09.05.2017 Kutak za mame

Uobičajene tegobe novopečenih majki: Laka, brza & efikasna rešenja

Mame uvek sve znaju najbolje, između ostalog i to koja su najefikasnija sredstva za ublažavanje stresa, tegoba PMS-a i drugih zdravstvenih problema. Evo njihovih saveta…

Da li ste tokom silnih prehlada i stomačnih virusa, možda i ovčijih boginja, koje su vam deca prenela, ikada poželeli da se i vama nađe „mama“ pri ruci i neguje vas? E pa, želja vam se ispunila – poslušajte druge mame koje su pronašle i isprobale „kućne lekove“ za brojne tegobe, od prehlade do bolova u vratu i leđima.

„Boli me vrat!“

KORISTITE LOPTE, kao što to radi Ljiljana P. (mama dvoje dece), za pravljenje kućnog masažera. Odsecite nogavicu, a potom i deo za stopala, starih hulahopki i stavite u nju dve ili više teniskih loptica. Vežite u čvor oba kraja nogavice. Postavite masažer na uzglavlje kreveta ili na pod i lezite na njega, tako da loptica uđe u udubinu vrata – to će vas osloboditi fizičke tenzije u ovom delu tela.

TOPLI OBLOG – Za ovo će vam trebati pamučna sokna. Napunite je zrnom pirinča, čvrsto zavežite kraj čarape i zagrejte je u mikrotalasnoj pećnici tri minuta. Oblog će vas opustiti, umanjiti bol, a neće vas opeći (kao što je to slučaj sa nekim drugim toplim oblozima). Prema istom principu možete da napravite i hladni oblog – ako čarapu ispunjenu pirinčom držite u zamrzivaču – koji ublažava otoke i podlive.

„Često patim od urinarne infekcije.“

SOK OD BRUSNICA sadrži kondenzovane tanine koji sprečavaju zadržavanje i razmnožavanje bakterija na unutrašnjem zidu bešike. Za Anamariju B., mamu jednogodišnje Čarne, ovaj lek je zlata vredan. Prvi put ga je isprobala pre tri godine, nakon što je tokom godinu dana bolovala od čak četiri infekcije urinarnog trakta. Od tada, Anamarija svakodnveno pije dve čaše soka od brusnica i više ne pati od urinarnih infekcija. Iako je sok od ovog voća sjajna preventiva, ako se infekcija ipak pojavi, neophodna je terapija antibioticima radi uništavanja bakterija i sprečavanja njenog širenja na bubrege. Dakle, ako osetite bol, peckanje i urgentnu potrebu za uriniranjem, obratite se lekaru!

UVIN ČAJ dobar je borac protiv infekcije bešike. Jovana, mama petomesečne Ive, redovno pije ovaj čaj i više ne oseća peckanje pri mokrenju.

„PMS me potpuno onesposobljava.“

VEŽBAJTE JOGU. „Kada radim jogu, ne osećam pojačan apetit, ne muče me nagle promene raspoloženja, ne boli me stomak, a ni moja težina ne oscilira“, kaže Željana S., mama troje dece. Inače, jedna od njenih omiljenih joga poza jeste „kobra“, koja takođe pomaže zatezanje mišića stomaka.
* Lezite na stomak, savijenih ruku i dlanova postavljenim ispod ramena. Udahnite. Polako podižite samo glavu i grudi, a potom se rukama oduprite o pod i podignite trup.
* Nastavite da podižete gornji deo tela i da pri tom savijate leđa od vrata do kičme.
„Ustajem pre ostatka porodice da bih mogla petnaest minuta da vežbam“, kaže Željana.

KUPKA OD LAVANDE. „Kada osetim prve simptome PMS-a, obavezno dugo ostajem u kupci sa esencijalnim uljem lavande“, kaže Maja Š., majka dvoje dece. „To me opušta, umiruje glavobolju i prijatno miriše.“

Stres me ubija! Potreban mi je odmor.“

LJULJAJTE SE! Ritmični pokreti, kao što su ljuljanje u naručju ili u krevecu, jeste metod smirivanja dece još od pamtiveka. „Nedavno sam kupila veliku stolicu za ljuljanje i sada ne izlazim iz nje! Kada god osetim napetost, sednem u stolicu i ljuljam se. To me toliko opusti da bih mogla da zaspim“, kaže Sanja T., mama jedne devojčice.

