Sigurno ste već pročitali da novorođenče tokom prvog meseca života najveći deo vremena provodi spavajući. Stvarnost, međutim, može da vas iznenadi i da vas natera da pomislite da vaš mališan „pati od nesanice“. Saznajte šta u tom slučaju treba da uradite…
Foto: Gulliver/Thinkstock
Najnovije studije pokazuju da prosečan period sna kod novorođenčeta iznosi 16 sati i 6 minuta. Međutim, ne zaboravite da se radi o proseku i da to podrazumeva značajne razlike od deteta do deteta. Istraživanja su utvrdila da se broj sati kreće od minimalnih 10h i pet minuta do maksimalnih 20 sati sna.
Da li je moguće da se uvede ritam u bebino spavanje?
U prvom mesecu života zaista bi bilo previše. Do malo ili puno sati sna dolazi bez nekog pravila. Nisu čak ni podeljeni na jednake delove u toku noći i dana: detetu je potrebno vremena da se privikne na okruženje oko sebe. Oko treće nedelje života, noćni san postaje dominantan i beba spava oko polovine ukupnih sati u toku dana, odnosno 71% noćnih. Te brojke, ponavljamo, samo su indikativne: svako dete je posebno, i na vama je da otkrijete da li mu se sviđa da „lenčari“ ili da bude budno.
Ostatak teksta pročitajte na sledećoj strani…