Obično se nove mame pitaju koliko često treba dojiti dete. Ne brinite, ono će samo nametnuti režim. Neke se bebe hrane po četiri minuta na svakoj dojci šest puta dnevno, dok se druge mogu hraniti po dvadeset minuta na svakoj dojci dvanaest puta dnevno. Normalno je da tokom prvih meseci bebu dojite deset do dvanaest puta u 24h, a po potrebi i češće.
Foto: Guliver/Thinkstock
Majčino mleko je lako probavljivo, pa hranjenje i svakih sat do sat i po nije neobično jer je želudac male bebe veličine njene šake. Zapamtite da dojenje za vašu bebu nije samo izvor hrane, već i potreba za druženjem s majkom, želja za majčinom blizinom, toplinom i sigurnošću.
Dojenje neće biti uspešno ako u podoju ne dođe do tzv. let down refleksa ili refleksa otpuštanja mleka.
Podoj započinje tako da beba vuče brzo i guta brzo, prvo, vodenastije mleko iz dojke. Nakon toga, trebalo bi uslediti refleks otpuštanja mleka, koji majka obično oseti kao vrlo laganu senzaciju u dojci. Detetovo sisanje se lagano uspori i mogu se uočiti vrlo polagani i dugački gutljaji. Nakon refleksa otpuštanja, beba dolazi do masnijeg, kaloričnog mleka, koje joj treba za rast i razvoj.
Nakon početnih pokušaja, izaberite položaj koji vam je pri dojenju najudobniji, ležeći ili sedeći. Ako vam je lakše, stavite nešto ispod nogu i poduprite leđa. Dete bi u odnosu na vas trebalo biti u okomitom položaju ako vam je u naručju ili paralelno s Vama ako ste u ležećem položaju. Detetov položaj mora omogućavati izravan, nesmetan prisup dojci, u kojem se neće morati saginjati ili izvijati te okretati glavicu na bilo koju stranu kako bi moglo prihvatiti bradavicu.
Kod započinjanja podoja, detetova usta moraju biti širom otvorena. To možete postići blago mu podražujući usta bradavicom na koju ste istisnuli par kapi mleka. Vaša bradavica mora biti duboko u detetovim ustima, tako da ono svojim jezikom može stimulisatpi područje dojke ispod bradavice i tako prazniti mlečne rezervoare. Tako ćete takođe, lakše smanjiti mogućnost oštećenja bradavice pri podoju.