
Beba stiže: Šta kupiti, a šta pozajmiti?
Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi. Posebno zabrinjava podatak da se mladi sve kasnije odlučuju za proširenje porodice zbog...
pročitaj jošMinistarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je da je stopa rađanja u Srbiji 35 odsto ispod potrebe proste reprodukcije stanovništva.
„To znači da bi sledeća generacija žena bila za jednu trećinu manja po broju u odnosu na sadašnju. Sa stopom fertiliteta (broj živorođene dece po ženi) od 1,4, Srbija je ispod evropskog proseka, koji iznosi 1,6 dece po ženi”, piše u odgovoru Ministarstva na poslaničko pitanje poslanika u Skupštini Srbije Aleksandra Čotrića.
Čotrić je tražio obaveštenje o tome kakve je rezultate dala Strategija Vlade Srbije za podsticanje rađanja, iz 2008. godine.
U odgovoru koji je potpisao ministar Aleksandar Vulin, navodi se da Srbija, „pored toga što ima nivo fertiliteta među najnižima u Evropi, odnosno ima negativan prirodni priraštaj, Srbija je i emigraciona zemlja”.
„Migracioni saldo se u vremenu od 2008-2010. godine procenjuje na nivou od 15.000 godišnje”, piše u odgovoru.
Ministarstvo navodi da „pravo na naknadu zarade prosečno mesečno ostvaruje oko 38.000 zaposlenih porodilja, a budžet za isplatu naknade zarade za tekuću godinu iznosi oko 26,7 milijardi dinara”.
Za isplatu roditeljskog dodatka u 2014. godini dato je 6,8 milijardi dinara, a aprila ove godine pravo na tu nadoknadu je imalo 59.976 korisnika, sa 61.424 dece.
Čak i kada bi se odmah obezbedili maksimalni uslovi za rađanje i roditeljstvo, značajne promene demografske slike mogle bi se očekivati tek kroz više decenija, piše u saopštenju uz ocenu da nije realno očekivati promenu u kratkom roku.
Izvor: Beta
Mnogi roditelji ne kriju zabrinutost kad se beba razboli, odnosno ima prehladu koju prati začepljen nosić, teškoće s disanjem, slabiji apetit, temp...
pročitaj jošBilo da se radi o ćebencetu, cucli ili olinjalom plišanom medi, vašem detetu ovi predmeti često predstavljaju jedini izvor utehe i nema te sile koj...
pročitaj jošBebe se rađaju sa urođenom sklonošću prema slatkastom jer je to ukus majčinog mleka. Kasnije će postepeno usvajati i ostale, a taj proces teče ...
pročitaj još