15.05.2015 Zdravlje bebe

Često plaženje jezika i tremor kod beba

Plaženje jezika najčešće predstavlja jednu od takozvanih faza u razvoju deteta. Najčešće se javlja upravo u periodu odojčeta, dakle u prvoj godini života. Razlozi mogu biti različiti – od odbijanja hrane, ili čak samo određene vrste hrane, pa do situacija kada je beba pospana i želi da spava.

U ređim slučajevima, plaženje jezika može biti manifestacija urođenog fenomena, takozvane makroglosije (na latinskom „uvećan jezik”), koja se može naći kao pridruženi simptom različitih urođenih bolesti i stanja, ali su oni najčešće praćeni i pojavom različitih drugih fenotipskih karakteristika. Plaženje jezika, u nekim situacijama, može biti posledica postojanja veze između poda usne duplje sa jezikom, ili takozvanog frenuluma brevis. U ovim slučajevima je potreban pregled neuropedijatra, odnosno dečijeg neurologa.

Ukoliko na redovnom pregledu, patronažna sestra, odnosno pedijatar nije utvrdio postojanje drugih problema i ako je preporučeno redovno praćenje, najverovatnije je da se radi o prolaznom fenomenu.

Tremor kod bebe
U prvim danima i nedeljama života kod novorođenčeta i kod odojčeta mogu se javiti različiti prolazni fenomeni. Obično se radi o radi o fiziološkom tremoru, koji karakterišu ritmični pokreti ekstremiteta u vidu sinhronih, simetričnih trzaja, koji potpuno prestaju kada se dete uhvati za ruke ili noge. Mogu se javiti u snu, ili u budnom stanju. U takvim situacijama svest deteta je potpuno očuvana, dete prati pogledom, reaguje na zvuk i uobičajeno se ponaša. Navedena pojava je najčešće posledica neadekvatne maturacije (sazrevanja) struktura centralnog nervnog sistema, a ponekad može biti i posledica asfiksije, odnosno trpljenja mozga usled nedostatka kiseonika za vreme porođaja. Navedeni simptomi bi postepeno, sa vremenom, trebalo da prolaze. Trebalo bi da budu sve blaži i diskretniji, pa da u jednom trenutku potpuno prestanu.

Ukoliko se ovi fenomeni nastave, ili produbljuju, potrebno je da dete pogleda dečiji neurolog radi detaljnijeg objašnjenja i razjašnjenja mogućih uzroka.

Iskustva drugih majki možete čuti ako se priključite Pampers roditeljskoj zajednici, gde i sami možete da podelite svoja iskustva o majčinstvu sa drugim roditeljima. Više o tome pogledajte OVDE.

Izvor: Super dete/dr Dimitrije Nikolić, pedijatar-neurolog, konsultant Bel Medic-a




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije