Kako prepoznati da dete zaostaje u razvoju?!
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, jedan od šest mališana u svetu ima neki vid razvojnog poremećaja [caption id="attachment_114787...
pročitaj jošAna Ivanović, naša najbolje plasirana teniserka i nacionalna ambasadorka UNICEF-a u Srbiji, i direktor UNICEF-a u Srbiji Majkl Sent-Lot sastali su se danas sa učenicima, direktorima i roditeljima iz četiri beogradske osnovne i srednje škole uključene u program „Škola bez nasilja“, i sa donatorima koji podržavaju rad UNICEF-a.
„Program ‘Škola bez nasilja’ je veoma važan, i raduje me što su postignuti značajni rezultati. Ali, nasilje se dešava i van škole – u domovima i porodicama, na sportskim terenima, na ulici, u virtuelnom svetu, u celom društvu. Nijedno dete ne sme da živi u strahu od nasilja i da bude izloženo nasilju. Ja ću da pomognem koliko mogu. Posvećena sam pružanju podrške radu UNICEF-a na poboljšanju uslova života za decu. Zagovaraću sprečavanje nasilja, razgovaraću sa decom i govoriću u njihovo ime. To je moja lična obaveza. Isto tako, pružaću podršku deci i porodicama pogođenim vanrednim situacijama, kao što sam to učinila ove godine kada su se desile velike poplave u Srbiji“, poručila je Ana.
Da bi se sprečilo i zaustavilo nasilje nad decom, neophodno je da se formulišu integrisane strategije koje će se bazirati na posvećenosti i resursima svih delova društva. Program „Škola bez nasilja“ daje dobre rezultate i postavio je solidnu osnovu za dalji rad u ovoj oblasti i pekidanju začaranog kruga nasilja.
„Nasilje rađa nasilje. Znamo da deca koja su iskusila nasilje i zlostavljanje često nasilje primaju kao normalnu i prihvatljivu pojavu, i neretko i sami postaju izvršioci nasilja. Zato je važno da se intervencije usmere na integrisan način ka detetu, porodici i zajednici, kroz sistem obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, pravosuđa, kroz medije, jer svaka od ovih oblasti ima jedinstvenu ulogu u zaštiti dece“, istakao je direktor UNICEF-a u Srbiji Majkl Sent-Lot.
Druženje je održano u knjižari Delfi u Studentskom kulturnom centru gde se razgovaralo o tome šta je do sada postignuto i koji izazovi su ostali na putu prevencije i zaštite dece od nasilja.
Program škola bez nasilja se finansira isključivo od donacija pojedinaca i privrednog sektora. Njihova podrška je od suštinskog značaja za postignute pozitivne rezultate tokom poslednjih 9 godina.
Ana Ivanović, imenovana za nacionalnu ambasadorku UNICEF-a u Srbiji 2007. godine, podržava i promoviše program „Škola bez nasilja“ koji ima za cilj stvaranje bezbedne i podsticajne sredine za učenje i razvoj dece, a svojim ličnim donacijama omogućila je da se 16 škola u Srbiji uključi u ovaj program.
Kada pričaju o deci koju će imati, ljudi u glavi imaju samo nejasnu sliku haosa koji će dete doneti sa sobom i osećaj da će morati da budu odgovorn...
pročitaj jošProfesorka Silvija Rus, autorka nekoliko knjiga o vaspitanju dece, napominje da su deca velike “cepidlake” kada je reč o obećanjima – vaša reč je o...
pročitaj jošŽeli li ili ne želi da ima decu je privatna odluka svake žene. Ali, uvek se nađu oni koji žele da komentarišu ženin izbor da neće imati decu, smatr...
pročitaj još