Hladnoća, vetar i suv vazduh u zagrejanim kancelarijama mogu da utiču na zdravlje i izgled vaše kože. Lice je prirodno najviše podložno njihovom uticaju, ne samo zato što je uvek izloženo, već i zato što je koža lica nežna i osetljiva. Zaštitite svoje lice i održite zdrav i blistav izgled kože i njen dobar tonus na jednostavan način, promenom navika i prilagođavanjem vremenskim uslovima.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Osnovne savete za brigu o licu smo još kao tinejdžerke dobile od mama i taj princip čišćenja kože i hidrirajuće nege se ne menja bez obzira na godine. Različita godišnja doba samo stavljaju naglasak na različite dodatne potrebe kože, pa je zimi tako potrebna hranljiva nega i zaštita od isušivanja.
Suva i ispucala koža se prvo primeti na licu, usnama i koži na rukama, pa upravo te delove treba dodatno zaštititi zimi. Kožu lica možete da zaštite i sami i to bez mnogo dodatnog angažovanja i obaveznih poseta kozmetičkom salonu, samo uz nekoliko izmena u navikama. Eksperti za lepotu tako savetuju nekoliko praktičnih trikova za kućnu negu kože u zimskim mesecima.
1. Pravilno čišćenje kože je osnova nege
Umesto laganih gelova koj smo rado koristile tokom leta, sada je dobro čistiti lice kremastijim sredstvima za čišćenje. Kremasta sredstva su generalno blaža i gušća od gelastih formula jer sadrže više hidrirajućih elemenata. Istovremeno dok čiste kožu, na njoj ostavljaju hidrirajući sloj, najčešće na bazi meda ili hijaluronske kiseline, koji dodaje vlažnost koži naspram gelova koji uklanjaju višak masnoće ali i prirodnu vlagu.
2. Pronađite dobru hidrirajuću kremu gušće teksture
Kada tražite kremu za lice za zimu, slobodno možete da se rukovodite pravilom da je gušća krema bolja. Tokom hladnih zimskih meseci, takve kreme će sačuvati vlagu kože i sprečiti takozvani transdermalni gubitak vlage, odnosno isparavanje vlage iz kože. Čak i dame sa kožom masnog tipa bi trebalo da ostave serume i lagane losione za toplije vreme, a sada nadoknade koži vlagu.
3. Blagi piling za hladne dane
Piling kože je i zimi potreban za uklanjanje suvih i mrtvih ćelija kože, ali umesto abrazivnih pilinga (baziranih na koštunjavom voću, semenkama i sličnim grubim granulicama) koristite navlaženu lufa rukavicu i sasvim nežno izmasirajte čelo, zonu nosa, obraze i deo oko usta, uključujući i kožu vrata jer je i njoj potreban piling, posebno ako često nosite šalove i rolke. Posle pilinga stavite neku hidrirajuću masku da dodatno umiri kožu.
4. Ne preterujte sa kupanjem u toploj vodi
Iako topla voda svakome prija, posebno ako su vam mišići umorni ili prenapregnuti, nastojte da se tuširate ne duže od 10 minuta. Kupanje u kadi takođe ograničite na otprilike 20 minuta. Znamo da je ponekad teško odoleti toploj vodi koja vas opušta ali imajte na umu da preterivanje sa tim neće pomoći koži, naprotiv, predug boravak u zagrejanom kupatilu i pod mlazom vrele vode će dehidrirati kožu. Ako ste primetili da vam se koža na prstima smežurala, isto tako se oseća i koža na drugim mestima koja ne vidite!
5. Pravilo 3 minuta
Nakon tuširanja imate samo tri minuta da koži vratite vlagu pre nego što ona prestane da upija. Dakle, odmah posle tuširanja, kratko izbrišite telo mekim peškirom i utrljajte u kožu hidratantno mleko za telo u što kraćem roku kako bi ona zaista iskoristila proizvode za negu koje nanesete. Ukoliko imate izrazito svu kožu, mleko za telo možete da zamenite hranljivim uljem, koje se utrljava u vlažnu kožu jer ga ona tako lakše i obilnije upija.
6. Sportom protiv hladnoće
Samo zato što je došla zima i hladno je, ne znači da treba da prestanete da se bavite sportom. Ali, ako izlazite napolje, zaštitite kožu. Na niskim temperaturama dobra je ideja zameniti proizvode za negu kože na bazi vode onima na bazi ulja jer će oni ostaviti zaštitni film na koži. Dakle, dobro se obucite, posebno zaštitite izložene delove i bacite se na sportske aktivnosti kako bi održali tonus mišića i kože kojim ste se ponosili letos.
Korisna strana leda
Iako po najjačoj zimi verovatno pomislite kako nikada više nećete poželeti ni kockice leda u čaši pića, a kamoli da vidite zaleđenu ulicu, led čak i zimi može da bude koristan za kozmetičke svrhe. Ako vam je koža iritirana ili ispucala upravo on može da pomogne. Spremite čaj od kamilice, ohladite ga i sipajte u posudu za led. Uzmite jednu kockicu ovog leda, umotajte ga u pamučnu gazu i njime lagano prelazite preko lica pet minuta. Nakon toga, uzmite kuglicu vate, potopite je u mleko i takođe izmasirajte lice pet minuta. Koža lica će nakon ovog mini tretmana biti smirena i manje bolna. Isti tretman možete da primenite i za iritaciju posle depilacije.
Obzirom da smo zimi generalno manje napolju, sigurno imamo više vremena za aktivnosti u zatvorenom, uključujući i negu kože. Posvetite vreme brizi o koži i ona će vam uzvratiti zdravim izgledom i dobrim tonusom. Ako primetite iritaciju, crvenilo ili suvu kožu, dehidratacija je već nastupila pa reagujte odmah pojačanom negom. Ukoliko niste sigurni koju kremu da odaberete za ovaj hladniji period, posavetujte se sa kometičarem, farmaceutom ili savetnicom u parfimeriji i potražite preporuku od njih. Takođe, ako planirate zimovanje i skijanje, obavezno ponesite sa sobom i kremu sa zaštitnim faktorom od UV zračenja koje je na višim nadmorskim visinama posebno izraženo.