fertilizacija i embriologija u Velikoj Britaniji izneli ideju da bi se mitohondrijske bolesti mogle lečiti manipulacijom embriona ili jajne ćelije.
Inače, mitohondriji su odgovorni za proizvodnju 90 odsto energije tela i čitav niz ćelijskih procesa, a njihova oštećenja imaju opasne posledice.
Za njih nema leka, a oštećenja na DNK prenose se isključivo sa majke na dete, pa se naučnici nadaju da bi ovim tehnikama uspeli da reše taj problem.
Zbog toga oni rade na usavršavanju tehnika koje bi jezgro DNK majke spojile s mitohondrijalnom DNK donora da bi nastalo zdravo jajašce. Tako bi dete imalo tri biološka roditelja, jer bi jajašce u sebi sadržalo i DNK donora.
„Popravljanje“ embriona podrazumeva da se oplode dve jajne ćelije – majke i donora, i to spermom oca. Iz oba embriona bi se izdvojili delovi koji sadrže žensku i mušku DNK, pri čemu bi deo uzet iz embriona donora bio uništen, a onaj uzet od majke i oca ubačen u embrion donora.
Drugi postupak podrazumeva neoplođenu jajnu ćeliju majke i donora iz kojih se izuzimaju određeni delovi.
Jezgra donora se ekstrahuju, a ubacuju se jezgra majke, i zatim se jajna ćelija oplodi spermom oca.
Inače, očekuje se da će tehnike biti usavršene za dve godine, a primena na ljudima zavisiće od toga na koji način će se preći eventualne zakonske prepreke.
Izvor: Mondo
Štedite novac za bitnije stvari, a za igračke zavirite u kuhinjske fioke. Evo nekih proverenih primera. [caption id="attachment_122151" alig...
pročitaj jošDa biste bebi omogućili da što pre izbaci vazduh nagomilan u želucu, biće vam dragoceni saveti majke i bake. Ali, treba pažljivo da motrite na reak...
pročitaj jošPrvih dvanaest meseci bebinog života obeleženi su intenzivnim rastom i razvojem po strogo utvrđenom redosledu. Međutim, ne razvijaju se sva dec...
pročitaj još