Opasna hrana za bebe: Ove namirnice treba da izbegavate
Kako beba raste, ona će želeti da proba sve što i vi jedete, ali morate biti oprezni.
pročitaj još
Izgleda da je za većinu majki ipak najvažnije da znaju kako da nahrane bebu, a sve ostalo (osim detetovog zdravlja) manje im je važno…
6-12 meseci
U ovom uzrastu, beba gubi refleks da ispljune gotovo svu hranu koju joj ponudite, osim tečne – i bolje koordinira pokrete vilice dok žvaće. Sposobna je da ustane i održi glavu u uspravnom položaju. Da biste zadovoljili njenu potrebu za hranom, nije više dovoljno da joj ponudite samo mleko, bilo da je majčino ili veštačko. Primetićete čak i to kako odmerava večeru koju ste pripremli za sebe – a to su znaci da je već spremna za konzumiranje čvrste hrane.
P: Da li i dalje treba da hranim bebu samo onda kada ona to zatraži?
O: Počnite da navikavate dete na šest obroka dnevno. Ponekad će ono umesto celog obroka uzeti, možda samo nekoliko kašičica hrane, ali ne brinite – mleko, majčino ili veštačko, dobrim delom zadovoljiće njenu potrebu za hranom, tako da ne morate da brinete da je ostala gladna.
P: Svoju devetomesečnu bebu upravo sam počela da navikavam da jede meso, ali vidim da ona to nerado čini. Postoji li neki drugi način da joj obezbedim dovoljno proteina?
O: Vaša beba unosi sasvim dovoljno proteina u mleku. Ukoliko nerado jede meso, ponudite joj drugu vrstu hrane bogate proteinima, kao što su punomasni jogurt, propasirani kuvani pasulj ili kuvano žumance. S obzirom na to da belanca mogu da izazovu alergijsku reakciju, nije preporučljivo da ga nudite detetu sve dok ne napuni dve godine života, naročito u slučajevima ako u vašoj porodici postoji sklonost ka pojavi alergije.
P: Sme li beba da pije voćne sokove?
O: Iako su 100% prirodni, voćni sokovi bogati vitaminom C kao i drugim hranljivim materijama nisu neophodni u ishrani odojčadi. Naime, unošenjem prevelike količine voćnog soka u organizam, vaša beba će imati manju potrebu za sisanjem, a pri tom će sokić iritirati njen stomačić i izazvati propadanje zuba.
PRAVILA ISHRANE
Razredite kašicu
U početku joj servirajte malu količinu hrane – jednu kašičicu pirinčanih pahuljica natopite sa četiri kašičice tečnosti. Kako beba savlađuje tehniku žvakanja, tako postepeno zgušnjavajte kašicu.
Samo polako!
U početku će vaša beba pojesti pola ili kašičicu nove hrane. Nemojte je siliti niti se nervirati zbog toga, već postepeno, polako i smireno povećavajte količinu. Pored toga, nemojte da pripremate veliku količinu hrane, već je prilagodite apetitu i uzrastu deteta.
Ne izbacujte dojenje
U početku bi čvrsta hrana trebalo da posluži kao dopuna ishrani uz mleko, a ne kao zamena za njega. Stručnjaci savetuju da bebu uvek prvo podojite, pa da joj tek onda date čvrstu hranu. Ili, kada dođe vreme za hranjenje, dajte joj prvo flašicu, a zatim nekoliko kašičica kašice.
Šta ima na meniju?
1. Pirinčane pahuljice
U njima nema glutena, a u poređenju sa ostalim žitaricama, u najmanjem broju slučajeva izazivaju alergijsku reakciju. Osim toga, pirinčane pahuljice su pune gvožđa koje je potrebno vašoj bebi u ovom uzrastu.
2. Propasirano ili izmiksirano povrće i voće
U bebin jelovnik prvo uvedite povrće. Pošto bebe imaju prirodnu sklonost ka slatkom, lakše prihvataju voće. Zato, obrnite redosled, pa joj prvo dajte povrće, jer lako može da se desi da nakon banane, neće hteti da jede spanać ili kelerabu.
3. Ovas, ječam i druge žitarice
Kada se beba navikne na pirinač, s vremena na vreme, njenu ishranu obogatite i nekom drugom žitaricom kako biste blagovremeno mogli da uočite eventualnu alergijsku reakciju.
12-18 meseci
Posle prvog rođendana svog deteta, primetićete da se njegov rast malo usporio. Međutim, mnoga deca (pa i ona koja su veoma volela da ručkaju) polako gube apetit. To se dešava zbog povećane aktivnosti i zaokupljenosti savladavanjem veštine hodanja. Pored toga, ono će sada početi da pokazuje interes da jede samo, bez vaše pomoći. U ovom uzrastu, dete bi trebalo samostalno da pije iz šolje.
P: Šta da radim ako moje dete neće da večera?
O: Ne brinite. Vašem detetu sada je potrebno manje kalorija nego pre. Ono će nadoknaditi gubitak energije tokom sledećeg obroka. Nastavite da mu servirate hranu u manjim porcijama – dakle, samo po jednu kašiku od svake vrste hrane.
P: Moje dete ne može da „smisli“ mleko. Kako da budem sigurna da dobija dovoljno kalcijuma?
O: Ako ne voli mleko, možda voli jogurt, sir, voćni jogurt ili kiselo mleko. Možda će vremenom zavoleti i kravlje mleko, ako ne budete vršili pritisak na njega. Ukoliko je vaše dete alergično na protein iz mleka, ponudite mu druge namirnice koje su obogaćene kalcijumom: obogaćeno sojino mleko ili jogurt, sok od pomorandže obogaćen kalcijumom i povrće tamnozelene boje, kao što je brokoli.
P: Da li bi trebalo da nateram dete da jede kada je bolesno?
O: Ne. Pobrinite se za to da uzima dovoljno tečnosti kako biste sprečili dehidraciju. Kada mu bude bolje, sigurno će mu se popraviti i apetit.
PRAVILA ISHRANE
Smanjite unos tečnosti
U ovom uzrastu, ishrana vašeg deteta trebalo bi da se bazira na čvrstoj hrani. Ono ne bi trebalo da popije više od 450 do 550 ml mleka dnevno i to samo tokom obroka ili u vreme užine. U međuvremenu, ponudite detetu vodu kada je žedno.
Budite obazrivi
Vodite računa o tome da na vreme primetite alergijske reakcije na novu hranu kao što su riba, belance i jagodičasto voće. Lekar će vam sigurno savetovati da izbegavate ovu vrstu namirnica dok dete ne napuni dve godine života, naročito u slučaju ako je još neko u porodici alergičan na ove namirnice.
Podstaknite detetovu samostalnost
Hranu pripremite tako da dete može samo da je zahvati kašikom iz tanjirića. Voće isitnite da dete može da ga uzima prstićima, a da taj komad ne može da mu zastane u grlu. Kakvu god hranu da mu date, prilagodite zalogaje detetovom uzrastu.
Šta ima na meniju?
1. Mekano voće, povrće, meso
Iako vaše dete ima tek nekoliko zubića, uspeće da sažvaće hranu desnima. Nemojte hranu miksati, već je dobro isitnite ili izgnječite viljuškom. Beba sada mora da žvaće, a ne samo da guta!
2. Veći izbor „hrane za odrasle“
Jednogodišnjaci imaju potrebu da sve ono što dohvate rukama, trpaju u usta – iskoristite to! Upoznajte ga sa novom hranom kao što su lazanje ili goveđi biftek. Sada bi njegov jelovnik trebalo da liči na vaš (naravno, bez jakih začina!).
3. Punomasno kravlje mleko
Masnoće koje se nalaze u punomasnom mleku od suštinskog su značaja za pravilan rast tela i razvoj mozga vašeg deteta. Obrano mleko možete da uvedete u bebinu ishranu tek nakon druge godine života.
D. Radišić, nutricionista
Dr Sanja Ilić, pedijatar
Voleli ih ili mrzeli, roditelji u celom svetu vekovima koriste razna pomagala da bi umirili svoje bebice, a najpopularniji među njima su svakako cu...
pročitaj jošGledati dete koje zadržava dah, u plaču ne može da diše i poplavi može biti izuzetno strašno. Na sreću, zadržavanje daha nije štetno po dete. Za na...
pročitaj jošMaleni Metju Ridl Treći ima sedam meseci, a mnogi bi ga pomešali sa novorođenčetom. Kada se rodio bio je težak tek 450 grama, a ustanovljena mu je ...
pročitaj još