
Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošPrvi osmeh vašeg mališana jedan je od onih trenutaka roditeljstva koji se zauvek pamte. Kada je vreme da se dete prvi put nasmeje često muči sve novopečene roditelje.
Znate li da se prvi bebini osmesi dogode već u stomaku? Da, beba se smeje i pre nego što je rođena. Tada se radi o refleksnom osmehu, a ne emocionalnoj reakciji na okolinu.
Prvi bebin osmeh mnogo govori o razvoju. Kada se beba prvi put nasmeje znači da joj je vid znatno poboljšan od rođenja i u stanju je da prepozna vaše lice. Bebin mozak i nervni sistem tada su dovoljno zreli da više nema refleksnih osmeha, a beba postaje svesna da nen osmeh podstiče povezivanje s ljudima. Osmehom će tako od sada do kraja života izražavati zadovoljstvo, uzbuđenje i sreću.
Refleksan osmeh nestaje najkasnije kada je beba stara oko dva meseca, a prvi pravi osmeh možete očekivati između 6. i 12. nedelje života.
Ako još iščekujte prvi osmeh donosimo vam načine kako možete podstaći bebu na osmeh:
Razgovarajte s bebom.
Uspostavljajte kontakt očima kada pričate.
Smešite se detetu često.
Smešne grimase, oponašanje glasanja životinja ili duvanje na detetov stomačić može podstaći smeh, ali s ovim radnjama nemojte preterivati.
S vremenom će bebin osmeh biti propraćen i zvukom smejanja, pa tako do 5. meseca života možete očekivati i smeh propraćen pravim kikotanjem. Izostanak bebinog osmeha ne znači nužno da nešto nije u redu ili da je beba nesrećna. Bebe vrlo često doživljavaju skokove u razvoju sa nekoliko nedelja odstupanja, tako da nema razloga za zabrinutost. Ako se vaša beba ne nasmeši do navršenog 3. meseca, tada to spomenite pedijatru.
Izvor: index.hr
M.G.
Nova istraživanja pokazala su da bebironi usvajaju veštine verbalne komunikacije mnogo pre nego što progovore. Evo kako da im pomognete u tom proce...
pročitaj jošHodanje je jedna od najuzbudljivijih i najbitnijih prekretnica u bebinom razvoju. Kada beba uči da hoda potrebna joj je pomoć, a mi vam otrkivamo na koji način joj možete pomoći.
pročitaj jošSaznajte pet najčešćih mitova o grčevima kod beba [caption id="attachment_113083" align="alignnone" width="640"] Foto: Gulliver/Thinkstock[/capti...
pročitaj još