Kao da sama po sebi menstruacija i sve ono što joj prethodi nije dovoljno loše, žene u PMS-u najčešće osećaju prilično neprijatan bol u grudima, posebno prilikom dodira. Ovo otežava bukvalno sve – od jednostavnog oblačenja grudnjaka, pa sve do spavanja na stomaku. Vremenom se žene totalno naviknu na to, a da pritom nemaju pojma zašto se to dešava. Odgovor je, zapravo, prilično jednostavan.
Foto: Gulliver/Thinkstock
Dobra vest je da je bol u grudima prilikom PMS-a (predmenstrualnog sindroma) sasvim normalna stvar i procenjuje se da oko 70 odsto žena oseća jači ili slabiji bol par dana pred menstruaciju. Loša vest je da pomoći, zapravo, nema – jer se ovde ne radi ni o kakvom poremećaju, pa bi „lečenje“ bolnih grudi bilo podjednako besmisleno kao i „lečenje“ menstruacije.
– Grudi su u ovom periodu kod žena osetljivije, primetno veće, često bolne na dodir i mogu da se jave neravine, zbog čega se pregled grudi nikad ne vrši u tom periodu. Do toga dolazi zbog hormona, jer je u ovom periodu u ženskom organizmu pravi vatromet hormona koji utiču i na grudi i na limfne žlezde – ističe ginekolog dr Mima Fazlagić.
Naime, u prvom delu menstrualnog ciklusa nivo hormona estrogena skače, zbog čega tkivo dojki natiče. Zatim se oslobađa jajna ćelija, a telo povećava nivo hormona progesterona kako bi se ojačao zid materice. U prevodu – organizam se svakog meseca priprema za trudnoću, pa se i grudi pripremaju za dojenje, jer zbog progesterona i mlečne ćelije u grudima natiču.
Ako do trudnoće nije došlo, jajna ćelija se izbacuje putem menstruacije, ali grudi ostaju osetljive i natečene sve dok menstruacija zapravo ne krene. Zatim se stvari smiruju, tkivo se ponovo svodi na normalu, a osetljivost i bol nestaju.
Pročitajte i… 5 razloga zbog kojih vas bole grudi!
O tome koliko nekim ženama ovaj fenomen smeta, jasno svedoči i činjenica da postoje posebni jastuci za taj deo meseca, kako bi žene mogle neometano da spavaju sa strane i na stomaku, a da ne trpe bolove. Nažalost, pravog leka nema, a iako analgetici mogu da pomognu ne preporučuje se bespotrebno kljukanje lekovima.
Ono što, po mišljenju mnogih stručnjaka, može da pomogne kako sa bolom u grudima tako i sa samom menstruacijom jeste pravilna ishrana i redovna fizička aktivnost. Studije su pokazale da žene koje vode zdrav život imaju blaže simptome PMS-a, pa ako vam ovo predstavlja veliki problem pokušajte da izbacite so iz ishrane (koja inače dovodi do naticanja), zatim smanjite unos šećera, kofeina, alkohola i mlečnih proizvoda.
Vežbanje se preporučuje, ali bi u periodu kada su grudi osetljive trebalo oprezno da birate vrstu fizičke aktivnosti – jer trčanje svakako nije dobra ideja. Umesto toga, odlučite se za statične vežbe.