Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošAko vaša beba ima problema sa pražnjenjem creva tokom dužeg vremenskog perioda, obavezno se konsultujte sa pedijatrom.
Zatvor se najčešće javlja kada u bebinu ishranu, osim majčinog mleka, uvedete i nemlečne namirnice jer je njenom stomačiću potrebno vremena da „nauči“ da vari voće, povrće i meso. Osim toga, previše namirnica bogatih skrobom (banane, krompir, cerealije) i siromašnih vlaknima (integralne žitarice, zeleno povrće) mogu da izazovu pojavu zatvora.
Evo nekoliko praktičnih saveta kako da se izborite sa „lenjim“ crevima:
1. Masaža stomačića
Jednom dnevno masirajte bebin stomačić kružnim pokretima u smeru kretanja kazaljke na satu. Počnite od pupka, a zatim lagano proširujte „krug“ prema bebinim rebrima.
2. Topla kupka
Lekari savetuju majkama da reše problem sa konstipacijom tako što će bebu položiti u kadicu sa toplom vodom (voda treba potpuno da prekrije bebin stomačić). Toplina će opustiti bebu i najverovatnije „pokrenuti“ rad njenih creva. Ovo treba činiti najmanje sat vremena nakon obroka.
3. „Vožnja bicikla“
Nakon kupke, položite bebu na ravnu podlogu i dok je sušite, podignite joj nožice prema stomačiću, a zatim ih naizmenično pokrećite kao da vozi bicikl. Ovi pokreti pomažu oslobađanju gasova iz bebinih creva.
Autor: Life Content
Od novorođenčeta koje podseća na bespomoćni zamotuljak do malog vragolana koji ne miruje ni trenutka i ne zaklapa usta po ceo dan – proći će samo g...
pročitaj jošSaveti kako da brzo i jednostavno dečici date sirupe na bazi paracetamola i ibuprofena ili antibiotik. 2–6 meseci LJULJUŠKANJE U NARUČJU P...
pročitaj jošDa li je potrebna posebna nega bebinog pupka? Evo naših saveta... [caption id="attachment_112946" align="alignnone" width="640"] Foto: Gulliver/...
pročitaj još