Nežni dodir, zlata vredan
Ako je beba sita i suva, ali i dalje plače, ono što joj je potrebno najverovatnije je vaš dodir! Može se reći da je dodir neophodan za norma...
pročitaj još
Osvanuo je tmuran i kišovit dan i vi ćete pomisliti: „O, ne! Moje dete ne može napolje, kako da ga zabavim?“ Evo nekoliko predloga, a vi izaberite one koji vam se najviše dopadaju!
1. „Životinjska“ azbuka
Uzmite nekoliko praznih papira, pa zajedno sa detetom nacrtajte životinje po azbučnom redu. Na primer, na slovo „A“ (ajkula, antilopa), na slovo „B“ (bivo, bumbar), itd., pa zajedno učite azbuku, nazive životinja i glasanje određene životinje (ako je to moguće). Šta se postiže ovom igrom? Dete će naučiti nazive životinja, zapamtiće slova azbuke, a kada dođete do onog dela igre kada treba da imitirate glasanje svake životinje, većina dece će se valjati od smeha.
2. Igra baterijskom lampom
Postavite stolić pored zida, a na zid nalepite list praznog papira. Postavite na stolić neki predmet (na primer, vazu ili omiljenu detetovu igračku), pa ga osvetlite baterijskom lampom tako da senka predmeta padne tačno na zalepljeni papir. Sada dajte detetu flomaster, pa neka oiviči konture predmeta na papiru. Kada završi sa crtanjem, skinite papir sa zida da bi dete moglo da ga oboji. Dok dete boji sliku, imaćete dovoljno vremena da obavite neki poslić u kuhinji.
3. Pozorište u kući
Predložite detetu da odigrate predstavu u kućnoj izvedbi. Prvo mu pročitajte omiljenu bajku, basnu ili ga pustite da ono samo izmisli priču, a zatim se kostmirajte. U ormanu ćete sigurno pronaći nešto čime ćete moći da dočarate izgled glavnih junaka priče, a zatim izmišljajte dijaloge, pevajte pesmice i dobro se zabavite. Ovo je igra koja podstiče dečiju maštu, a vama će dobro doći da malo „podetinjite“ i vratite se u dane kada ste i sami bili dete.
4. Potraga za stvarima
Sakrijte nekoliko predmeta na skrovita mesta u kući, a zatim detetu dajte spisak predmeta koje treba da pronađe. Ukoliko dete još uvek ne ume da čita, nacrtajte te predmete, a zatim ga pustite da se upusti u „avanturu“ traganja. Kada završi sa potragom, odnosno kada pronađe sve zadate predmete, sakrijte i nacrtajte nove, pa Jovo nanovo, dok mu ne dosadi!
5. Kampovanje u dnevnoj sobi
Postavite četiri stolice u kvadrat, tako da su im nasloni okrenuti ka unutra. Prekrijte ih ćebetom da dobijete izgled „šatora“, a zatim pustite dete unutra. Ubacite u „šator“ nekoliko igračaka, dajte mu baterijsku lampu, grickalice i sokić, a zatim ga pustite da uživa u „kampovanju“. Naravno, i vi ćete morati da se uključite u igru sve dok se dete ne zaigra. Ispričajte mu priču o „Robinzon Krusou“ ili o „Tom Sojeru“ tek toliko da mu date ideju vodilju i usmerite njegovu maštu ka pravoj avanturi.
6. Crtanje po „zidu“
Roditelji dobro znaju da deca obožavaju da škrabaju po zidu, ali, na njihovu žalost, ta „aktivnost“ im je uvek zabranjena. Međutim, ne mora da bude tako! Da biste zadovoljili obe strane, odnosno da biste detetu pružili mogućnost da šara po zidu, a da pritom sačuvate zidove, kupite dva „hamer“ papira, zalepite ih na zid i dozvolite detetu da crta po njima do mile volje. Kada birate mesto gde ćete zalepiti papire, vodite računa da vam dete bude „na oku“. To je važno iz dva razloga: ono će moći da vam pokazuje šta je nacrtalo, a vi ćete moći da kontrolišete situaciju i da ga stimulišete da nacrta još nešto.
7. Igra rečima
Ovo je veoma edukativna igra za decu koja su naučila sva slova. Da biste zabavili dete, a sebi obezbedili dovoljno vremena da neometano skuvate ručak ili obavite neki poslić, postavite ga za kuhinjski sto i zadajte mu sledeći zadatak: na komadu papira napišite nekoliko jednostavnih reči (kuća, olovka, lonac, lutka…), ali ispreturajte slova u tim rečima. Dete treba da poslaže ta slova pravilnim redosledom da bi otkrilo zagonetne reči. Pre nego što počne sa premetanjem slova, dogovorite se koliko nagradnih poena nosi svako tačno rešenje. Kada sakupi određeni broj poena, sledi nagrada!
8. Zamesi, pa pojedi!
Gotovo da nema deteta koje ne voli da mesi testo, bez obzira na to da li je u pitanju dečak ili devojčica! Tačno je da kod ovakvih igara redovno „strada“ kuhinja, jer se brašno razleti svuda naokolo, ali i to može da se spreči. Umesto da dete samo mesi testo, učinite to vi umesto njega, a zatim ga pustite da ga gnječi i pravi razne oblike uz pomoć modlica. Kada bude završilo, ispecite „kolačiće“ i zabava će biti kompletna!
9. Zabava za male enigmate
Potražite na kioscima časopise koji nude enigmatiku za decu. U njima ćete naći mnoge zabavne i edukativne zadatke, kao što su tačkalice, bojanke, pitalice i mozgalice koje su prilagođene predškolskom i školskom uzrastu deteta (do 4. razreda osnovne škole). Rešavajući zadatke, dete se zabavlja i istovremeno razvija logiku i moć zapažanja, a vi možete da mu pomažete i obavljate kućne poslove.
Ako je beba sita i suva, ali i dalje plače, ono što joj je potrebno najverovatnije je vaš dodir! Može se reći da je dodir neophodan za norma...
pročitaj jošMnogi roditelji smatraju da su, ukoliko su se informisali o svemu što ima veze sa kupanjem beba, već savladali ovaj zadatak. Međutim, teorija je je...
pročitaj jošImati bebu istovremeno znači i nabavku kolica. Bez njih je nazamislivo otići u šetnju ili boraviti izvan kuće. Zbog toga je veoma važno obratiti pa...
pročitaj još