VEŽBAJTE TELO, OPUSTITE UM. „Vežbe mi pomažu da brže zaspim i efikasnije radim“, kaže Dragana Z., mama dvoje dece. „Kada je moja kćerka bila beba, stavljala sam je u kengura, a potom bih odlazila u teretanu, na pokretnu traku. Ujednačen ritam vežbi bi je uvek uspavao, a ja bih odradila svoj trening. “
Osim dobre fizičke kondicije, vežbe, a naročito one visokog intenziteta , mogu da redukuju anksioznost i stres. Zašto je tako? Intenzivne vežbe vas teraju da se fokusirate na rad, a ne na probleme koji vas muče. Šta je pokazatelj inteziteta vežbi? Pa, ako tokom vežbanja možete samo kratko da odgovarate sa „da“ ili „ne“, a ne možete i da razgovarate, to znači da su vežbe visoko intenzivne.

„Stalno sam prehlađena.“

MIRISNO REŠENJE. Aromatična vrećica napunjena pirinčem može da olakša disanje kroz nos, tako bar tvrdi Ksenija B., mama dva dečaka. Ona napuni dužu pamučnu kesu pirinčem, koji se kuvao sa malo listova nane i nekoliko kapi eukaliptusovog ulja (pirinač ne treba potpuno da se skuva – samo koliko je potrebno da upije ulje). Potom zašije otvor vrećice i ugreje u mikrotalasnoj pećnici otprilike jedan minut. Nakon toga, stavi kesicu oko vrata – isparenja aromatičnog ulja eukaliptusa i mente otvaraju disajne puteve, a toplota obloga ublažava tenziju u vratu.

INHALIRAJTE SE, ALI MALO DRUGAČIJE. Kada ste bili bolesni kao dete, mama je sigurno grejala vodu u loncu, a onda vas terala da se sagnete nad nju i, sa peškirom preko glave, udišete paru. I, znate šta? Ovaj stari metod je i dalje efikasan.
Da bi ste pojačali efekat dekongestanta, dodajte nekoliko kapi eukaliptusovog ulja ili preparata sa mentolom (kao što je Vicks VapoRub), u vodu za inhaliranje.

PROČISTITE ZAPUŠEN NOS. Kada Suzana U., mama dva dečaka, više ne može da izdrži iritaciju nosa, zbog čestog brisanja maramicom, ona namaže ivice nosnica običnim lipbalmom. Bilo koja vrsta će biti od koristi, ali su one koje sadrže mentol posebno dobre, jer pročišćavaju sinuse. Takođe, obična vazelinska mast čini čuda!

OSOLITE SE. Kapi slanog rastvora, koje koristite kada je vaša beba prehlađena, mogu da ublaže i vaše probleme sa sinusima ili alergijom. „Dovoljno je da nekoliko puta ubrizgate fiziološki rastvor u spreju u svaku nosnicu i uklonite nagomilani mukus i čestice polena“, kaže Dobrila Z., mama dve devojčice, inače ORL specijalista. „Zapravo, možete ceo dan da ispirate nos slanim rastvorom. To neće uzrokovati nikakvu štetu.“

„Kako da se oslobodim jutarnje mučnine?“

KORISTITE ĐUMBIR. Odavno je poznato da ova biljka ublažava ili eliminiše jutranju mučninu koja prati ranu trudnoću (doduše, mučnina se javlja i u drugim delovima dana). Stefanija R., koja se nedavno porodila drugi put, koristila je čaj od đumbira tokom većeg delu trudnoće. Osim čaja, možete da jedete keks sa đumbirom, kandirani đumbir ili đumbir u formi kapsula.

I FLASTERI DELUJU. Ovi preparati, koji se koriste za sprečavanje mučnine tokom putovanja, mogu da posluže i u slučaju trudničke mučnine, tvrdi Sandra S., mama troje dece. „Pronašla sam jednu vrstu koja se nosi kao narukvica i proizvodi se u više boja, pa sam ih nosila kao modni detalj“, kaže Sandra.
Ipak, ako ne možete da zadržite tečnost i hranu u periodu od 24 sata, obratite se lekaru, zbog opasnosti od dehidratacije. U tom slučaju biće vam potreban medikament protiv mučnine u formi supozitorija, tableta koje se rastvaraju u vodi, ili primenjuju intravenozno.

„Stomak mi je stalno naduven i patim od gasova.“

PROBIOTICI SU REŠENJE. Fluktacija hormona, zbog menstruacije ili trudnoće, može da uspori rad sistema i da izazove nadutost, gasove i bolove u stomaku. Korisne acidofilne bakterije u formi suplemenata mogu da poboljšaju proces varenja, tvrdi Anita T., specijalista interne medicine i majka dvoje dece. „Tokom trudnoće uzimala sam jednu do dve tablete pre obroka. To mi je regulisalo stomačne tegobe, kako u trudnoći tako i nakon nje“, kaže Anita. „Budući da ne postoji univerzalna doza, najbolje da sledite uputstva u pakovanju leka. Probiotike je bezbedno uzimati tokom trudnoće i dojenja.“ Više volite jogurt? Prilikom izbora, vodite računa o tome da proizvod sadrži aktivne kulture, naročito acidofilus, i trudite se da popijete bar jedan jogurt dnevno.

PIJTE ČAJ OD KAMILICE. Čaj od kamilice je blag i smirujućeg efekta na digestivni sistem. „Tokom druge trudnoće dnevno sam pila dve do tri šolje čaja od kamilice. Zaista mi je pomagao, jer sam njime eliminisala stomačne grčeve i gasove“, kaže Marica R., mama dečaka i devojčice. Inače, eksperti kažu da je primena čaja od kamilice potpuno bezbedna tokom trudnoće. Naravno, da biste bili potpuno sigurni, pre primene bilo kojeg biljnog preparata ili suplementa, obavezno se konsultujte sa vašim lekarom.

„Moje bradavice su toliko osetljive i bolne da ne mogu da dojim.“

UTRLJAJTE SVOJE MLEKO. Majčino mleko nije korisno samo za vašu bebu već i za vas. Zbog antibiotskih sastojaka ono može da zaleči upaljene i ispucale bradavice. „Nakon što podojim svoju kćerkicu, istisnem još malo mleka, premažem bradavice i sačekam da se prirodno osuše“, kaže Milana I., mama jedne devojčice.

TUŠIRAJTE SE. „Kada osetim da će se mlečni kanali zatvoriti, tuširam se toplom vodom i masiram grudi, sve dok ne poteče mleko. Do sada nisam patila od upale i infekcije“, kaže Miljana T., mama jednog dečaka. Ipak, tuširanje toplom vodom nije dovoljna prevencija – podjednako je važna i masaža!.

OBLOG OD LISTA KUPUSA. Da bi olakšala tegobe usled nakupljanja mleka u grudima, dok je uvodila kašice u ishranu svoje kćerkice, Darija U. je na grudi stavljala listove kupusa. Taj trik je saznala od njene prijateljice koja joj je predložila da ohlađene listove kupusa stavi u grudnjak. Većina naučnika smatra da ova biljka deluje antiupalno, a da trljanje listova o grudi pruža najveće olakšanje, jer se tada brže oslobađaju korisne materije.

„Od kada sam se porodila, muče me hemoroidi.“

POZAJMITE JASTUK OD SVOJE BEBE. Proširene i neverovatno bolne vene u analnom delu tipična su pojava u trudnoći, ali i kasnije. Ponekad i sedenje može da izazove bol. Ako je to slučaj i sa vama, pozajmite jastuk od svoje bebe (naročito je podesan „Boppy“ jastuk za novorođenčad u obliku potkovice). Tako je uradila Suzana koja kaže: „Dok sam bila trudna, ovaj jastuk me je spasavao od bola. Ipak, nisam želela da gosti koji nam dođu odmah shvate zbog čega sedim na jastuku, pa sam izvodila jedan trik. Ostavljala bih bebi jastuk na stolici ili na trosedu, a onda bih ‘slučajno’ sela na njega, uz komentar: ‘Hej, pa ovo je super udobno!’. Naravno, nastavila bih da sedim na njemu“.
Dakle, bilo kakav jastuk ili meka podloga koja smanjuje pritisak na bolne hemoroide dobro je rešenje.

KUPAJE SE U TOPLOJ VODI. Lekari često savetuju trudnicama da primenjuju toplu kupku u sedećoj kadi, radi umanjenja otoka. No, sedenje u toploj vodi u običnoj kadi značajno je pomoglo Anđeli L., mami dva deteta. „Ništa mi nije bilo tako delotvorno kao topla voda. Sećam se, jednom me je toliko bolelo da nisam mogla uopšte da sednem. Odlučila sam da probam sa toplom kupkom. Voda je bila toliko vruća da mi je koža pocrvenela, ali je pomoglo. Ponovila sam postupak nekoliko puta u toku dana i do uveče je sve bilo OK“, kaže Anđela. Lekari kažu da je topla kupka bezbedna za trudnice, ali pod uslovom da temperatura vode nije toliko visoka da izaziva znojenje.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije