Bebino „solo“ vreme

Kada postane mama, svaka žena bdi nad svojom bebom i trudi se da u svakom trenutku bude pored nje. Međutim, morate da znate i to da bebe, kao i odrasli, ponekad žele da budu i same…


Mamino iskustvo

„Kada je moja kćerkica Staša imala pet meseci, obožavala je da se igra sopstvenim stopalima. Podizala bi nožice u vazduh, mlatarala njima, prateći ih pogledom, a zatim bi udarala igračke, zakačene za ogradu krevetića. Ovu aktivnost uvek je pratilo njeno gugutanje i uzvici zadovoljstva, kada bi igračke zazvečale. Gledaj svoje nožice!“, rekla bih Staši. „Jedan, dva, tri, četiri, pet prstića!“ Potom bih uzela zvečku i zatresla je, baš ispred njenog nosića. Pošto me je ignorisala, ja sam se još više trudila, osećajući da je moja materinska dužnost da se uključim u njenu igru. Ali, na moje veliko iznenađenje, ona bi samo okrenula glavicu na drugu stranu i zaplakala! Trebalo mi je mnogo vremena da shvatim da postoje trenuci kada moja beba želi da bude sama i kada joj ja, jednostavno, nisam potrebna“, kaže Jasna, majka osmomesečne devojčice.

Razvijanje samostalnosti
Samostalna igra je veoma važna za razvijanje bebine samostalnosti koja će se ispoljiti kasnije u životu. „Solo“ vreme, koje dete provodi u samostalnoj igri, mnogostruko je korisno za njen razvoj. Dokazano je da deca, koja su navikla da se sama igraju, mnogo manje pate od sindroma „meni je dosadno“ ili „ne mogu to da uradim“, koji se najčešće manifestuju kao posledica preteranog bavljenja decom. Ukoliko roditelj nikada ne pruža bebi šansu da uradi nešto samostalno, dete može da postane frustrirano i pasivno u predškolskom uzrastu, što će mu otežati komunikaciju sa ostalom decom.
Naravno, važno da je da reagujete u trenucima kada je vašoj bebi potrebna pažnja, kao i da provodite vreme u igri sa njom. Ipak, ukoliko se previše „mešate“ u njen život i sprovođenje njenih aktivnosti, to može da je spreči da savlada neke nove veštine. Ukoliko, na primer, ne dopustite detetu da se potrudi da dohvati igračku ili složi kocke, već to uradite vi umesto njega, postaće pasivno i neće se truditi da nauči nešto novo.

Veliki početak
Postoje mnogobrojni načini kojima možete da podstaknete svoje dete da postane samostalno. Ukoliko vaše dete još uvek ne hoda (niti puzi), možete da ga stavite na pod (naravno, na njega prethodno postavite mekano ćebe) i da mu date ogledalce koje ne može da se slomi ili interesantnu zvečku. Da biste stariju bebu podstakli na kretanje (okretanje i puzanje), postavite nekoliko igračaka izvan njenog domašaja. Kada vaše dete prohoda, samostalna igra će mu biti olakšana jer su mu dostupnije stvari kojima želi da se igra. Osim toga, mobilnost mu omogućava da, u trenutku kada mu dosadi igra, jednostavno se pomeri na drugo mesto i promeni predmet interesovanja. Kolevka (krevetac) još je jedno sjajno mesto za samostalnu igru, i zato se oduprite porivu da hitate da je presvučete odmah nakon što se probudila. Iznenadiće vas veština kojom ona pronalazi način da se zabavi.
U početku, dok je beba još mala, periodi „solo“ zabave biće veoma kratki i trajaće svega nekoliko minuta. Zbog toga je veoma važno da je pustite da to vreme, kada joj niste potrebni, provede sama zabavljajući se onako kako je to ona osmislila. Ako beba ne plače nakon što se probudi, već guguče u krevetiću i nečim se zabavlja, ne dirajte je i ne „kvarite“ joj zabavu. Pustite je da uživa u svojih pet minuta jer na taj način polako (ali sigurno) udarate temelj stvaranju njene samostalnosti. Dete će vam staviti do znanja koliko mu je potrebno vremena da bude samo, zato pažljivo „čitajte“ njegove „signale“ i „uskočite“ onda kada uočite da je počelo da negoduje i da traži vašu pažnju.

„Solo“, a zajedno
Kada ostavljate bebu da se sama zabavi, osiguravanje njene bezbednosti mora da vam bude na prvom mestu. Zbog toga je nikada ne ostavljajte bez nadzora. Osim toga, strah usled odvajanja, koji je najizraženiji između 6. i 9. meseca života, takođe može da rezultira plačem i stresom.
Ipak, vaša beba može samostalno da se igra i dok ste i vi u istoj prostoriji.
„Kada je moja kćerka imala sedam meseci, često sam je stavljala na ćebence na podu. Dok se igrala i cičala od zadovoljstva, mogla sam bez problema da radim na kompjuteru. Takođe, dok sam obavljala poslove u kuhinji, nju bih stavila u stolicu za hranjenje. Na sto bih stavila nekoliko igračaka, tako da sam mogla da završim svoje poslove“, kaže Jasna.

Korak ka samostalnosti
Omogućavanje detetu da provede određeno vreme samo sa sobom, zapravo je odlična priprema za budući život. U kasnijim godinama ono neće baš uvek znati na koji način da se zabavi, niti će uvek imati društvo za igru. Zato, ako dopustite svojoj bebi da sama istraži sopstvene mogućnosti, pronaći će način da se zabavi.

Lako do zabave
Bebama zaista nisu potrebne skupe igračke da bi privukle i održale njihovu pažnju. Evo nekoliko stvarčica, koje sigurno imate u kući – one će da „zaposle“ vašeg mališana:
* Plastične kuhinjske posude
* Šerpa i drvena varjača mogu da posluže kao kućni doboš (jeste bučno, ali je detetu zabavno!)
* Porodične fotografije i one iz našeg časopisa (bebe vole da posmatraju lica!)

Priredila: Nataša Ćovin




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije